KAP ***GEDIK* *YKSLN*** GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

12.11.2019 - 15:36
KAP ***GEDIK* *YKSLN*** GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

***GEDIK******YKSLN*** GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler [YKSLN]
İlgili Fonlar []
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
-
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

Yükselen Çelik halka arzına yoğun ilgi Türkiye'nin önde gelen yatırım kuruluşlarından Gedik Yatırım'ın liderliğinde gerçekleştirilen Yükselen Çelik halka arzına yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi.   Halka arzın 2,8 katı olan, 190 milyon TL'nin üzerinde talep geldi. 11.11.2019 Vasıflı çelik sektörünün 43 yıllık köklü markası Yükselen Çelik'in halka arzı bireysel ve kurumsal yatırımcıların yoğun ilgisiyle başarılı bir şekilde tamamlandı. Türkiye'nin önde gelen aracı kurumlarından Gedik Yatırım'ın liderliğinde, 27 konsorsiyum üyesi aracılığıyla gerçekleştirilen halka arzda toplam 1.744 yatırımcıdan 191.533.237,20 TL tutarında, 35.469.118 lot talep toplandı. 
Gedik Yatırım'ın bugün KAP'ta yaptığı açıklamada, Yükselen Çelik'in 7-8 Kasım 2019 tarihlerindeki halka arzında, bireysel yatırımcı kategorisinde tahsisatın 3,49 katı, yurtiçi kurumsal yatırımcı kategorisinde tahsisatın 2,42 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcı kategorisinde ise tahsisatın 1,66 katı olarak gerçekleştiği bildirildi. Toplamda ise Yükselen Çelik halka arzı büyüklüğünün 2,77 katı talep toplandığı belirtildi. 1.701 yatırımcıya dağıtım  Sermaye artırımı yoluyla gerçekleşen Yükselen Çelik halka arzında, 69.174.000 TL tutarlı, 12.810.000 TL nominal değerli payların 1.657 yurtiçi bireysel yatırımcıya, 40 yurtiçi kurumsal yatırımcıya ve 4 adet yurtdışı kurumsal yatırımcı olmak üzer toplamda 1.701 yatırımcıya dağıtımı gerçekleştirildi. Yükselen Çelik A.Ş. paylarının YKSLN kodu ile 14 Kasım 2019 Perşembe günü gong töreniyle Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlaması bekleniyor. 
Yükselen Çelik halka arzının dağıtım tutarları ve talebi karşılanan başvuru sayısı, yatırımcı grubu bazında aşağıdaki şekilde detaylanıyor:  Yatırımcı Grubu 
Dağıtılan Nominal Tutar (TL)
Toplam Dağıtılan Nominal Tutara Oranı (%) 
Talebi Karşılanan Başvuru Sayısı

Yurtiçi Bireysel 
5.124.000
40 1.657

Yurtiçi Kurumsal 
6.405.000
50 40

Yabancı Kurumsal 
1.281.000
10 4
Toplam:
12.810.000
100,00
1.701

Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, Yükselen Çelik'in halka arzına yönelik açıklamalarda bulunurken, piyasalardaki genel halka arz durumuna ilişkin de değerlendirmeler yaptı. Ayışık, şunları söyledi: "Pay senedi halka arzlarında 2018 yılında toplamda 9 şirket ve 5,4 milyar TL'lik birincil piyasa arzı gerçekleşmişti. 2019 yılı başından bugüne kadar Yükselen Çelik dahil 5 şirketin 231 milyon TL tutarında halka arzı gerçekleşti. Bu arzların yüzde 44'ünün Gedik Yatırım tarafından yapılmasından ve bu sene talep toplama ile yapılan en büyük tutarlı halka arzı gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz."
Ayışık, "Gedik Yatırım liderliğindeki Yükselen Çelik halka arzına 26 yatırım kurumunu kapsayan konsorsiyumun katılması da sektörün ilgisini gösterdi. Bu ilgi de bizleri ayrıca memnun ediyor. Gedik Yatırım olarak şirketlerin özkaynak finansmanı için en uygun kaynağın sermaye piyasası olduğuna inanıyoruz. Gedik Yatırım olarak, şirket birleşme ve devralmaları, halka arzlar başta olmak üzere tüm kurumsal finansman işlemlerinde lider olmayı hedefliyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. 
Borsa İstanbul'da yüzde 100 yerli sermayeli, büyüme planları ile ilgi çekecek bir şirketin halka arza gitmesinin pazara hareket getireceğine inandığını belirten Metin Ayışık, "Türkiye çelik sektörünün 43 yıllık köklü markalarından biri olan Yükselen Çelik, vasıflı kalıp çeliği sektöründe yüzde 14'lük paya sahip. Bu özelliğiyle inovatif ve katma değerli bir alan olan vasıflı çelik sektörünün öncülerinden. Yükselen Çelik'in halka arz yoluyla elde edeceği kaynaklarla yeni yatırımlara giderek pazar payını daha da artıracağına inancımız tam" şeklinde konuştu.   
Ayışık, sözlerini şöyle tamamladı: "Yurtiçi satışlarının yanı sıra kapasite artırımı ile ihracatını geliştirecek firmanın büyüme yoluna yeni yatırımcıları da ortak etmesinden ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Halka arzın borsamıza ve yatırımcılara hayırlı olmasını diliyoruz." 
Gedik Yatırım hakkında: 
Kurulduğu 1991 yılından bu yana Türkiye'nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım, Türk sermaye piyasalarının gelişmesinde önemli rol oynamıştır. 
SPK tarafından Geniş Yetkili Aracı kurum yetkisi verilen Gedik Yatırım'ın aracılık hizmetleri, yatırım danışmanlığı, bireysel portföy yönetimi, saklama, halka arz, kurumsal finansman ve araştırma hizmetlerini müşterilerine sunmaktadır. Gedik Yatırım iştirakleri Gedik Portföy A.Ş, Gedik Yatırım Holding A.Ş, Marbaş Menkul Değerler A.Ş ve HUB Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. ile de yatırımcılarına uçtan uca hizmet vermektedir.
 
