Yatırım hedeflerini açıkladı

08.10.2018 - 13:54
Yatırım hedeflerini açıkladı | Ekonomi Haberleri

Eti Alüminyum Genel Müdürü Arkan, "Şimdiye kadar 540 milyon dolar yatırım yapılan Eti Alüminyum’da 560 milyon dolarlık yeni yatırım tamamlandığında toplam 1,1 milyar dolarlık miktara ulaşacağız. Çalışan sayımız da 2 binden 3 bin 100'e yükselecek" dedi.

Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, halihazırda sadece ABD, Çin, Almanya ve Macaristan gibi ülkelerde üretilebilen şeffaf zırh için 560 milyon dolarlık yatırım kararı aldıklarını belirterek, "Yeni yatırım tamamlandığında toplam 1,1 milyar dolarlık miktara ulaşacağız. Çalışan sayımız da 2 binden 3 bin 100'e yükselecek." dedi.

Şirketin yatırım, istihdam, Ar-Ge ve savunmaya alanındaki planlamaları hakkında açıklamalarda bulunan Arkan, Eti Alüminyum'un 2005'te özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine geçmesinden sonra 540 milyon dolarlık yatırım yaptığını anımsattı.

Arkan, Eti Alüminyum'un, halihazırda sadece ABD, Çin, Almanya ve Macaristan gibi ülkelerde üretilebilen şeffaf zırhı Türkiye'de üretmeye başladıklarını aktararak, şeffaf zırhın ham maddesinin alümina olduğu bilgisini verdi.

Fiyatı çok yüksek olan alüminayı üretebilen ülkelerin, iç pazar ihtiyaçları ve strateji nedeniyle üretimin çok az bir kısmını ihraç ettiğini anlatan Arkan, "Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve 560 milyon dolarlık yatırımın kapısını açan kapasite artırımı, özel alüminyum hidroksit ve alümina adlı ürün, Türk savunma sanayinde devrim niteliğinde. Şeffaf zırh ile savunmada devler ligine gireceğiz." diye konuştu.

Arkan, stratejik ürünlerde kimsenin teknoloji paylaşmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu nedenle her ülke kendisi geliştirmek zorunda. Alümina çok değerli ve temini zor olduğu için paranız olsa da istediğiniz kadar alamıyorsunuz. Bu ürünün geliştirilmesi ile yerli tank, yerli uçak, yerli otomobil, savaş gemisi, füze gibi çok önemli savunma sanayi araçlarının yapımında gerekli olan alümina sıkıntısını aşmış olduk. Özel alüminyum hidroksit ve alümina yatırımı tamamlandığında Eti Alüminyum sektöründe Avrupa'da ilk 4, dünyada en büyük ilk 8 üretici arasına girecek. Şimdiye kadar 540 milyon dolar yatırım yapılan Eti Alüminyum’da 560 milyon dolarlık yeni yatırım tamamlandığında toplam 1,1 milyar dolarlık miktara ulaşacağız. Çalışan sayımız da 2 binden 3 bin 100'e yükselecek. Dolaylı istihdamla birlikte en az 15 bin kişiye iş imkanı sağlayacağız."

Eti Alüminyum 250 milyon dolarlık alüminyum ithalatının önüne geçtiği bilgisini veren Arkan, "Demek ki 10 yılda ortalama 2.5 milyar dolar ithalatı önlemişiz. Yeni yatırımla yılda 550 milyon dolarlık ithalatı önleyeceğiz. Türkiye'nin ithalata fren yaptıracak yatırımlar yapması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"YANMAYI GECİKTİRİCİ ÜRÜN SAVUNMADA TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK"

Mehmet Arkan, Eti Alüminyum'un yaptığı Ar-Ge çalışmalarından da bahsetti.

Çalışmalar sonucu alevlenme geciktirici (ATH) ile kablo kompound ve özel kompozitlerin en önemli girdisini üretmeye başladıklarını, bu nedenle geçen yıl Avrupa'nın bu ürüne zam yapamadığını anlatan Arkan, "Bütün dünya Türkiye'nin pazarda ne yapacağını ve fiyatı nerede tutacağını merak ediyor." dedi.

Arkan, alüminyum Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen ve ATH adı verilen yanmayı geciktirici ürünün hem sanayide hem savunmada taşları yerinden oynatacağına dikkati çekti.

Özellikle 20'nci yüzyılın ikinci yarısında dünya ekonomisine önemli ölçekte pazar payı ile giren polimer ve kompozit ürünlerin binalarda kullanılmasıyla yangınların da arttığını anlatan Arkan, 1975 yılında 17 dakika olan yangından kaçış sürecinin bugün 3 dakikaya kadar indiğini söyledi.

Arkan, şöyle devam etti:

"Eti Alüminyum tarafından geliştirilen ATH, elektrik kablo izolasyonunda, mutfak tezgahlarında, banyo malzemelerinde, cephe kaplamada alüminyum kompozit panellerinde, izolasyon malzemesi olarak yanmaz akustik süngerlerde ve doğalgaz borularının izolasyonunda, dekoratif bina iç mimarisinde, çatı kaplama membranlarında, zemin kaplama ve laminantlarda kullanılacak ve alevlenme süresini 3 kat azaltacak. Böylece 3 dakikaya inen yangından kaçış süresi de yaklaşık 3 kata çıkmış olacak."

"TÜRK ASKERİNE YANMAYAN ELBİSE"

Eti Alüminyum Genel Müdürü Arkan, ATH'nin EtiFine markasıyla otomotiv, uçak ve tren sektöründe iç döşemelerin yanı sıra yanmaz halı üretiminde de kullanılacağını belirtti.

