Ekonomide 2017 böyle geçti

19.12.2017 - 14:10 | Son Güncelleme :
Ekonomide 2017 böyle geçti | Genel Haberler

Türkiye'nin otomobili için yola çıkıldı, projeyi yürütecek 5 şirket Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı

Mega projelere hız kesmeden devam edildi, dünyanın en uzun aralıklı köprüsü unvanına sahip olacak "1915 Çanakkale Köprüsü"nün temeli atıldı. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı başlatıldı, ilk talep toplama döneminde yastık altındaki yaklaşık 2,5 ton altın ekonomiye kazandırıldı

MTV

artışına ilişkin düzenleme, ekonomide tartışılan gündem maddeleri arasında yer aldı .Türkiye'nin otomobili için yola çıkıldı. Otomobil projesini yürütecek ortak girişim grubunda yer alan 5 şirket, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.
      
AA muhabirlerinin derlemelerine göre, ekonomiye ilişkin yol haritası çizilen Orta Vadeli Program'da (OVP), Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) 2020'de 4 trilyon doları aşacağı, enflasyonun kademeli şekilde yüzde 5'e ineceği, işsizliğin de tek haneye gerileyeceği öngörüldü.       

Haberin Devamı

Türkiye'nin otomobili için imzalar atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, otomobili üretecek şirketleri, “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı'nda açıkladı. Otomobili, Turkcell, BMC, Kıraça Holding, Zorlu Holding ve Anadolu Grubu üretecek.      

İstanbul 3. havalimanının da aralarında bulunduğu mega projelerin yapımı sürerken, yeni projelere de başlandı. Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü unvanına sahip olacak “1915 Çanakkale Köprüsü” ile Malkara-Çanakkale Otoyolu'nun temeli atıldı.   

 2,5 TON ALTIN YASTIK ALTINDAN ÇIKTI 

  Yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması için altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı başlatıldı. Ekimde 4 haftalık ilk talep toplama döneminde, 370 milyon lira değerinde yaklaşık 2,5 ton altın yastık altından çıkarıldı.      
İç piyasada kırmızı et fiyatlarında yaşanabilecek artışların önüne geçilmesi amacıyla kesimlik canlı hayvan ve karkas sığır etinde uygulanan gümrük vergileri düşürüldü. Et ve Süt Kurumu (ESK) da iki zincir market üzerinden ucuz kırmızı et satışına başladı.   

