KAP ***IEP*** QİNVEST PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.( Risk Ölçüm Esasları

04.07.2023 - 22:07
KAP ***IEP*** QİNVEST PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.( Risk Ölçüm Esasları

***IEP*** QİNVEST PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.( Risk Ölçüm Esasları )

Türkçe
Risk Ölçüm Esasları

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
yok
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

                             Fon'un risk yönetim sistemi                       hakkında bilgiler
    :
    Risk yönetim sistemi, yönetilen portföyün maruz kalabileceği temel risklerin  tanımlanmasını, risk tanımlamalarının düzenli olarak gözden geçirilmesini  ve önemli gelişmelere paralel olarak güncellenmesini ve maruz kalınan risklerin tutarlı bir  şekilde değerlendirilmesini, tespitini, ölçümünü ve kontrolünü içeren  bir risk ölçüm  mekanizmasının oluşturulmasını  içermektedir. Girişim sermayesi yatırımlarına ilişkin tüm risk türleri tanımlanmış, potansiyel  riskler belirlenmiş ve riskleri önleyici tedbirler  konusunda çalışmalar yapılmıştır. Böylece söz konusu risklerin yönetilmesine ilişkin olarak Kurucu  üst yönetimi tarafından gerekli tedbirler alınarak risk yönetimi sistemi oluşturulmuştur.

     
     
    Fon piyasa riskleri, likidite  riski ve kredi riskinin önlenebilmesi için,  kredibilitesi ve likiditesi yüksek yatırım araçlarına yatırım yapmaya, portföyünü vade, para birimi, sabit  getiri, değişken getiri gibi kriterlere göre çeşitlendirmeye ve ihtiyaçlara göre vade–miktar uyumuna  özen göstermektedir.

     
     
    Girişim sermayesi yatırımlarına  ilişkin finansman riski ve likidite riskine  ilişkin maruz kalınabilecek riskler, fon portföyüne uygulanan stres testleri ile ölçülerek bu riskler karşısında alınabilecek önlemler belirlenir.

     
     
    Tanımlanmış  risklere dair ölçüm  ve önlemler aşağıda belirtilmiştir:

     
     
      Finansman Riski:
Fonun bir yatırımı finanse  edebilme kapasitesi, likiditesi yüksek nakit ve nakit benzeri değerlere, borsalar da işlem  gören kamu ve veya özel sektör kira sertifikaları, pay senetleri, yatırım yapılması  beklenen sürede fona talep sonrası  elde edilecek nakit  ile Tebliğ'de izin verilen kredi  ve borçlanma limitinin henüz kullanılmamış kısmı  ilave edilerek bulunur.

     
     
    Finansman riski, planlanan  yatırımların, yukarıda tanımlanan yatırımı  finanse edebilme kapasitesinden yüksek olması halinde oluşacaktır. Bu durumun  oluşması halinde Yatırım Komitesi bilgilendirilecektir.

     
     
    Fonlar, son hesap dönemi  itibarıyla hesaplanan fon toplam değerinin  azami %50'si oranında finansman sağlayabilirler. Bu oranın %45 seviyesine ulaşması halinde erken uyarı  sistemi devreye girecek  ve Yatırım Komitesi bilgilendirilecektir.

     
     
        Likidite Riski:
Fonun likidite rasyosu hesaplanırken ise fonun  toplam değerinin
%10'unun fondan çıkış yapacağı varsayımı altında, likiditesi yüksek yatırımların fondan net çıkışları karşılama oranı hesaplanmaktadır. Oranın  1'in üzerinde olması  hedeflenmektedir. (Likit yatırımlar / Fondan çıkışlar)

     
     
      Değerleme raporları ile oluşan  toplam girişim sermayesi yatırımları değerinin  ilk katılma payı satışı tarihinden sonraki 24 ay boyunca ardışık 4 değerleme dönemi boyunca düşmesi veya  bu süre sonrasında ardışık 2 değerleme dönemi  boyunca düşmesi ve toplam düşüşün  %20'yi aşması
halinde likidite riski oluşacaktır. Bu durumun oluşması  halinde Yatırım

 
          
     
                                                                Komitesi bilgilendirilecektir.
 
Kaldıraç Riski:
Kaldıraç yaratan işlemlerden  kaynaklanan risklerin ölçümünde standart yöntem  kullanılmaktadır.
 
1.       Kaldıraç yaratan işlemlere ilişkin olarak ayrı ayrı pozisyon hesaplaması yapılır.
2.       Rehber'de yer alan netleştirme ve riskten korunma  esasları çerçevesinde  kaldıraç yaratan işlemlerin net pozisyonu hesaplanarak pozisyonların mutlak değeri  alınır ve toplam  açık pozisyona ulaşılır.
 