Faaliyetlerini İstanbul'daki Genel Müdürlüğü ve ülke genelindeki 43 şubesi ve 335 çalışanı ile sürdüren Gedik Yatırım, stratejik işbirliği içerisinde olduğu PTT işyerleri ile banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en yaygın yatırım kuruluşudur. Gedik Yatırım, Sermaye Piyasalarına olan inancını artan şube ve çalışan sayısının yanı sıra yaptığı yatırımlarla da göstermektedir. 2015 yılının sonundan itibaren çalışan sayısı bakımından %26 daralan sektörde, aynı dönemde çalışan sayısını %8 arttırarak sektöre duyduğu güveni göstermektedir. Şube ve çalışanları dışında Yeni Nesil Yatırım Platformu Gedik Trader, Gedik Online Şube, Çağrı Merkezi ile yatırımcılarına kesintisiz hizmet sunmaktadır. 
 
Çeyrek asırdan fazla bir süredir yerli ve yabancı fark etmeksizin yatırımcılara deneyimli personeli ve son teknolojinin sunduğu hızlı ve güvenli platformlarda, sürdürülebilir değer yaratma sorumluluğu ile üstün kalitede hizmet sunmaktadır. Sektörde öncü konumda yer alan Gedik Yatırım, yatırımcı odaklı hizmet anlayışını ve yatırımcılarına her zaman beklentilerinin üzerinde hizmet vermeyi ilke edinmiştir. 
 
2018 yılında Borsa İstanbul Pay Piyasası işlem hacminde ve yatırımcı sayısında banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında birinci sırada yer almayı başarmıştır. %100 iştiraki Marbaş Menkul ile birlikte değerlendirildiğinde, 2018 pay piyasası işlem hacminin %8,45'ine sahip olarak sektörde 3'üncü sırada yer almaktadır. 
ISO 9001 Kalite Belgesi'ni alan ilk yatırım kuruluşu olan Gedik Yatırım, teknolojiye verdiği önem ile sermaye piyasalarında fark yaratmaktadır. Gedik Yatırım, güçlü teknoloji altyapısı sayesinde, Pay ve Vadeli İşlemler Opsiyon Piyasaları'na FIXAPI altyapısı ile ilk emri gönderen ve Borsa İstanbul Kolokasyon Hizmeti'ni kullanan ilk yatırım kuruluşu olma özelliğini taşımaktadır.  
Dijital Kanal çalışmalarına ağırlık veren Gedik Yatırım, bu anlamda teknolojik bir yeniliğe imza atarak Türkiye'nin Yeni Nesil Yatırım Platformu Gedik Trader'ı 2016 yılında yatırımcılarının hizmetine sunmuştur. Gedik Trader ile borsa ve yatırım piyasalarını geniş kitlelere yaymayı amaçlayan Gedik Yatırım, mobil ve internet dünyasındaki gelişmelere paralel olarak, artık çok daha kolay ön yüzlerle, hızlı ve kolay erişilebilir verilerle, daha çok sayıda yatırımcının finans piyasalarını takip etmesini sağlamayı hedeflemektedir. 
 
Gedik Yatırım 2010 yılında halka açılmış ve pay senetleri "GEDIK" sembolü ile Borsa İstanbul'da işlem görmektedir. Ana ortaklarından Gedik Yatırım Holding (GYHOL) ve iştiraki HUB Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (HUBVC) Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem görmektedir. Gedik Yatırım ve iştirakleri, kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından konsolide olarak yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategoride değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Uzun Vadeli Ulusal Notu ‘AA (Trk)' görünümü ise ‘"stabil" olarak belirlenmiştir.
www.gedik.com 

http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/798463


BIST

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
2.406 Değişim: -0,56% Hacim : 24.946 Mio.TL Son veri saati : 15:50
Düşük 2.392 16.05.2022 Yüksek 2.425
Açılış: 2.419
15,6043 Değişim: 0,82%
Düşük 15,4564 16.05.2022 Yüksek 15,6656
Açılış: 15,4775
16,3018 Değişim: 1,17%
Düşük 16,0891 16.05.2022 Yüksek 16,3568
Açılış: 16,1134
907,02 Değişim: 0,58%
Düşük 893,54 16.05.2022 Yüksek 936,74
Açılış: 901,82
bigpara

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.