Bol gollü bir maç olacak

06.08.2017
Eral KARAYAZICI
Ağustos ayı sakin ve ılımlı fiyatlamalar ile perdelerini araladı. Temmuz ayını 107.500 puanla tamamlayan BIST yeni ayın ilk gününde 106.000 puana kadar gerilediyse de sonrasında hacı yatmaz refleksi ile 108.500 puana yükselmeyi başardı.

Döviz cephesinde ise Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisinin katkısı ile dolar atak yaptı ve hafta içinde 1,1907 seviyesini test eden EURUSD paritesi 1,1774’e geriledi.

Bugün Pusulada ağırlıkla dolar, euro ve altında Eylül sonuna kadar olan kesitte neler yaşanabilir sorusuna yanıt arayacak borsaya ilişkin uzun süredir hazırlıklarını sürdürdüğümüz bir çalışma hakkında son durumu paylaşacağım.

Haberin Devamı

DOLAR & EURO KAVGASINDA SON DURUM

Geçen hafta paylaştığım görüş geçerliliğini koruyor. EURUSD cephesinde 1,20 üzerine seyahatin 2018 yılının konusu olacağını kısa vadede ise ABD para biriminin gerek Avrupa para birimine gerek diğer para birimlerine karşı yaralarını sarma şansı bulacağını düşünüyorum.

Finansal piyasalar üzerinde kısa vadeli fiyatlamada etkili olacak dört başlık var. 

24 Ağustos Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu 
05 Eylül ABD Kongresi Yeni Yasama Yılı Başlangıcı 
07 Eylül Avrupa Merkez Bankası Toplantısı 
20-21 Eylül ABD Merkez Bankası Toplantısı  

Bu set içinde 24 Ağustos’ta Draghi’nin yapacağı değerlendirme ve 7 Eylül ‘de alınacak karar Euro’nun kısa vadeli seyri üzerinde belirleyici olacak.

Sekiz ayda dolara karşı % 12 değer kazanan Euro önümüzdeki 3-4 ayda % 8 daha değer kazanacak olursa bu Avrupa’nın işine gelmez.

Daha da değerlenecek bir para birimi ihracatı güçleştirerek Avrupa’da yakalanan ekonomik canlanmayı sekteye uğratabilir.

Bu durumu göz önüne alarak ECB’nin ( Avrupa Merkez Bankası ) yakın vadede şahin bir tavır almaktan kaçınacağını ve bunun da Euro’da ölçülü bir geri esnemeye ( % 4 kadar ) neden olacağını tahmin ediyorum.

EURUSD 1,10 altına gelebilir mi derseniz ? Ben beklemiyorum.

Haberin Devamı

ECB’nin yakın vadeli taktiği sadece frene basmak olacaktır. Eski çamlar bardak oldu. Geri vites beklemeyin.

ECB 2018 içinde para politikasını normalleştirmeye başlayacak. Bu önemli beklenti & gerekçe Euro’nun düzeltme ve molalar içerse de önümüzdeki iki yıl değer kazanmayı sürdürmesini sağlamaya yeteceğe benziyor.

Bu nedenle önümüzdeki aylarda euro değer kaybedecek olursa bunun bir alım fırsatı olacağını düşünüyorum.

Amerika tarafı ise karışık.

Trump’ın azledilmesi riski artmış görünüyor. Ancak bu zaman alacaktır. 2017 yılının konusu olması çok zor.

Kaldı ki azledilmesi refleks fiyatlama ile geçici ve limitli bir çalkantı yaratsa da netinde doları pozitif etkileyebilir. Trump giderse koltuğu boş kalmayacak yardımcısı Mike Pence başkanlığı devralacak.

5 Eylül tarihini ( ABD Kongresinin açılışı ) özel kılan ABD yönetiminin vergi indirimi planı.

Trump ekonomiyi canlandırmak için kurumlar vergisini düşürmeyi, alt yapı harcamalarını arttırmayı hedefliyor.

Göreve başlarken umduğu ve vaat ettiği ölçüde bir vergi indirimi sürpriz olur. Çünkü buna kaynak yaratmak için değiştirmek istediği sağlık yasası teklifi senatoda reddedildi.

