Altın 2021’de de ‘gözde yatırım aracı’ olur mu?

04.01.2021
Murat ÖZSOY
  • Murat ÖZSOY
  • Biz Finansal Danışmanlık - Kurucu Ortak
  • @murozs
Altın fiyatlarının 2021 yılında ne yönde ilerleyeceğine dair öngörü ve tahminleri paylaşmaya geçmeden önce çok kısa da olsa 2020 yılındaki gelişmeleri hatırlamakta fayda var. Sebebi ise her ne kadar yeni bir yıla girmiş olsak da henüz 2020 yılında meydana gelen gelişmelerin etkisinden tam olarak kurtulmuş değiliz ve ilaveten de 2021 yılında göreceğimiz etkiler 2020 yılında alınan aksiyonların sonuçları olacak. Bu nedenle 2020 yılındaki gelişmelerden tamamen bağımsız bir 2021 öngörüsü yapamayız.

2020 yılında patlak veren koronavirüs salgını sonrasında gelen hamlelerin ana odağı, özellikle merkez bankaları tarafından sıfıra yakınsayan ve hatta eksilere inen politika faiz oranları ile parasal genişleme kapsamında varlık alım programları kanalıyla piyasalara verilen likidite enjeksiyonu idi. Atılan bu adımlar 2021 yılında da devam edecek. Bunu da biz değil, hem ABD Merkez Bankası (Fed) hem de Avrupa Merkez Bankası (ECB) birçok defa tekrarladı. 2021 yılındaki ilk Fed toplantısı 26-27 Ocak tarihlerinde, ikincisi ise 16-17 Mart tarihlerinde yapılacak. ECB’nin ise ilk toplantısı 21 Ocak tarihinde, ikincisi ise 11 Mart tarihinde olacak. Büyük olasılıkla bu toplantılarda da her iki merkez bankasının güvercin tavırlarını sürdürmeye devam edeceklerini göreceğiz; zira her ikisinin başkanları da basın açıklamalarında koronavirüs salgınının tamamen geçtiğine dair kanaat getirilene dek piyasaları destekleyici genişleme politikalarını sürdüreceklerinden bahsettiler.

2020 yılının Mart ayında 103 seviyelerinde olan dolar endeksine karşılık ons altın fiyatının 1450 dolar seviyesine kadar gerilediğini gördük. Fed rakamlarına göre mart ayı sonu itibariyle dolaşımda 1.8 trilyon dolar varken 2020 yılı aralık sonu itibariyle bu rakam 2 trilyon doların üzerine çıktı. Mart sonu ve aralık sonu arasında geçen sürede Fed’in diğer küresel merkez bankalarıyla kurduğu swap hatları ile likidite enjeksiyonu sonucunda dolar endeksi 90 seviyesinin altını gördü. Bu süre içerisinde dolar endeksindeki bu güç kaybı ons altın fiyatlarını ağustos ayında rekor olan 2.069 dolar seviyesine kadar çıkardı. Ardından aşı haberlerinin pozitif havayı desteklemesi sonucunda dolar endeksi yılı 90 altında kapatmış olsa da ons altın fiyatı kapanışı 2.000 dolar altında yaptı.

Şimdi bu durum tespitinden hareketle bakalım. 2021 yılında altın fiyatlarının seyri ne yönde olabilir?

Elbette 2021 yılının tamamına dair bugünden bir öngörüde bulunmak kolay değil. 2020 yılında yaşadığımız öngörülemez duruma dair görüş mesafemiz nispeten artmış olsa da sis henüz dağılmadı. Şu andaki mevcut duruma baktığımızda; küresel merkez bankalarının piyasaları destekleyici genişleme politikalarında yön değişmedi, dolar endeksinin ani bir çıkış yaparak 93 seviyelerinin üzerine çıkacağına dair bir işaret yok, gelişmiş ülkeler enflasyon yaratamama sorunu ile uğraşmaya devam ediyor, ekonomik aktivite tam olarak canlanmadı ve imalat sanayi koronavirüs salgını öncesindeki kapasite kullanım oranlarına henüz ulaşamadı. Bu mevcut durum analizi de bize henüz güvenli varlıklardan riskli varlıklara tam anlamıyla bir yönelimin başladığını söyleyemiyor. Yine bu mevcut durum 2021 yılında da masamızda olmaya devam ettiği sürece altın fiyatlarında ciddi bir gerileme olmasını beklemiyorum. Yıl sonuna doğru endekslerde artı yönde hareketler görmüş olsak da, bunun nispeten sıcak para akımları ile alakalı hareketler olduğunu düşünüyorum. Özetle, 2021 yılında, en azından ilk 6 aylık döneminde, altının halen portföylerde önemli bir yer tutmasının mantıklı olacağı kanaatine varabiliriz.

Biraz da seviyelerden bahsederek analizimi somut hale getirelim.

