"Şubat ayı ihracatında Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı"

03.03.2020 - 13:43 | Son Güncelleme :
"Şubat ayı ihracatında Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı" | Ekonomi Haberleri

TİM Başkanı Gülle, "Tüm küresel ve bölgesel gelişmeler ve belirsizliklere rağmen yeni yılın ilk ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat hacmi rekoru kırılırken, şubat ayında da Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat rekoruna ulaşarak rekorlar çıtasını bir üst basamağa taşıyoruz" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'nin şubat ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Açıklamada görüşlerine yer verilen TİM Başkanı İsmail Gülle, İdlib'de gerçekleşen menfur saldırıda şehit olan askerlerin derin üzüntüsünü hissettiklerini aktararak, "Türkiye; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, bugün ve gelecekte, bölgesel ve küresel istikrar adına mutlak güç olduğunu dosta, düşmana tartışmasız bir şekilde kabul ettirdiği, coğrafyası için tarih yazdığı bir dönemdedir." değerlendirmesinde bulundu.

Haberin Devamı

Bölgesinin tartışılmaz gücü olan Türkiye'nin, var olduğu günden bu yana ulusal güvenliği için risk ve tehdit oluşturanlarla etkin ve kararlı bir mücadeleyi, tüm milli imkan ve kabiliyetiyle başarıyla yürüttüğünü vurgulayan Gülle, şunları kaydetti:

"Ucuz ve alçak hamlelerle Türkiye'yi mücadelesinden yıldıracağını sananlar, geçmişte nicelerinin olduğu gibi bugün de bertaraf edileceklerdir. Terör örgütünün son hain saldırısında, ülkemizin dış ticaretinin etkin ve hızlı gerçekleşmesi adına yurdun dört bir yanındaki gümrük kapılarında geceli gündüzlü çalışan, Ağrı Gürbulak'taki personelimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyor, şehidimize Allah'tan rahmet diliyor, kederli ailesine, tüm gümrük ve bakanlık teşkilatımıza başsağlığı ve sabırlar diliyoruz."

##$HABER_1460477$##

Gülle, sadece Türkiye'deki terörü değil, dünyadaki tüm terörü hep bir ağızdan şiddetle lanetlediklerini, milli egemenliğin, güvenlikten ticarete her kademede vazgeçilmez olduğunun bilincinde olduklarını, ihracatçılar olarak, devletin ve milletin kendilerinden beklediği ne varsa vazife olarak kabul edip icra edeceklerini aktardı.

Haberin Devamı

"İLK 10 ÜLKEDEN 9'UNUN İHRACATININ GERİLEMESİNİN AKSİNE TÜRKİYE ARTIRMIŞTIR"

İsmail Gülle, şubat ayında ihracatın GTS'ye göre yüzde 2,3 artışla 14,7 milyar dolarla rekor tazelediğini, son 12 aylık ihracatın ise 182,1 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
Gülle, devamla şunları kaydetti:

"Tüm küresel ve bölgesel gelişmeler ve belirsizliklere rağmen yeni yılın ilk ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat hacmi rekoru kırılırken, şubat ayında da Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat rekoruna ulaşarak rekorlar çıtasını bir üst basamağa taşıyoruz. 2019 genelinde net ihracatın büyümeye katkısı, 2,3 puan ile GSYH'nin yılı pozitif bir büyüme ile kapatmasına çok değerli bir katkı sağladı. Ülkemiz ekonomisinin 'dengelenme-disiplin' dönemini başarıyla tamamlamasında ve pozitif büyümeye bu kadar hızlı dönmesinde ihracatımızın etkili katkısından gururluyuz. 2019 yılını 180,9 milyar dolarla yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoru ile tamamlayan ihracatımız, 2020 yılına da hızlı girdi."

Dünya Ticaret Örgütü tarafından verisi açıklanan 62 ülke arasında Türkiye'nin, küresel ve bölgesel gündem ve küresel ticaretteki sıkıntılı tabloya rağmen ihracatını artırabilen sınırlı sayıda ülke arasında 6. sırada yer aldığına işaret eden Gülle, "Küresel ticarete konu olan verilerde dikkati çekici hususlardan biri ise dünyada en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 ülkeden 9'unun ihracatının gerilemesinin aksine, Türkiye'nin artırabilme başarısıdır. Küresel ticarette dengelerin değiştiği bu ortamda Türkiye, nasıl ki 2019 yılında ihracatında artış yaşayan ender ülkelerden biri olma başarısı gösterdiyse bu başarıyı 2020'de de tekrarlamaya kararlıdır." ifadelerini kullandı.