Haberin Devamı

  MTV'DEKİ ARTIŞ TATIŞILDI 

  Motorlu Taşıtlar Vergisine yapılan zam da 2017'nin gündem maddeleri arasında yer aldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yüzde 40 artırılacağı açıklanan MTV, kamuoyunun tepkisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine "torba yasa"da yüzde 25 olarak belirlendi.      
 2017 yılında ekonomide öne çıkan olaylar şöyle:      
 3 Temmuz      
- TÜFE haziranda aylık bazda yüzde 0,27 azaldı, Yİ-ÜFE yüzde 0,07 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10,90, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 14,87 oldu. ?      
- Maliye Bakanlığınca, enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 2,92 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde temmuzdan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 6,92 artış yapıldığı, böylece aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşının 2 bin 558 liradan 2 bin 721 liraya yükseldiği bildirildi.      
5 Temmuz      
- ABD'nin, Türkiye'den uçuşlarda uyguladığı kabinde elektronik eşya yasağı, Türk Hava Yolları'nın Atatürk Havalimanı'ndan New York'a yaptığı tarifeli seferle kaldırıldı.      
 7 Temmuz      
 - Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Kanun Hükmünde Kararnameler kapsamında Türkiye'nin 43 ilinden toplam 965 şirkette kayyumların yetkilerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredildiğini veya fonun bu şirketlere kayyum olarak atandığını bildirdi. Canikli, "107 gerçek kişinin mal varlıklarına Fon kayyum olmuştur. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü yaklaşık 41 milyar liradır." dedi.      
10 Temmuz      
 - Yurt dışındaki ilk Türk Ticaret Merkezi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla İran'ın başkenti Tahran'da açıldı.?      
11 Temmuz      
- Hasar riski yüksek araçlar ile taksi, minibüs, otobüs gibi araç gruplarındaki prim ve hasarı sigorta şirketleri arasında paylaştıracak "Riskli Sigortalılar Havuzu" modeli yürürlüğe girdi.
12 Temmuz
- 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatı, ton başına 940 lira olarak belirlendi.
13 Temmuz      
- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin ABD'yi çelik konusundaki antidamping uygulaması nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet ettiğini belirtti.      17 Temmuz   
 - Haziranda merkezi yönetim bütçe açığı, 13,7 milyar lira olarak gerçekleşti. Ocak-haziran dönemi bütçe açığı 25,2 milyar lira oldu.      
- İşsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan yükselerek yüzde 10,5 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 463 bin kişi artarak 3 milyon 287 bin kişi olarak hesaplandı. ?      
19 Temmuz?      
- Başbakan Yıldırım yeni kabineyi duyurdu. 15 bakan yerinde kalırken, 5 yeni bakan atandı, 6 bakan ise yer değiştirerek bakanlık görevinde kaldı.      
  21 Temmuz ?      
- Türk Patent ve Marka Kurumu, FETÖ'ye ait 734 marka, 72 tasarım ve 15
 patentin TMSF'ye devrini gerçekleştirdi.  FETÖ ile bağlantılı işletmelerin bin
 687 marka ve 29 tasarımı Hazine'ye devredildi.      
 24 Temmuz      
 - Yeni hükümette görev dağılımı yapıldı. Ekonominin koordinasyonu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in sorumluluğuna verildi.      
 26 Temmuz      
 - Dünyanın ilk 100 savunma sanayisi şirketi listesindeki yükselişini sürdüren Türk şirketlerinden ASELSAN 57'nci, TUSAŞ 61'inci sıraya çıkarken, son yıllarda cirosunu önemli oranda artıran ROKETSAN, bu yıl ilk kez listede 98'inci sırada yer buldu.      
- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hiçbir Alman şirketi hakkında terörizmin finansmanı çerçevesinde yürütülen herhangi bir soruşturma, kovuşturma, araştırmanın söz konusu olmadığını bildirdi.      
27 Temmuz      
- Sicil affında başvuru süreleri sona erdi.      
28 Temmuz      
 - Türkiye'den İngiltere'ye uçuşlarda uygulanan kabinde elektronik eşya yasağı kaldırıldı.      
31 Temmuz      
 -Türkiye'nin ihracatı, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 artarak 13 milyar 166 milyon dolara yükseldi, ithalatı ise yüzde 1,5 azalışla 19 milyar 177 milyon dolara geriledi. Haziranda dış ticaret açığı ise yüzde 9,1 azalışla 6 milyar 11 milyon dolar oldu.      
 -Ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 8,2 artarak 77 milyar 453 milyon dolara, ithalat ise yüzde 8,7 artışla 108 milyar 324 milyon dolara çıktı.      
-Türkiye'nin turizm geliri, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,7 artarak, 5 milyar 413 milyon 48 bin dolar oldu.      
3 Ağustos      
 - TÜFE temmuzda aylık bazda yüzde 0,15, Yİ-ÜFe yüzde 0,72 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,79, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 15,45 oldu.      
8 Ağustos      
  - Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi haziranda yıllık bazda yüzde 3,4 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalış gösterdi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 azalarak 127 değerine geriledi.      
 - Türkiye'nin vergi rekortmeni, 2016 yılı için 46 milyon 885 bin 202,91 lira vergi tahakkuk ettirilen Semahat Sevim Arsel oldu.      
9 Ağustos      
  - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, temmuzda Türkiye'nin iniş kalkış bazındaki uçak hareketlerinde Avrupa hava sahasına günde ortalama 283 yeni trafik ekleyerek Avrupa’da 1. sıraya yerleştiğini bildirdi.      
15 Ağustos      
- İşsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı dönemine göre 0,8 puan yükselerek yüzde 10,2'ye çıktı. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi oldu.      
