En iyi 10 borsa filmi

10.05.2014 - 11:02 | Son Güncelleme :

Kimi zaman borsacılar için kritik dersler de içeren en iyi borsa filmleri, geri sayıma başlıyoruz.

<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/boiler_room.png">

Eğer borsayla ilgileniyorsanız sizin için seçtiğimiz bu 10 filmi seyretmek için zaman ayırmanız gerekiyor.

Kimi zaman borsacılar için kritik dersler de içeren en iyi borsa filmleri, geri sayıma başlıyoruz.

EN İYİ 10 BORSA FİLMİ`Nİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/too_big_to_fail.jpg">
10 - Too Big to Fail - İflas Etmek için Çok Büyük (2011)

Yönetmen: Curtis Hanson
Oyuncular: James Woods, William Hurt, Paul Giamatti, Bill Pullman
IMDB Puanı: 7,4
Gişe hasılatı: TV filmi

CNBC sunucusu Andrew Sorkin`in aynı adlı kitabından uyarlanan filmde, 2008 krizinde yaşanan olayların perde arkası anlatılıyor. Devletin en üst kademedekilerin krizi nasıl yönettikleri, yanlış kararların hangi süreçlerde alındığı filmde detaylı şekilde anlatılıyor.

William Hurt, eski hazine bakanı Henry Paulson`ı canlandırdığı filmde, o zamanki Fed başkanı Ben Bernanke`yi de usta aktör Paul Giamatti canlandırıyor. Giamatti rolünü o kadar iyi oynuyor ki, "Bernanke`nin ikizi mi var?" diye sormaktan kendimizi alamıyoruz.EN İYİ 9. BORSA FİLMİ: Risksiz kazanç olmayacağını Richard Gere bize gösteriyor   TIKLAYIN<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/arbitrage_608x376.jpeg">

9- Arbitrage - Arbitraj (2012)

Yönetmen- Senartist: Nicholas Jarecki
Oyuncular: Richard Gere, Susan Sarandon, Tim Roth, Laetitia Casta
İMDB puanı: 6,7
Gişe hasılatı: 37,7 milyon dolar

Hedge Fon yöneticisi Robert Miller (Richard Gere), fonunu satarak servetine servet katar. Kimsenin bilmediği ise fonun muhasebesinde yaptığı usulsüzlüklerdir. Bir de metresi kendi yaptığı kazada ölünce, Miller çıkar yolu beklenmedik bir yerde arayacaktır.


EN İYİ 8. BORSA FİLMİ:  ABD`de en büyük şirket skandallarından birisini anlatıyor<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/enron-the-smartest-guys-in-the-room-original.jpg">

8- Enron: Smartest guy in the room - Enron: En zeki çocuklar (2005)

Yönetmen: Alex Gibney
IMDB puanı: 7,7
Gişe hasılatı: 4,8 milyon dolar

Bir zamanlar dünyanın en büyük enerji şirketlerinden olan ve defalarca dünyanın en yaratıcı şirketi seçilen Enron`un batışını anlatan belgesel dünyada ses getirdi. Enron yöneticilerinin sırf ürünlerinde değil, muhasebe defterlerinde de ne kadar yaratıcı olduğunu ortaya koyan film, en çok zarar görenlerinse olay da hiç bir suçu olmayan alt kademe işçiler olduğu gerçeğini de gözler önüne seriyor.


EN İYİ 7. BORSA FİLMİ: Onu seyretmek için hayranları 23 yıl bekledi.


<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/money_never_sleeps2.jpg">
7 - Wall Street 2,  Money Never Sleeps - Borsa 2, Para Asla Uyumaz (2010)

Yönetmen: Oliver Stone
Oyuncular: Michael Douglas, Shia LeBeouf, Josh Brolin, Carey Mulligan
IMDB puanı: 6,3
Gişe hasılatı: 134,7 milyon dolar

Gordon Gekko`yu tekrar seyretmek için 23 yıl bekleyen hayranları, Oliver Stone`un mortgage krizini eleştiren filminde aradıklarını buldu. Shia LeBeouf`un genç ve yetenekli bir borsacıyı canlandırdığı filmde, Gekko anti-kahraman olarak dönüyor. Filmin kötü adamı ise Josh Brolin.


EN İYİ 6. BORSA FİLMİ: 2008 krizi önlenebilir miydi?


<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/inside_job_poster.jpg">


6 - Inside Job (2010)

Yazan- Yöneten: Charles Ferguson
Oyuncular: Matt Damon (Seslendirme)
IMDB puanı: 8,3
Gişe hasılatı: 7,8 milyon dolarÜnlü oyuncu Matt Damon’ın seslendirdiği belgesel, ABD’de Büyük Duraklama olarak anılacak dönemin yaşanmasına neden olan mortgage krizini inceliyor. Hükümetin, sistemin açıklarını ortaya koyan yönetmen Ferguson, “Kriz engellenebilir miydi diye soruyor”


EN İYİ 5. BORSA FİLMİ: İngiltere`nin en büyük bankasını tek başına batırmayı "başarabilen" borsacının hikayesi


<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/rogue_trader.jpg">


5 - Rogue Trader (1999)

Yönetmen – Senarist: James Dearden
Oyucular: Ewan McGregor, Anna Friel
IMDB puanı: 6,3
Gişe hasılatı: -

İngiltere’nin en eski bankalarından biri olan Barings Bank’ı aldığı riskli pozisyonlarla batıran Nick Leeson’ın gerçek hayatını anlatan filmde, ünlü oyuncu Ewan McGregor filmin başrolünde.
EN İYİ 4. BORSA FİLMİ: 3 yılda milyon dolar gelir ister misiniz? Bu borsacılar için çocuk oyuncağı<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/boiler_room.png">

4- Kazan Dairesi - Boiler Room (2000)Yönetmen – Senarist: Ben Younger
Oyuncular: Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Ban Affleck
IMDB puanı: 7
Gişe Hasılatı: 28,7 milyon (2013 parasıyla 38,3 milyon dolar)

Kaldığı odada yasadışı bir kumarhane işeten Seth (Ribisi), bir gün yeni bir müşteri sayesinde borsayla tanışır. Yükselmek ve sorunlar yaşadığı babasını etkilemek isteyen Seth’in gözü karadır.  Para kazanmak için içi boş vaatlerle hisse satmaya çalışır. Ancak mahvettiği hayatlar, borsayı daha büyük bir kumarhane gibi görmeye başladığını anlamasına neden olur.