"ÜLKEMİZ İHRACATININ EN AZ HASARLA BU SÜRECİ ATLATMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

TİM Başkanı Gülle, şubat ayında yayıldığı alanı genişleterek küresel bir tehdit haline gelen koronavirüs salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, virüsün şimdiden küresel ekonomide ve ticarette yavaşlamaya, tedarik zincirinde bozulmalara yol açmış durumda olduğunu vurguladı.

Haberin Devamı

Uluslararası kuruluşların Çin'in 2020 yılında son yılların en düşük büyümesiyle karşılaşabileceğini ifade ettiğini anımsatan Gülle, "Türk ihraç ürünlerimizin pazarlara intikalinin aksamaması adına da bakanlıklarımızla proaktif çözümler üzerinde yoğun ve hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Ülkemiz ihracatının en az hasarla bu süreci atlatması için de her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz." bilgisini paylaştı.

"İHRACAT ORTALAMA MESAFESİNİ EN AZ 2 BİN KİLOMETRE ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

İsmail Gülle, ihracatta mesafe ortalamasının yükseltilmesi ve ölçek kapasitesini arttırmaya yönelik çalışmaları hayata geçirdiklerini aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu: "Türkiye olarak ihracatımızda ortalama 2 bin 997 kilometrelik bir mesafe üzerinde hareket ediyoruz. Bu mesafe Çin, İsrail, Hindistan, Japonya, ABD ve Vietnam gibi ülkeler için ortalama 6 bin 500 kilometre civarında. Dünya ithalatının ortalama mesafesi ise 5 bin 106 kilometre. Böyle geniş bir spektrumdan ithalat gerçekleştiren dünya ülkelerine ulaşabilmemiz adına, ihracat ortalama mesafemizi en az 2 bin kilometre daha arttırmamız gerekiyor. Bu nedenle TİM olarak, bakanlığımızın koordinasyonunda Afrika kıtasından başlayarak 2020'de Türkiye lojistik merkezlerinin açılma sürecine hız vereceğiz ve Türkiye'nin ihracatının ortalama mesafesini Afrika, Latin Amerika ve Asya'ya kadar uzatacağız."

"ŞUBATTA 1.555 FİRMA İHRACAT AİLESİNE KATILDI"

TİM Başkanı Gülle, şubat ayında ihracat ailesine 1.555 firmanın ilk kez katıldığını bildirmekten memnuniyet duyduğunu, ihracata yeni başlayan bu firmaların, şubatta 127 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

Firma özelinde bakıldığında, şubatta toplam 39 bin 248 firmanın ihracat gerçekleştirdiğini belirten Gülle, "İşte bu tablo ihracat farkındalığının ve ihracatın tabana yayılma sürecinin de başarı ile uygulandığının gurur verici tablosudur. TİM de bu büyük ailenin sorumluluk ve bilinci ile çalışıyor. Dış ticaret fazlası veren Türkiye için İhracat Ana Planı'nda işaret edilen yolda kabiliyetlerimizi ve pazarlama becerilerimizi geliştirebilmek adına yeni nesil çalışmaları hayata geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRDÜ

İsmail Gülle, geçen ay gerçekleştirilen ihracatın sektörlere göre dağılımına bakıldığında, şubat ayının liderinin 2,52 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörü olduğunu, otomotivi, 1,52 milyar dolar ihracat ile hazır giyim ve 1,51 milyar dolar ihracat ile kimyevi maddeler sektörlerinin takip ettiğini, 7 sektörün ihracatında yüzde 10'un üzerinde artış gerçekleştiğini kaydetti.