Ons altın 2020 yılı aralık ayı başından itibaren yönünü yukarı çevirmek konusunda önemli denemeler yapmaya başlamıştı. Yılın sonuna doğru olan bir aylık sürede 1.858 dolar seviyesini kendisine destek alarak yükselişe geçen ons altın, yılın son gününde gün içi işlemlerde 1.900 dolar denemesini de yaptı. Şu anda bu psikolojik seviyeyi kırıp kırmayacağını izleyeceğiz. Kırdığı takdirde bir üst seviyedeki direnci 1.930 dolar olarak görülüyor. 1.930 doları geçer ve aşağı yönde 1.900 dolar altına inmeyecek şekilde bir kanal oluşursa bu durumda 2.000 dolar hedefinden bahsetmeye başlayabiliriz. Dolar endeksinin 89 seviyelerinin de altına inerek 85 seviyelerine düşmesini yıl boyunca pek olası görmüyorum. Aksine dolar endeksi 2021 yılında 89-93 arasında bir kanal hareketi oluşturabilir. O halde dolar endeksi ile ons altın arasındaki ters korelasyonu düşündüğümüzde, bu durum ons altının 1900 dolar üzeri hareketlerini sınırlandırmaz mı? diye bir soru akıllara getirebilir. Teknik olarak doğru görünüyor, ancak ons altındaki asıl hareketin kaynağı yazımızın başında da bahsetmiş olduğumuz gibi piyasadaki bol likidite ve varlık alım programlarının devamı. Bu durum devam ettiği müddetçe, 2021 yılında da ons altın gözde yatırım araçlarının başında gelmeye devam edecektir.

Peki, 2021 yılında ters yönde bir hareketi tetikleyecek unsur ne olabilir?

Elbette ki aşı haberleri... Aşı kullanımının yaygınlaşması ve vaka artış sayılarında gündeme gelebilecek gerilemenin asıl kaynağının aşı kullanımından kaynaklı olduğunu görmeye başlarsak bu durumda salgının yayılmasının durma noktasına geleceğine dair bir beklenti gündeme gelecektir. Bu durumda da piyasalardaki tansiyonun düşmesi ons altın fiyatlarında bir gerilemeye neden olabilir. Böylesi bir durumda da ons altının düşüşe geçtiğine kanaat getirmemiz için 1.790 dolar seviyelerinin aşağısını görmemiz lazım. Benim bakış açıma göre, en azından 2021 yılının ilk çeyreklik döneminde bu olasılık oldukça zayıf bir ihtimal. 

O halde, 2021 yılı boyunca şu andaki bakış açısıyla takip edeceğimiz seviyeler aşağıda 1.790 dolar ile yukarıda 1.930 dolar diyebiliriz. Günlük ve haftalık bazdaki yorumlarımızda yıl boyunca bu kanal arasındaki diğer seviyeleri de detaylı olarak anlık değerlendirmeye devam edeceğiz.
Gram altın açısından durumu da ele alarak 2021 yılı genel öngörümüzü sonlandıralım.

Gram altın yatırımcısının kendisine gösterge alacağı ons altından sonra gelen en önemli faktör dolar/TL kurundaki hareket olmalı. Şu anda ons altının bulunduğu seviyelere göre gram altının 452-453 TL seviyelerinde kalması, dolar/TL kurunun 2020 yılının son 1 ayında yüzde 5’in üzerinde gerilemiş olması… 2020 yılının tamamında gördüğümüz TL’nin dolara karşı olan yüzde 25 oranındaki değer kaybını 2021 yılında görmeyi beklemiyorum.

TCMB’nin açıkladığı para ve kur politikası ile piyasalara aşıladığı güveni göz önüne aldığımızda TL’nin 2021 yılında çok daha iyi bir performans göstereceğini tahmin ediyorum. Kısa vadeli bakacak olursak da şu andaki kur seviyesini yukarı çıkaracak birtakım tepki alımları gelebilir. Dolar/TL kurunun yükselmesi halindeki önündeki kritik seviyeleri 7.57 TL ve 7.72 TL olarak görüyorum. Kurun bu seviyelere gelmesi halinde ons altın da bahsettiğimiz şekilde bir performans sergilerse gram altın 463 TL ve ardından 470 TL seviyelerini test edebilir. Bu fiyatlarda da ana belirleyici unsur küresel gelişmelerin yanısıra TCMB’nin politika adımları olacaktır.

Unutmamak lazım ki; küresel piyasalara etki eden bir ana gündem maddesi her zaman mevcut olur. Eğer ki aşı haberlerinin olumlu katkısı koronavirüs salgınının yayılmasını dindirecek olsa da bu sefer salgın öncesinde gündemde olan tansiyonu yükseltmeye etki eden jeo-politik konular yeniden ısınıp önümüze gelecektir. Bunlar da güvenli limanlar şeklinde nitelendirdiğimiz altın ve tahvil tercihlerine yönelimi destekleyecektir. Dünyanın 2020 yılı sonuna bir çizgi çekip de 2021 yılında tamamen pozitif bir döngüye girmesini beklemek bana göre biraz iyimser kalan yaklaşım olacaktır.

  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
2.394 Değişim: -0,05% Hacim : 34.466 Mio.TL Son veri saati : 17:59
Düşük 2.382 18.05.2022 Yüksek 2.412
Açılış: 2.391
15,9458 Değişim: 0,27%
Düşük 15,7603 18.05.2022 Yüksek 15,9830
Açılış: 15,9021
16,6936 Değişim: -0,38%
Düşük 16,5955 18.05.2022 Yüksek 16,8455
Açılış: 16,7572
931,17 Değişim: 0,30%
Düşük 917,29 18.05.2022 Yüksek 936,12
Açılış: 928,40
  • PİYASALAR
  • ENDEKSLER
Sembol Son %
bigpara

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.