;

"Ekonomide yeni bir döneme giriyoruz"

20.06.2018 - 09:45 | Son Güncelleme :
"Ekonomide yeni bir döneme giriyoruz" | Ekonomi Haberleri

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ekonomide yeni bir döneme giriyoruz. Yeni dönemin gereklerine uygun olarak ekonomi politikalarında da yeni bir modele geçeceğiz. Küresel ekonomi neyi gerektiriyorsa onu yapacağız ama üretimi önceliklendireceğiz. Üretimden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, OSTİM Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal, yaptığı konuşmada, adeta bir KOBİ kenti haline gelen OSTİM'in Ankara ve Türkiye sanayisine ciddi değer kattığını, uluslararası bir markaya dönüştüğünü söyledi.

Bölgedeki kümelenme çalışmalarını yakından izlediklerini ve desteklerini anlatan Ağbal, bunun yerli ve milli üretim kabiliyetlerinin ve kapasitesinin oluşturulmasında önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

##$HABER_1446928$##

AA'nın haberine göre; son 16 yıldır AK Parti hükümetleri olarak ülke ekonomisinin büyümesi ve refahının artması için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Ağbal, bu dönemde ekonomi politikalarında izledikleri doğru çözümler ve politikaların Türkiye'yi bölgede bir çekim merkezi haline getirdiğini ifade etti.

Ağbal, bu dönemde Türkiye'nin küresel anlamda da bir başarı hikayesi yazdığının altını çizerek, "Doğru ekonomik politikalar uyguladık, kamu maliyesinde kendimizi düzelttik, kendimize çeki düzen verdik. Artan bütçe açıklarını aşağı çektik.

Ekonomide üretimin, yatırımın, istihdamın önünü açtık." diye konuştu. Gerek ekonomi politikalarında gerek demokratikleşme ve dışa açılmada da doğru politikalar uygulandığını aktaran Ağbal, Türkiye ekonomisinin 2010 ile 2017 yılları arasında yüzde 6,9 büyüdüğünü, 8,5 milyon insana ilave istihdam sağlandığını bildirdi.

Ağbal, Türkiye'ye gelen sermaye akımlarının da iyi kullanıldığına, özel sektörün daha fazla yatırım yaptığına dikkati çekerek, yurt dışından gelen sermayede de önemli artışlar olduğunu kaydetti.

Bakan Ağbal, şöyle devam etti:

"Bütün bunların sonucunda Türkiye ekonomisi 2002-2017 döneminde ortalama yüzde 6'ya yakın büyüme sergiledi. Türkiye 1990 ile 2001 yılları arasında yüzde 3,4 büyüdü.

Büyümeyi ikiye katladık. Dünü bilmezsek, bugün yüzde 6'lık büyümenin önemini bilmemiz mümkün değil.

Biz bunu devam ettirmek istiyoruz. Türkiye ekonomisi büyüme potansiyeli, geleceği olan bir ülke ama doğru politikalar, politikacılar ve doğru çözüm önerileriyle.

Yoksa 'Şunu yaptım, bunu yaptım, şunu verdim, bunu verdim' anlayışlarıyla bu ülke 90'lı yıllarda gittiği yere gider.

1990'da kişi başına milli gelir 3 bin 500 dolardı, 12 yıl sonra yine 3 bin 500 dolar. 1990'lı yıllarda 12 yıl boyunca yerimizde saymışız. Bugün öyle mi? 3 bin 500 dolardan almışız, bugün kişi başı milli geliri yaklaşık 11 bin dolara getirdik."

KÜRESEL SENARYOLAR

Küresel anlamda gelecek 3-4 yılda yeni bir evreye girileceğini ifade eden Ağbal, ABD Merkez Bankasının faiz artırımına başladığını, beklenen senaryonun dünyada faiz oranlarının yukarı gitmesi olduğunu kaydetti.

Ağbal, küresel sermaye akımlarında da daha zor bir döneme girildiğini belirterek, gelişmekte olan ülkelere kaynak akışında nispi yavaşlama olacağına, küresel anlamda enflasyonun artacağına dikkati çekti.

Petrol fiyatlarının da yükseldiğine işaret eden Ağbal, bunun Türkiye'de ve gelişmekte olan ülkelerde ciddi anlamda finansman ihtiyacını artıracağını bildirdi.

"EKONOMİDE YENİ BİR DÖNEME GİRİYORUZ"

Ekonomide yeni bir döneme girildiğini vurgulayan Ağbal, bu dönemin gereklerine uygun olarak ekonomi politikalarında da yeni bir modele geçileceğini söyledi.

Ağbal, "Küresel ekonomi neyi gerektiriyorsa onu yapacağız ama üretimi önceliklendireceğiz. Üretimden asla vazgeçmeyeceğiz. Üretimi devam ettirmek için daha fazla kaynağa ihtiyacımız var.

Türkiye'ye kaynak girişini sağlayacak reformları arka arkaya yapacağız. Bu konuda hazırlıklıyız." ifadesini kullandı.

Küresel sermayenin Türkiye'ye gelmesi noktasında, başta demokratikleşme standartlarının artırılması, hukuk devletinin güçlendirilmesi, olağanüstü halin kaldırılması gibi birçok alanda hızlı adımlar atacaklarını vurgulayan Ağbal, yurt içinde tasarrufların artırılacağını ve gerekli düzenlemelerin yapılacağını dile getirdi.