Filmde yardımcı oyuncu olarak yer alan Ben Affleck, özellikle yaptığı motivasyon konuşmalarıyla Kazan Dairesi’ni borsacılar arasında fenomen yaptı.EN İYİ 3. BORSA FİLMİ: Dev kadrosuyla krizin arka yüzünü anlatıyor
<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/Margin_Call.jpg">

3- Margin Call – Oyunun Sonu (2011)

Yönetmen – Senarist: J.C. Chandor
Oyuncular: Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Zachary Quinto, Demi Moore, Stanley Tucci
IMDB puanı: 7,1
Gişe hasılatı: 19,5 milyon dolar

Mütevazi bir bütçeyle çevrilen film Lehman Brothers’a gönderme yapan bir yatırım bankasında bir gece boyunca yaşananları anlatıyor. Film Mortgage krizinin nasıl çıktığını, paranın nasıl toplumun çıkarlarının öne geçebildiğini Kevin Spacey, Stanley Tucci gibi devlerin oyunculuğuyla anlatıyor.

Abartıdan kaçan ve oyuncu kadrosu ile dikkat çeken filmde başrolü Uzay Yolu’nun yeni çekiminden tanıdığımız Zachary Quinto yapıyor. Kevin Spacey ve Jeremy Irons’ın performansları da dikkate değer. Festival filmi olarak çekilen film gişede de yaptığı iyi hasılatla yapımcılarını şaşırttı.

EN İYİ 2. BORSA FİLMİ: Bir borsacının gerçek hikayesi
<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/wolf-of-wall-street-poster.jpg">

2 - Wolf of Wall Street – Para Avıcısı (2013)

Yönetmen: Martin Scorcese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Matthew McConaughey, Margot Robbie
IMDB puanı: 8,4
Gişe hasılatı: 389 milyon dolar

En iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmen dalları da dahil toplam 5 dalda Oscar’a aday olan film, Jordan Belfort (DiCaprio)’ın yaşamından uyarlanan gerçek bir hikayeden esinleniyor. Stratton Oakmont adlı şirketi sayesinde borsa basamaklarını hızlı çıkan Belfort kendini yenilmez hissetmektedir. Ancak kendine duyduğu bu aşırı güven, Belfort’ı yoldan çıkaracaktır.

Film, bir sinema şaheseri olsa da borsayla ilgili diyalogların Kazan Dairesi (Boiler Room)’dan esinlenilmesi ve Belfort’un hızlı yaşamanın, 1987 yılında beyaz perdeye taşınan başka bir kötü adamın karizmasının altında ezilmesi filmi en iyi ikinci yapıyor.

Gelmiş geçmiş en iyi borsa filmi: Hepimize açgözlülük iyidir dedirten...<ımg class="yeniImg" border="0" src="http://i.bigpara.com/i/55big/gordon_gekko.png">

1- Wall Street (1987)

Yönetmen – Senarist: Oliver Stone
Oyuncular: Charlie Sheen, Michael Douglas, Daryl Hannah, Martin Sheen
IMDB puanı: 7,4
Gişe hasılatı: 43,8 milyon dolar (2013 parasıyla 88,4 milyon dolar)

Tüm zamanların tartışması en iyi borsa filmi olan Wall Street, başrol oyuncusu Michael Douglas’a Gordon Gekko rolünde Oscar kazandırırken, borsacılar için de adeta bir ilah yaptı.

Filmin yönetmeni olan Oliver Stone yaptığı sıra dışı filmlerle tanındı ve Wall Street’i 1987 yılında yaşanan borsa krizi sonrası çekti. Amacı kapitalizmi eleştirmekti. Ancak film beklediğinin tam aksi bir etki yarattı. Gordon Gekko ve Charlie Sheen’in oynadığı Bud Fox karakterinden etkilenen birçok kişi borsacı olmanın hayaliyle Wall Street’te çalışmaya başladı. Bugün bile Gordon Gekko borsacılar arasında efsane olmaya devam ediyor.

Charlie Sheen’in gerçek babası olan Martin Sheen, filmde de Bud Fox’ın  babasını canlandırıyor.

Gordon Gekko`nun hissedarlar toplantısında yaptığı "Açgözlülük iyidir" konuşması ise sinema tarihinin unutulmazları arasına girdi.


Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
9.814 Değişim: 0,59% Hacim : 44.419 Mio.TL Son veri saati : 12:35
Düşük 9.747 09.04.2024 Yüksek 9.849
Açılış: 9.808
32,3536 Değişim: 0,16%
Düşük 32,1821 12.04.2024 Yüksek 32,9113
Açılış: 32,3025
34,4677 Değişim: -0,60%
Düşük 34,3896 12.04.2024 Yüksek 35,1623
Açılış: 34,6749
2.457,41 Değişim: -0,15%
Düşük 2.455,39 12.04.2024 Yüksek 2.529,91
Açılış: 2.461,15
bigpara

Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.