KAP ***VKFYO*** VAKIF MENKUL KIYMET YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

13.12.2019 - 21:41
KAP ***VKFYO*** VAKIF MENKUL KIYMET YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

***VKFYO*** VAKIF MENKUL KIYMET YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler []
İlgili Fonlar []
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
-
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

   Hissedarlarımız Güneş Sigorta AŞ ile Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ Hisselerinin Devri ve Birleşmeyle İlgili Görüşmelerin Başlaması
T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde planlanan yapısal reformların önemli bir unsuru da sigorta ve hayat ve emeklilik sektörlerinde gerçekleştirilecek reformlardır. Bu reformlar kapsamında Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Türk Reasürans AŞ'nin kurulmasının ardından, sektördeki reformların kamu bankalarının kontrolünde bulunan sigorta ve hayat ve emeklilik şirketlerinin tek bir çatı altında birleşmesiyle devam etmesi öngörülmektedir.
Gerçekleştirilen bu reformlar ile ölçek ekonomisinin oluşturulmasına ve bankacılık dışı finansal sektör büyüklüğünün dünya ortalamasına ulaşmasına katkı sağlanarak sigorta ve hayat ve emeklilik sektörlerinin küresel rekabetin bir parçası haline getirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca operasyonel verimliliğin artması, maliyetlerde düşüş sağlanması, başta bankalar olmak üzere tüm dağıtım kanallarının daha etkili kullanılması, ürün yelpazesinin genişletilmesi ile sigorta sektörünün dinamik bir yapıya kavuşturulması planlanmaktadır.
Şirketimiz hissedarlarından Güneş Sigorta A.Ş.'nin hissedarları olan Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Vakıfbank Personeli Özel Sosyal Güvenlik Hizmetleri Vakfı ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı ve yine şirketimiz hissedarlarından Vakıf Emeklilik ve Hayat A.Ş.'nin hissedarları olan Güneş Sigorta A.Ş., Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vakıfbank Personeli Özel Sosyal Güvenlik Hizmetleri Vakfı ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ("Satıcılar") tarafından şirketimize verilen bilgi kapsamında aşağıdaki hususları kamuoyunun bilgisine sunarız.
Satıcılar'ın sahibi olduğu ve şirketimiz hissedarı Güneş Sigorta A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 71,81'ini temsil eden hisselerin ve yine şirketimiz hissedarı Vakıf Emeklilik ve Hayat A.Ş.'nin sermayesinin tamamının Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. ("TVF") tarafından kurulacak bir şirket ("Alıcı") tarafından devralınmasına ilişkin olarak TVF ile söz konusu Satıcıların görüşmelere başladığı öğrenilmiştir.
Bu kapsamda yine edinilen bilgi uyarınca
·         Güneş Sigorta A.Ş.'nin ve Vakıf Emeklilik ve Hayat A.Ş.'nin hisselerinin Alıcı'ya devri sürecinde  Alıcı'nın,
(i)     Halk Sigorta AŞ'nin, Türkiye Halk Bankası AŞ ve Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ'ye ait hisseleri ve
(ii)   Ziraat Sigorta AŞ'nin Ziraat Bankası AŞ, Ziraat Katılım Bankası A.Ş., Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ ve Ziraat Teknoloji AŞ'ye ait hisseleri ile
(iii) Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş.'nin, Türkiye Halk Bankası AŞ'ye ait hisseleri ve
(iv) Ziraat Hayat ve Emeklilik AŞ'nin, T.C. Ziraat Bankası AŞ, Ziraat Katılım Bankası AŞ, Ziraat Yatırım Menkul Değerler  AŞ ve Ziraat Teknoloji AŞ 'ye ait hisselerini,
(v)   Vakıf Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ'deki hisselerini
 
iktisap etmesinin
 
·         Bu hisse devirleri akabinde, (a) Halk Sigorta A.Ş., Ziraat Sigorta A.Ş. ve Güneş Sigorta A.Ş.'nin birleştirilmesi ve (b) Halk Hayat ve Emeklilik AŞ, Ziraat Hayat ve Emeklilik AŞ ve Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ'nin birleştirilmesinin
 
planlandığı anlaşılmıştır.
Bu kapsamda, gerekli izinlerin alınması ve hisse devirlerinin tamamlanmasının ardından, ilgili şirketlerin birleşmeye ilişkin genel kurul kararları alınacak ve hukuki usul ve işlemler tamamlanacaktır. Bu noktada, söz konusu hisse devirleri için esas alınacak devir bedelleri ve birleşmelere esas alınacak değişim oranı ilgili şirketlerin adil piyasa değerleri ve yürürlükteki mevzuat uyarınca hesaplanacaktır. Söz konusu bedel, oran ve şartlar ilgili taraflarla yapılacak müzakereler ve yasal yükümlülüklerin tamamlanması sonucunda tespit edilecek ve mevzuatın öngördüğü şekilde duyurulacaktır.
6741 sayılı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un ("Türkiye Varlık Fonu Kanunu") 8. maddesi uyarınca, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile bu kanun uyarınca yürürlüğe konulan ikincil mevzuat ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun Türkiye Varlık Fonu, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ ve Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ tarafından kurulacak diğer şirketler için uygulanmayacak olup, bu sebeple halka açık sigorta şirketlerinin hisse devir işlemlerinden dolayı Sermaye Piyasası Kurulu'nun II- 26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği'nde yer alan çağrı yükümlülüğü doğmayacaktır. Ek olarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II- 23.1 sayılı Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği'nin 12. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi kapsamında sigorta şirketlerinin birleşme işlemi neticesinde ayrılma hakkı doğmayacaktır. Yatırımcıların yatırım kararlarını almadan, Türkiye Varlık Fonu Kanunu ve ilgili sair mevzuat kapsamında tanınan istisna ve muafiyetleri incelemeleri önemle hatırlatılır. Sigorta ve hayat ve emeklilik sektörlerinde hedeflenen yapısal reformların hayata geçirilmesi sürecinde her aşamada kamu sorumluluğu bilinci ile hareket edilecek ve gerek kamu sigorta şirketlerinin halka açık paylarına sahip olan yatırımcıların, gerekse kamu sigorta ve hayat ve emeklilik şirketlerinde istihdam edilen çalışanların hakları gözetilecek ve bu yapısal reformların sonucunda hiçbir paydaşın mağdur olmaması için gereken önlemler yürürlükteki mevzuatın elverdiği ölçüde alınacaktır.
                                      
Ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanacağına inanılan bu projenin en kısa zamanda tamamlanması hedeflenmekte olup, projeyle ilgili önemli gelişmeler kamuoyuyla paylaşılmaya devam edilecektir. Kamuoyuna saygılarımızla arz olunur.

http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/803509


BIST
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
1.547 Değişim: 0,47% Hacim : 22.734 Mio.TL Son veri saati : 15:46
Düşük 1.517 26.01.2021 Yüksek 1.548
Açılış: 1.538
7,3467 Değişim: -0,78%
Düşük 7,3409 26.01.2021 Yüksek 7,4351
Açılış: 7,4046
8,9282 Değişim: -0,80%
Düşük 8,9163 26.01.2021 Yüksek 9,0211
Açılış: 8,9998
438,49 Değişim: -0,75%
Düşük 437,66 26.01.2021 Yüksek 444,16
Açılış: 441,79
bigpara

Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.