Ağbal, enerji politikalarının öneminin daha da büyüyeceğine işaret ederek, yerli ve milli enerji kaynaklarının kullanımını artıracaklarını kaydetti.

Yeni dönemde kamu maliyesinin, ekonominin genel tasarruf ihtiyacına uygun bir görünüme sahip olacağını aktaran Ağbal, ülkenin bütçe açıklarının küresel bazda düşük kalsa da cari açığı kontrol altında tutmak ve enflasyonu aşağı çekmek için kamunun "kemer sıkması"nın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE, BÜYÜMESİNE DEVAM EDECEK" 

Ağbal, yatırımdan ve üretimden asla tasarruf olmayacağının altını çizerek, ekonomiyi ve özel sektörü destekleyeceklerini vurguladı.

Türkiye'nin en güçlü yanlarından birinin büyüyen ekonomisi olduğunu belirten Ağbal, ülke ekonomisinin bugüne kadar sürdürdüğü büyüme serüvenine önümüzdeki dönemde de devam edeceğini dile getirdi.

Ağbal, "Geçen 16 yılda değişen küresel ekonomik koşullara nasıl ayak uydurulduysa o dönemlerin gerektirdiği ekonomi politikaları doğru biçimde uygulamaya konulduysa önümüzdeki süreçte de doğru politikalara devam edilmesi gerekiyor.

Bugün Türkiye'nin kamu projelerini, sınırları aşan mega projeleri uygulayacak gücü var." dedi.

Son dönemde özellikle özel sektörün desteklenmesi için çok sayıda düzenleme yaptıklarını ve teşvikler getirdiklerini hatırlatan Ağbal, özel sektörün kalkınmanın ve büyümenin tek kaynağı olduğuna inandıklarını söyledi.

"DEVREDEN KDV MESELESİNİ KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ"

Türkiye'nin bugün özel sektör kaynaklı bir büyüme modeli uyguladığını hatırlatan Ağbal, bunun ne kadar sürdürülebilir ve ekonominin ne kadar dayanıklı olduğunun, karşı karşıya kalınan şoklarla görüldüğünü aktardı.,

Ağbal, bu modele devam edeceklerini, serbest piyasa ekonomisinin daha işler hale geleceğini kaydetti.

Son dönemde yatırımlar üzerindeki birçok vergiyi kaldırdıklarına değinen Ağbal, "Maliye Bakanlığı kolay kolay vergilerden vazgeçmez ama son 3 yıldır yatırım, üretim, ihracat ve istihdam üzerinde yük oluşturan gelir, kurumlar, katma değer, damga vergileri, harç, stopaj gibi birçok vergiyi ya kalıcı ya da geçici olarak, ekonominin ihtiyaçlarına göre kaldırdık.

Bu sayede özel sektör ve kurumların önü açıldı." değerlendirmesinde bulundu.

OSB'lerin önünü açacak birçok düzenlemeyi de hayata geçirdiklerini anlatan Ağbal, Meclisten geçen KDV Kanunu ile işletmeler üzerinde yük oluşturan birçok uygulamayı yürürlükten kaldırdıklarını, maliyetleri aşağı çektiklerini söyledi.

Ağbal, şunları kaydetti:

"Bir tek eksiğimiz var, hala işletmelerin üzerinde finansman yükü oluşturan 'devreden KDV' sorunu. Ben bunun takipçisiyim. Bunun işletmeler üzerinde yük oluşturduğunu, işletmelerin rekabetçiliği üzerinde engel teşkil ettiğini bilen bir insanım.

Bir işletmenin bilançosunda devreden KDV, sol tarafta alacaklarda gözüküyor ama enflasyon karşısında eriyor, değer kaybediyor. Bir taraftan diyoruz ki 'Senin devreden KDV alacağın var', bir taraftan da 'Şu kurumlar vergisini öde.'

Bu adaletli değil. Burada bazı çekinceler vardı, onları da hızlı bir şekilde aştıktan sonra, Türkiye'de bu devreden KDV meselesini kökten çözeceğiz.

Bu sizlerin bilançolarını güçlendirecek, işletme sermayesindeki eksikliklerinizi tamamlayacak ve önünüzü açacak. Yabancılara karşı haksız rekabetten de kurtulmuş olacaksınız."

Vergi Usul ve Gelir Vergisi kanunlarına yönelik çalışmaların da devam ettiğini belirten Ağbal, yakın zamanda bunların da tamamlanacağını bildirdi.


Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
2.451 Değişim: 1,35% Hacim : 39.179 Mio.TL Son veri saati : 18:05
Düşük 2.421 26.05.2022 Yüksek 2.456
Açılış: 2.423
16,3542 Değişim: -0,06%
Düşük 16,2440 26.05.2022 Yüksek 16,4688
Açılış: 16,3646
17,5744 Değişim: 0,60%
Düşük 17,4329 26.05.2022 Yüksek 17,6499
Açılış: 17,4695
973,01 Değişim: -0,18%
Düşük 965,08 26.05.2022 Yüksek 977,51
Açılış: 974,77
bigpara

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.