17 Ağustos      
  -  Toprak Mahsulleri Ofisinin 2017 yılı ürünü Giresun kalite fındık için 10,5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla alım yapacağını bildirildi.      
 22 Ağustos      
 - Vergi uzmanı, akademisyen ve gazeteci Prof. Dr. Şükrü Kızılot, 59 yaşında Ankara'da vefat etti.      
 23 Ağustos      
 - Katar ile Türkiye arasında ilk direkt deniz yolu hattı açıldı.      
2 Eylül      
 - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının netleştirilmesi ve kesitlerinin ortaya konulması için etüt proje sözleşmesinin imzalandığını söyledi.      
 5 Eylül      
 -TÜFE ağustosta aylık bazda yüzde 0,52, Yİ-ÜFE yüzde 0,85 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10,68, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 16,34 oldu.      
11 Eylül      
- Türkiye ekonomisinin 2017'nin ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyüdüğünü açıklayan TÜİK, üçüncü çeyrek bülteninde rakamı 5,4 olarak revize etti.      
15 Eylül      
 - Türkiye'de işsizlik oranı, haziranda 2016'nın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek yüzde 10,2 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 124 bin kişi artarak 3 milyon 251 bin kişi olarak kayıtlara geçti.      
27 Eylül      
 - Yeni OVP'de büyümenin 2018, 2019 ve 2020'de yüzde 5,5 olacağı tahmin edildi. GSYH'nin söz konusu yıllarda sırasıyla 3 trilyon 446 milyar, 3 trilyon 872 milyar ve 4 trilyon 321 milyar lira olması öngörüldü. Enflasyon beklentisi 2018 için yüzde 7, 2019 için yüzde 6 ve 2020 için yüzde 5 olurken, işsizlik oranı tahmini sırasıyla yüzde 10,5, yüzde 9,9, yüzde 9,6 olarak belirlendi.      
- Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütün gelirler için uygulanan Gelir Vergisi tarifesinde bir değişikliğe gideceklerini, bu değişikliğin ücret gelirleri için 1 Ocak 2018'den, diğer kazançlar için 2017 kazançlarından geçerli olacağını bildirdi. Ağbal, "Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30'a çıkarıyoruz." dedi.      
 Ağbal, yasal değişiklikle binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini yüzde 40 artıracaklarını açıkladı.      
 30 Eylül      
  - Beyaz eşya ve mobilya satışlarında şubat ayında başlatılan vergi indirimleri sona erdi.      
2 Ekim      
-Hazine tarafından, yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla belirlenen Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla Türkiye genelinde etaplar halinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı başladı.      
3 Ekim      
 - TÜFE eylülde yüzde 0,65, Yİ-ÜFE yüzde 0,24 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11,20, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 16,28 oldu.      
5 Ekim      
  - 2018-2020 Dönemi Bütçe Çağrısı ile Orta Vadeli Mali Plan Resmi Gazete’de yayımlandı.      
 6 Ekim      
- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularının yapımında mali açıdan ve yerli katkı anlamında Airbus'un en uygun teklifi verdiğini açıkladı.      
16 Ekim      
-  Ağbal, Türkiye'nin 2018 yılı bütçe giderlerinin 762,8 milyar lira, bütçe gelirlerinin 696,8 milyar lira, vergi gelirlerinin 599,4 milyar lira, bütçe açığının ise 65,9 milyar lira olarak öngörüldüğünü bildirdi.      
- İşsiz sayısı, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 119 bin kişi artarak 3 milyon 443 bin kişiye ulaştı. Aynı dönemde işsizlik oranı değişmedi ve yüzde 10,7 oldu.      
7 Ekim      
 - Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç Türkiye’den 4 firmadan 50 bin tonluk domates alımına başlanabileceğini belirterek, “Ancak bu konuda Türkiye’nin de Rus tarım ürünlerine yönelik yapıcı adımlarını bekliyoruz.” dedi.      
- İran, geçen yıldan bu yana Türk ihracatçısına uyguladığı, dış ticareti olumsuz etkileyen konsolosluk onayı şartını geçen hafta itibarıyla kaldırdı. İran, konsolosluk onayı şartını kaldırdığını diplomatik kanallarla Türkiye'ye bildirdi.      
19 Ekim      
 - Dünya Bankası, Türkiye'ye ilişkin 2017 büyüme tahminini 0,4 puan artırarak yüzde 3,6'dan yüzde 4'e yükseltti.      
 21 Ekim      
 - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle araçlarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak getirildi.      
24 Ekim      
- Ziraat Bankası, ortağı olduğu, Özbekistan'ın ilk yabancı sermayeli bankası UTBANK'ın hisselerinin tamamını alarak ülkedeki yatırımlarını büyütmeyi hedeflediğini açıkladı.      
 25 Ekim      
- Brand Finance'in raporuna göre, Türkiye marka değerini yüzde 20 artırarak dünyanın en değerli 24'üncü ülke markası oldu. Türkiye'nin marka değeri bu yıl 570 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.      
 28 Ekim      
 - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin, Nahçıvan Özerk Bölgesi'ne, bir Bakanlar Kurulu kararı ile ekonomik imtiyaz tanıdığını açıklayarak, "Nahçıvan'dan 43 ürünün alımını, Türkiye sınırları içinde bir ticaretmiş gibi gerçekleştireceğiz. Bu adımla, Nahçıvan'a en az 120 milyon dolarlık bir ticaret hacmini açmış olacağız. Aldığımız ve sattığımız ürünler Türk lirası ile olacak." dedi.      
29 Ekim      
  - Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazinenin altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ilk ihraç döneminin başarıyla tamamlandığını belirterek, "4 haftalık ilk talep toplama döneminde 12 bin 800 vatandaşımızın, 370 milyon lira değerindeki, yaklaşık 2,5 ton altınını yastık altından çıkardık." dedi      
 30 Ekim 