ATH'nin yanmaz askeri elbise üretiminde de kullanılabileceğinin altını çizen Arkan, olayı kaynağında çözmek için binalarda kullanılan malzemelerin yanmaz olması ya da bileşiminde yanmayı geciktirici sistemlerin kullanılması gerektiğini söyledi.

Arkan, alev geciktirici ATH kullanılmasının yangın sırasında çıkan ısının emilmesini sağlayarak yangından kaçış süresini uzattığını, aynı zamanda açığa çıkardığı su buharı ile yangın sırasında açığa çıkan zehirli ve boğucu gazların bastırılmasını sağladığını anlattı.

İnsan sağlığı ve çevreye duyarlı ATH'nin herhangi bir toksik ve zararlı madde içermediğine de işaret eden Arkan, "Bu kapsamda çıkarılacak yönetmelik ve mevzuatlarla gerek halkın, gerekse de özellikle inşaat sektörüne malzeme sağlayan sektörlerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir." diye konuştu.

Arkan, şunları kaydetti:

"EtiAlu markalı ürünler ise sıcaklığa ve aşınmaya dayanıklı çimento üretiminde, mutfak ve yemek takımlarında, zırhlı askeri araçlarda, kurşun geçirmez camlar gibi sanayinin değişik alanlarında kullanılacak. Televizyon ve telefon ekranlarında, ampullerde, fren balatalarında ve güneş enerjisi panellerinde de bu ürün kullanılacak. Ampuller daha dayanıklı olacak, televizyon ekranı yüksek ısıdan zarar görmeyecek."

Mehmet Arkan, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen iki stratejik ürünün Türkiye'nin ihtiyacından iki kat fazla üretileceğini, üretimin geri kalanının ise ihraç edileceğini söyledi.

ETİ ALÜMİNYUM'DA YAPILANLAR

Mehmet Arkan, Etli Alüminyum'un Seydişehir Entegre Tesisleri'nin gaz salınımı için özelleştirme sonrasında 15 milyon dolarlık yatırım yapıldığını ve bu yatırım sonrasında AB normları gaz salınım değerlerinin altında bir seviyeye ulaşıldığını anlattı.

Eti Alüminyum Seydişehir Tesisleri'nin, sadece teknik olarak değil, çevresel olarak da yenilendiğini vurgulayan Arkan, tesisin 2,5 milyon metrekarelik alanına bu zamana kadar özellikle sera gazlarını azaltıcı ceviz ağacı, kavak ağacı, karaçam ve akasya olmak üzere toplam 140 bin adetten fazla ağaç dikildiğini ve 400 bin adet daha ağaçlandırma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Arkan, Eti Alüminyum'da özelleştirme sonrası yapılanlara ilişkin, şu bilgileri verdi:

"Tesisin özelleştirildiği 2005 yılında acil yapılması gerekenler gözden geçirildiğinde, tesislere yenileme yatırımı yapılmaması nedeniyle tesisin her an durabileceği tespit edildi. Özellikle elektrolizhanelerdeki hücrelerin 2 saatlik durmasıyla elektroliz hücreleri donacağı için sistem 4 yıllık kapanma süreciyle karşı karşıya kalacaktı. Bu nedenle sadece elektrolizhane için 221 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Metal kalitesinde minimum yüzde 99,8 saflıkta alüminyum üretme becerisine sahip, SAMİ teknolojisi ile projelendirilip montajı tamamlanan Avrupa'nın en yeni alüminyum elektrolizhanesi ise, çevre emisyonları açısından da Avrupa Birliği standartlarında. Tesislerde kullanılan kükürt ve SO2 oranı yüksek 6 nolu Fuel-Oil'in çevreye daha fazla zarar vermemesi için 5 milyon dolar yatırımla doğal gaz dönüşümü gerçekleştirildi. 2008 yılından sonra tesislerde doğal gaz kullanılmaya başlandı. Yerli kömürün de devreye girmesiyle birlikte yılda 70 milyon dolarlık yakıt tutarının Türkiye'de kalması sağlandı."

"MEHMET CENGİZ’İN EN ÖNEM VERDİĞİ ŞİRKETLERDEN BİRİ ETİ ALÜMİNYUM"

Şirketin özelleştirilmesinden sonra Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in fabrika ile bizzat ilgilendiğini ve günlerce fabrika için Seydişehir'de kaldığını anlatan Arkan, "Bize, neredeyse çalışamaz halde olan fabrikanın ülke için önemini anlattı. 'Gelecekte bu fabrikanın Türkiye için ne kadar değerli olduğunu herkes görecek.' dedi. Holding bünyesindeki şirketleri arasında Eti Alüminyum'un ayrı bir önemi vardır. Burası için gerekli hiçbir yatırıma karşı çıkmadı ve bizi destekledi." ifadelerini kullandı. 


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
2.423 Değişim: 0,14% Hacim : 12.727 Mio.TL Son veri saati : 12:14
Düşük 2.412 16.05.2022 Yüksek 2.425
Açılış: 2.419
15,5819 Değişim: 0,67%
Düşük 15,4564 16.05.2022 Yüksek 15,5888
Açılış: 15,4775
16,2607 Değişim: 0,91%
Düşük 16,0891 16.05.2022 Yüksek 16,2753
Açılış: 16,1134
900,79 Değişim: -0,11%
Düşük 893,54 16.05.2022 Yüksek 936,74
Açılış: 901,82
bigpara

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.