Yılın 2 ayında 21 sektörün ihracatı artırma başarısı gösterdiğini belirten Gülle, şu bilgileri paylaştı: "Şubat ayının en güçlü performansına imza atanlar ise yüzde 94,9 artışla 148 milyon dolar ihracat gerçekleştiren gemi ve yat, yüzde 49,7 artışla 372 milyon dolara ulaşan mücevher, yüzde 23,3 artışla 205 milyon dolara ulaşan yaş, meyve ve sebze sektörleri oldu. Sektörlerin ihracat yaptıkları ülke sayılarına bakıldığında 205 ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatla kimyevi maddeler ve mamulleri birinci, 187 ülke ile çelik ve hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ikinci, 185 ülke ile elektrik-elektronik sektörü üçüncü oldu."

"EN FAZLA İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİLEN 20 ÜLKENİN 13'ÜNDE İHRACAT ARTIŞI YAKALANDI"

TİM Başkanı Gülle, geçen ay ihracatçıların Türkiye'nin bayrağını 207 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığını, bu ülkelerin 122'sine ihracatın artarken, 80 ülkede artışın yüzde 10'un, 38 ülkede ise yüzde 50'nin üzerinde gerçekleştiğini bildirdi.

Gülle, en çok ihracat gerçekleştirilen ülkelere ilişkin bilgi verirken, "İlk 3 ülke; 1,3 milyar dolar ile Almanya, 906 milyon dolar ile Irak ve 856 milyon dolar ile Birleşik Krallık oldu. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 48,9 olurken, ilk 20 ülkede bu pay yüzde 67,1'e yükseldi. En fazla ihracat gerçekleştirilen 20 ülkenin 13'ünde ihracat artışı yakalandı. 5 ülkede ise ihracattaki artış yüzde 10'un üzerinde oldu. En büyük pazar olan Avrupa Birliği'nin ihracattaki payı şubatta yüzde 48,1 olarak gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

"EN DİKKAT ÇEKİCİ ARTIŞ YÜZDE 84,3 İLE KASTAMONU'DA YAŞANDI"

Şubat ayında 45 ilin ihracatını artırdığını bildiren Gülle, "En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla 5,8 milyar dolarla İstanbul, 1,3 milyar dolarla Bursa ve 1,1 milyar dolarla Kocaeli oldu. En dikkati çekici artışlar ise yüzde 84,3 artışla 21,9 milyon dolar ihracata imza atan Kastamonu, yüzde 75,3 artışla 63,2 milyon dolara ulaşan Yalova ve yüzde 55,7 artışla 33,9 milyon dolar ihracat yapan Çorum'da yaşandı. Çorum'da mücevher sektörü, ihracatını yüzde 100'den fazla artırırken, Yalova'da gemi ve yat sektörü ihracatta öne çıktı." değerlendirmesinde bulundu.

"177 ÜLKEYE 4,2 MİLYAR TL İLE İHRACAT YAPILDI"

İsmail Gülle, ay boyunca 172 ülkeye ihracatta TL kullanıldığını, toplam rakamın 4,2 milyar TL olduğunu, 6 bin 251 firmanın, şubat ayında beyannamelerinde TL'yi tercih ettiğini aktardı.

Miktar bazında ihracatta ise şubatta yüzde 8,1 artışla 12,1 milyon tona ulaşıldığını belirten Gülle, "Şubat ayında avro/dolar paritesinin etkisi negatif yönlü 271 milyon dolar oldu. Paritenin olumsuz etkisi 2019 şubat ayında ise negatif yönlü 496 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2020 yılında paritenin olumsuz etkisinin yüzde 55 ile önemli ölçüde azaldığı görüldü." ifadelerini kullandı.


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
11.072 Değişim: -0,16% Hacim : 66.388 Mio.TL Son veri saati : 15:11
Düşük 11.016 24.07.2024 Yüksek 11.100
Açılış: 11.093
32,8578 Değişim: 0,03%
Düşük 32,7530 24.07.2024 Yüksek 32,8779
Açılış: 32,8492
35,6835 Değişim: 0,00%
Düşük 35,5878 24.07.2024 Yüksek 35,7239
Açılış: 35,6848
2.554,66 Değişim: 0,37%
Düşük 2.538,05 24.07.2024 Yüksek 2.556,84
Açılış: 2.545,16
bigpara

Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.