Standart yöntem ile türev  araçların fon toplam değerinin %20'sini aşıp  aşmadığı risk yazılımımız "Risktürk" ile fon değerleme  dönemlerinde kontrol edilmektedir.
 
Karşı Taraf Riski:
Şirketin  işlem yaptığı her bir karşı kurumun sözleşme yükümlülüklerini kısmen  veya tamamen 3 işgünü içinde yerine getiremediği durumlarda Yatırım  Komitesi aynı gün içinde yazılı  olarak bilgilendirilecektir.
 
Mali Riskler:
Mali risklerin yönetilebilmesi  için yatırım yapılan şirketlerin kaldıraç ve  borç ödeme kabiliyetiyle ilgili oranları her ay takip edilerek, bu  oranlara çeşitli makroekonomik  varsayımlar altında stres testler uygulanacak ve risk teşkil edebilecek durumlar için gerekli önlemler  alınacaktır. Bu stres testlerde kullanılacak oranların bazıları aşağıda örnek olarak verilmiştir:
·         Net borç / ödenmiş sermaye oranı
·         Net borç / FAVÖK
·         Kar payı yükümlülüğü / Operasyonel nakit akışı
·         Açık pozisyon riski
 
Operasyonel Riskler:
Kurucu yatırım yaptığı tüm şirketlerde yönetim kuruluna katılarak şirketin performansını aylık olarak  takip edecek ve operasyonların işleyişini görmek amacıyla şirketlerden rapor talep edebilecektir.
 
Değerleme Riski:
Fon portföyünde yer alan  girişim sermayesi yatırımlarının değerlemesinin katılma paylarının ilk ihraç edildiği tarihi takip eden  12 aylık sürede  asgari 1 kez, sonrasında  ise her hesap dönemi sonu itibari ile yılda asgari 1 kez Tebliğ'in 20. Maddesindeki hükümlere uygun olarak yaptırılır.
 
Hukuksal Risk:
Yatırım yapılan şirketlere atanacak yönetim  kurulu üyesi vasıtasıyla takip edilir, gerektiğinde uzman bir hukuk firmasından danışmanlık  servisi alınabilir.
 
Piyasa Riski:
Değerleme dönemlerinde fon portföyüne senaryo  analizleri uygulanacaktır. Senaryo  analizlerinde son 1 yılda Borsa İstanbul pay endekslerinde yaşanan en büyük değer  kaybının üzerine 300  baz puan risk  primi eklenerek finansal varlık değerlerinin beklenmedik bir şekilde değişmesi izlenecektir.

 
     
     
                                Portföye dahil edilen girişim  sermayesi şirketleri, risk profilleri dikkate alınarak yapılacak simülasyonlardan elde edilecek getirilerin kullanılması suretiyle, riske  maruz değerler değerleme dönemlerinde hesaplanarak Yatırım Komitesi ile paylaşılacaktır.
 
Riske maruz değer, girişim  sermayesi şirketlerinin riski dikkate alınarak borsada işlem gören  benzer risk profilindeki şirketlerin getirileri kullanılması suretiyle belirlenecektir.
 
Kar Payı Oranı ve Kur Riski:
Kar payı oranları ve döviz  kurlarında meydana gelen beklenmedik ve olağandışı  gelişmelerin fon toplam değerine olan etkileri stres testleri ile analiz edilerek, stres test sonuçları  fon değerleme dönemlerinde Yatırım Komitesi  ile paylaşılır.
 
Yoğunlaşma Riski:
Fon toplam değerinin %25'inden fazlası Kurulun finansal raporlama standartlarına ilişkin  düzenlemeleri kapsamında, aynı grubun girişim  sermayesi yatırımlarına yatırıldığı anda Yatırım Komitesi bilgilendirilecektir.
 
Faaliyet Ortamı Riski:
Kurucu, faaliyet ortamından  kaynaklanabilecek riskleri en aza indirmek  üzere gerekli tedbirleri almakta, kontrol sistemlerini kullanmakta ve  söz konusu kontrol sistemlerinin etkinliğini izlemektedir.
 
Sermaye Yatırımı Riski:
Kurucu yatırım yaptığı tüm şirketlerde yönetim kuruluna katılarak şirketin performansını aylık olarak takip edecektir.

 
 
 
 
http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1165531


BIST
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
10.965 Değişim: 2,10% Hacim : 194.830 Mio.TL Son veri saati : 17:05
Düşük 10.752 21.05.2024 Yüksek 11.088
Açılış: 10.767
32,1953 Değişim: 0,05%
Düşük 32,0902 21.05.2024 Yüksek 32,2558
Açılış: 32,1787
34,9685 Değişim: -0,06%
Düşük 34,9261 21.05.2024 Yüksek 35,1881
Açılış: 34,9888
2.515,40 Değişim: 0,20%
Düşük 2.491,56 21.05.2024 Yüksek 2.519,41
Açılış: 2.510,44
bigpara

Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.