Bu nedenle ölçülü bir vergi indirimi ile yetinerek kongreden arzuladığı yasaları geçirmeye çalışacaktır.

Başarabilir mi ? Cumhuriyetçi parlamenterler ölçülü bir vergi indirimine sıcak bakıyor. Eylül ayında bu konunun gündemde yer bulması ve Trump’ın muradına ermesi çok zor değil.

İşte Trump ölçülü de olsa vergi indirimini hayata geçirmeyi başarırsa piyasanın FED’in atacağı adımlara yönelik algısı değişecektir.

Güncel hava “ FED önümüzdeki bir sene içinde en fazla bir faiz artırımı yapabilir. Bunu da Eylül toplantısında gerçekleştirmesi çok zor belki Aralıkta olur “ tadında.

Nerden mi çıkarıyorum?  ABD Merkez Bankası’nın bir hafta vadeli borç verme faizi % 1,25 iken ABD hazinesinin iki yıl vadeli tahvili % 1,35 beş yıl vadeli tahvili % 1,82 faiz oranı ile işlem görüyor.

Önümüzdeki haftalar içinde vergi yasasının kongreden geçeceği anlaşılır ve piyasanın FED’e bakışı ekonomi tempo kazanacak FED Aralık ayında faizi arttırır, 2018 içinde de iki artırım daha yaparak borç verme faizini % 2‘ye yükseltmiş olura evirilirse bu doların rüzgarı arkasında bulmasını sağlar.

Haberin Devamı

Özetle önümüzdeki 6 aylık perdede dolar ile euro arasındaki mücadele bol göllü bir derbi gibi geçeceğe benziyor.

Maçın ilk bölümünde USD 2-0 öne geçmeye aday görünüyorsa da devamında Euro önce beraberliği yakalamaya ardından da galibiyet golünü bulmaya aday görünüyor.

YA ALTIN ?

Sarı fırtına dolardan zerre haz etmez. Eylül sonuna kadar olan kesitte rüzgar hele de FED tandanslı biçimde USD lehine eserse ons altın adına 1100 $ civarına gerileme riski söz konusu olabilir.

Ancak bunun da kalıcı bir fiyatlama olması güç. Geride kalan üç yılda iki kez deneyimlediğimiz üzere FED yeterince fiyatlandıktan sonra sahne sırası altına geliyor.

TL POZİTİF Mİ AYRIŞIYOR ?

Cuma günü açıklanan istihdam verisinden güç bulan USD Ağustos ayına gelişmiş ülke paralarının tamamına karşı ortalama % 0,9 değer kazanarak başladı.

Ancak bu yurt içine bire bir yansımadı. USDTL bu perdede ancak % 0,3 değer kazanabildi.

Hal böyle olunca da dolar endeksi değer kazanırken nasıl oluyor da USDTL bu ölçüde yükselmiyor soruları gündemde yer buldu.

Dolar endeksi ABD para biriminin gelişmiş ülke paralarına karşı değerini gösteriyor. Bu endekste gelişen ülke paraları yer almıyor.

Ağustos ayının ilk dört işlem gününde dolar gelişmiş ülke paralarına karşı ortalama % 0,9 değer kazanırken ( yukarıdaki tablo ) gelişen ülke paraları karşısında ( aşağıdaki tablo ) kaydettiği prim % 0,2

USD’nin Türk Lirasına karşı gösterdiği performans olağan dışı bir hal,  TL lehine bir görünüm içermiyor. Türk Lirası diğer gelişen ülke para birimlerine paralel seyrediyor.

Bu bakıma önümüzdeki haftalarda doların Türkiye’de nasıl bir seyre sahne olacağı sorusunun yanıtı dolar endeksinin geleceğinden ziyade diğer gelişen ülke para birimlerinin performansına bağlı kalmaya devam edeceğe benziyor.

Türk Lirası diğer gelişen ülke paralarına kıyasla halen iskontolu. Başka bir deyişle dolar hala ülkemizde G.Afrika Meksika Endonezya’ya kıyasla reel olarak asgari % 7 kadar pahalı.