Haberin Devamı

- Tarihi İpek Yolu'nu canlandıracak "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı"nın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin katılımıyla Bakü'de yapıldı. Törende, hattaki ilk tren de yola çıktı.      
 31 Ekim      
 - Türkiye'nin turizm geliri, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,6 artarak, 11 milyar 391 milyon 668 bin dolara yükseldi.      
 - Türkiye'nin ihracatı, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 artarak 11 milyar 848 milyon dolara yükselirken, ithalatı yüzde 30,6 artışla 19 milyar 982 milyon dolar oldu. Eylülde dış ticaret açığı yüzde 85 artarak 8 milyar 135 milyon dolara yükseldi.      
1 Kasım      
- Et ve Süt Kurumu, KDV dahil kıymayı kilogramı 29 liradan ve kuşbaşını ise kilogramı 31 liradan Türkiye'nin 81 ilinde kendi satış noktalarının tamamında satmayı taahhüt eden zincir marketlere (A101 ve BİM), taze dana karkas et satışına başladı.      
2 Kasım      
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobili üretecek 5 şirketi “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı'nda açıkladı. Buna göre Türkiye'nin yerli otomobilini Turkcell, BMC, Kıraça Holding, Zorlu Holding ve Anadolu Grubu üretecek.? Türkiye'nin Otomobili Projesine ilişkin Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü imzalandı.      
3 Kasım      
 -  TÜFE ekimde yüzde 2,08, Yİ-ÜFE yüzde 1,71 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11,90, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 17,28 olarak gerçekleşti.      
 5 Kasım      
- İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un da aralarında yer aldığı siyasetçi ve işadamlarının off-shore hesaplarıyla ilgili belgeler 'Cennet Belgeleri' adı altında yayımlanmaya başladı.      
  6 Kasım      
 - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılmasının yasak olduğu bildirilerek, "Cam filmi yasağı, tüm araçları ve camlara sonradan taktırılan tüm filmleri kapsıyor. Uygulamanın tek istisnası, fabrika çıkışlı 43R onaylı sürücünün arka kısmında kalan renkli camlara sahip araçlar." ifadesi kullanıldı.      
8 Kasım      
- Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 10,4, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.      
 - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habur Sınır Kapısı'na alternatif olarak açılması planlanan Ovaköy Sınır Kapısı konusunda gerekli mutabakatın sağlandığını bildirdi.      
 9 Kasım      
 - Avrupa Birliği, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için sağlamayı taahhüt ettiği 2,9 milyar avroluk fondan bu zamana kadar 908 milyon avro aktardı.      
 -  Türksat 5A ve 5B uydularının ihalesini kazanan Airbus ile Türksat AŞ arasında sözleşme imzalandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin, "Airbus'ın alt yüklenicisi olan SpaceX'in bizim uydularımızı Falcon 9 roketiyle fırlatılması konusunda da arkadaşlarımız kararlarını verdiler." ifadelerini kullandı.      
10 Kasım      
 - Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2018'de kamu ve özel kesim yatırımları toplamının ilk kez 1 trilyon lirayı geçeceğini belirterek, "Özel kesimin 922 milyar, kamunun ise 141,2 milyar liralık yatırımı söz konusu olacak." dedi.      
11 Kasım      
- 2017 için yeniden değerleme oranı 14,47 olarak belirlendi.      
 13 Kasım      
 - Maliye Bakanı Naci Ağbal, 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında Maliye Bakanlığı olarak 80,4 milyar liralık yapılandırma gerçekleştirdiklerini bildirdi.      
15 Kasım      
 - Türkiye'de işsizlik oranı, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puan azalarak yüzde 10,6 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 89 bin kişi azalarak 3 milyon 404 bin kişi olarak kayıtlara geçti.      
- Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesi 61 milyon lira olarak belirlendi.      
 22 Kasım      
- İSEDAK 33. Bakanlar Toplantısı'nda Türkiye ile İslam Kalkınma Bankası arasında toplam 2,25 milyar liralık kredi anlaşmaları imzalandı.      
 23 Kasım      
- Türkiye'ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar oldu.      
24 Kasım      
 - SSM, Altay tankının yerli motoru için çıktığı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi'ne ilişkin ihalede, 5 firma teklife çağrı dosyası aldığını duyurdu.      
29 Kasım      
 - Rekabet Kurulu, kurumsal krediler alanında faaliyet gösteren 13 banka hakkında yürüttüğü soruşturmada, ING Bank AŞ’ye 21 milyon 113 bin lira, The Royal Bank of Scotland Plc. Merkezi Edinburgh İstanbul Merkez Şubesi’ne de 66 bin 430 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.      
30 Kasım      
- Türkiye'nin ihracatı, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9 artarak 13 milyar 942 milyon dolara yükselirken, ithalatı yüzde 25 artışla 21
 milyar 267 milyon dolar oldu.  Ekimde dış ticaret açığı yüzde 73,9 artarak 7
 milyar 324 milyon dolara yükseldi.      
1 Aralık      
 -Ekmekte gramaj düzenlemesi yapıldı. Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişiklikle, ekmek çeşitleri en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10'ar gram artırılarak piyasaya arz edilecek.      
4 Aralık      
- Kasım'da TÜFE yüzde 1,49, Yİ-ÜFE yüzde 2,02 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 12,98, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 17,30 oldu.    
5 Aralık      
- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Elektronik Ticaret Bilgi  Sistemi'nin  hizmete açıldığını belirterek, kayıt ve bildirim yükümlülüklerini  yerine getirmeyenlere 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağını bildirdi.      
 - Torba yasa olarak bilinen 7061 sayılı "Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, araçlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için uygulanacak yeniden değerleme oranı, 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olarak belirlendi.      
 - Konuşma, internet, yayıncılık gibi haberleşme hizmetlerinden farklı farklı tahsil edilen Özel İletişim Vergisi, her bir hizmet için yüzde 7,5 olarak esas alındı.      
 - Torba kanunla "hava polisi" uygulaması da mevzuata girdi.      
- Çalışanların ücretlerinin 2017 yılının son dört ayında bin 404 liranın altına düşmemesi için ilave asgari geçim indirimi sağlanmasına, emlak vergilerinin, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmemesine karar verildi.      
- Kurumlar Vergisi, 2018, 2019 ve 2020 yıllarında yüzde 22 olarak belirlenirken, Bakanlar Kurulu, bunu yüzde 20'ye kadar indirmeye yetkili kılındı.      
8 Aralık      
- Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artış gösterdi.      
11 Aralık      
- Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüdü.      
13 Aralık      
 - Yerli üretimin desteklenmesi için kamunun yapım işi ihalelerinde, ihale dokümanlarının yerli ürün kullanımını sağlayacak şekilde hazırlanması zorunluluğu getirildi.      
14 Aralık      
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstihdam Şurası’nda işverenlere yönelik destek paketi açıkladı. Erdoğan, bu kapsamda, 3 ve altında çalışanı olan işletmelerin sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri maaş, prim ve vergilerin birini devletin birini kendilerinin ödeyeceğini bildirdi. Başbakan Binali Yıldırım da son bir yıl içinde bu istihdam seferberliği başlatıldığı andan itibaren 1,5 milyon vatandaşa yeni iş bulunduğunu bildirdi.      
15 Aralık      
- Türkiye’de işsiz sayısı, eylülde geçen yılın aynı dönemine göre 104 bin kişi azalarak 3 milyon 419 bin kişiye geriledi. Aynı dönemde işsizlik oranı 0,7 puan azalarak yüzde 10,6 oldu.      
- Merkezi yönetim bütçesi kasımda 8,5 milyar lira fazla, ocak-kasım döneminde ise yaklaşık 26,5 milyar lira açık verdi.      
16 Aralık      
- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70 milyar liralık yatırım teşvik belgesini bir kerede vereceğiz." dedi.       


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
KAPANIŞLAR (BIST)
BUGÜN 1000 TL NE OLDU?
992 TL        
BORSA
1.003 TL        
DOLAR
999 TL        
EURO
989 TL        
ALTIN
 
bigpara

Copyright © 2023 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.