TL’nin bu avantajının yanında diğer kozu hafta içinde TCMB’nin Ocak 2018’e kadar faiz indirimine gitmeyeceğini hem başkan Çetinkaya’nın hem de siyasi cenahın teyit etmesi.

Eee o halde derseniz ?  Farklı bir dinamik ön plana çıkmadıkça yakın vadede TL’nin negatif ayrışması sürpriz olur. Ancak pozitif ayrışma için de iskonto dışında bir albeni görünmüyor.

Toparlarsak önümüzdeki 7-10 haftalık perdede USD’nin gerek gelişmiş gerek gelişen ülkelerde ılımlı ( % 4 kadar ) pozitif bir seyre sahne olması ihtimalini daha yüksek bulmam nedeniyle Türkiye’de de ölçülü bir yükseliş yaşamasının mümkün olduğunu düşünüyorum.

BORSA ISTANBUL

Eski okurlar bilir. Pusula ekolü önceliği fiyatlara vererek şartların en kötüye işaret ettiği perdelerde fiyatlar aşırı iskonto içerirken aşağı yönlü marj kısıtlı yukarı yönlü marj kuvvetliyken güçlü iyimser, şartlar yumuşadığında ve fiyatlar normal sayılacak değerlere yükseldiğinde ihtiyatlı & defansiftir.

Türkiye’nin ve dünyanın var olan şartları dahilinde hisse senedi fiyatları artık normal sayılabilecek değerlere ulaştı ve bu durum bir süredir genel endekste aşağı yönlü riskleri yukarı yönlü fırsatlardan daha baskın bulmama neden oluyor.

Ancak şirket bazında geçici olarak negatif şartlara sahip olup borsadaki yükselişe katılamamış BIST 80.000 puandayken işlem gördüğü fiyatın altına gerilemiş hisse senetleri var.

Fiyatları belirleyen güncel şartların ne olduğu değil gelecekte şartların ne yöne evirileceğidir.

Şartların en kötü olduğu ve gelecekte daha az kötü veya normale evirileceği perdelerde hisse senedi fiyatları en cazip seviyededir. 
Bu bakış açısı ile önümüzdeki 6-9 ay içinde BIST % 10 değer kaybetse de % 35 prim yapma potansiyeli olduğuna inandığımız şirketlere yönelik görüşlerimizi paylaşacağımız çalışmalarımız son aşamasına geldi.

Pusula ekolü strateji yazıları ve Akademi Pusula’yı takiben bu yeni kulvarda da tasarruf sahiplerine katkı sağlama çabasını sürdürecek. Pusula’nın üçüncü boyutu diyebileceğimiz bu faaliyete ilişkin detaylar netleşince paylaşacağım. Haftaya buluşmak dileği ile...

PARANIN YOLU - Günlük Değerlendirmeler

Hafta içi her gün saat 08:45’de Kanal B‘de ve Paranın Yolu adlı video yorum ile bigpara.hurriyet.com.tr ‘da piyasaları değerlendiriyor, genel stratejiye yönelik görüşlerimi pazar günleri 23:30’da yine BIGPARA ‘da yayınlanan köşe yazım Pusula ile okurlara aktarıyor, haber akışına bağlı anlık tespitlerimi twitter adresimde ( @eralkarayazici ) paylaşıyorum.

Pusula yayınlandığında haberdar olmak ve ücretsiz olarak tüm posta pusula gönderilerine yayınlandığı anda ulaşmak için abone olabilirsiniz. http://pusulaninotesi.com/posta-pusula/

  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
9.745 Değişim: 0,24% Hacim : 9.749 Mio.TL Son veri saati : 10:11
Düşük 9.735 25.04.2024 Yüksek 9.757
Açılış: 9.754
32,5618 Değişim: 0,07%
Düşük 32,4792 25.04.2024 Yüksek 32,6046
Açılış: 32,54
34,9579 Değişim: 0,37%
Düşük 34,7916 25.04.2024 Yüksek 35,0375
Açılış: 34,8286
2.430,94 Değişim: 0,32%
Düşük 2.414,58 25.04.2024 Yüksek 2.433,20
Açılış: 2.423,18
  • PİYASALAR
  • ENDEKSLER
Sembol Son %
bigpara

Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.