Kaan Gür: Bankacılık sektörü çift haneli büyüyecek

24.07.2019 - 12:53 | Son Güncelleme :
Kaan Gür: Bankacılık sektörü çift haneli büyüyecek | Ekonomi Haberleri

Alternatif Bank Genel Müdürü Gür, "Bankacılık sektöründe yılın ilk yarısındaki büyüme trendine baktığımızda, yılı iki haneli büyüme ile kapatacağımızı söyleyebiliriz" dedi.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi, Alternatif Bank'ın ilk yarı performansı ve gelecek dönem beklentilerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yılın ikinci yarısında olduğu gibi 2019'da da Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ilgili kurumların öncülüğünde toparlanma sürecini destekleyecek adımların atılmaya devam ettiğini söyledi.

Haberin Devamı

Ekonomide büyümeye yönelik gelişmeler ve ihracat öncül göstergelerin henüz potansiyelin altında kalsa da yaz aylarına girerken daha olumlu sinyaller almaya başlandığını ifade eden Gür, bu dönemde, Alternatif Bank olarak içerisinde yer aldıkları KGF desteğiyle hayata geçen İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı, KOBİ Değer Kredisi, kadın girişimci ve KOBİ'lere sunulan yeni kaynakların pozitif yönlü gelişmeler olarak kendisini gösterdiğini kaydetti.

##$HABER_1456355$##

Yeni uygulamalar ve sunulan imkanların yarattığı etkiyle dengelenme sürecinin devam edeceğine inandıklarını dile getiren Gür, "Büyümeye geçişin kademeli olmasını ve yılın ikinci yarısında yeniden pozitif yönlü bir seyir izleneceğini öngörüyoruz." dedi.

Gür, ekonominin önemli aktörlerinden biri olan bankacılık sektörünün; güçlü kurumsal yapısı, yüksek sermaye yeterliliği, belirsizlik dönemlerini yönetme kabiliyeti gibi öne çıkan özellikleriyle duruşunu koruyarak her zaman olduğu gibi ekonominin gelişimine katkısını sürdürdüğünü kaydetti.

"YP KREDİLERDEN TL'YE SAĞLIKLI DÖNÜŞ OLDU"

Alternatif Bank Genel Müdür Gür, ülke ekonomisinin ve bankacılık sektörünün, geçmişte de zorlu süreçlerden geçtiğini ve hepsinin altından kalkmasını bildiğini belirtti.

Haberin Devamı

Dengelenme sürecinin en önemli yansımalarından birinin yabancı para (YP) kredilerden TL'ye sağlıklı bir dönüş olduğunu ifade eden Gür, şöyle devam etti:

"Türk bankacılık sektöründe yılın ilk yarısındaki büyüme trendine baktığımızda, yılı iki haneli büyüme ile kapatacağımızı söyleyebiliriz. Burada sağlıklı olan, TL kredilerle sektörün büyüyor olması. Mevduat tarafında geçtiğimiz sene yılın ikinci yarısında başlayan dolarizasyon trendinin bu yılın ilk yarısında da devam ettiğini gördük. Özellikle YP kredilerdeki azalışın da etkisiyle sektörün YP likidite açısından elinin çok rahat olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenledir ki aslında geçtiğimiz yıllarda yüzde 100'ler seviyesinde olan sendikasyon kredilerinin yenilenme oranları yüzde 70-80 seviyelerine geriledi."

Gür, sektörün karlılığında ise bir gerileme olmakla beraber, mevcut dinamikleri göz önünde bulundurduklarında bunun yönetilebilir seviyede olduğunu belirterek, "Alternatif Bank özelinde baktığımızda ise bu alanda sektörden ayrışarak özellikle aktif karlılığımızı artırdığımızı belirtmek isterim." dedi.

"YAKLAŞIK 300 MİLYON DOLARLIK SERMAYE ARTIRIM PLANIMIZ VAR"

Kaan Gür, BDDK'nın Ocak-Mayıs 2019 verilerine göre, tahsili gecikmiş alacaklar rasyosunun (NPL) yüzde 4,18 seviyesinde olduğunu hatırlatarak, "Bu konuda geçtiğimiz yıllara oranla bir artış görülse de piyasanın stabilize olması ve kredi hacmindeki büyümeyle NPL rasyosunun 2019'un sonunda yukarı yönlü hareketi sonlandırıp tekrar dengelenmesini bekleyebiliriz." ifadesini kullandı.

Geçen yılın ikinci yarısı ve nispeten 2019'un ilk çeyreğinde kurlarda yaşanan volatilitenin doğal olarak çoğu sektörde olumsuz etkilere yol açtığını belirten Gür, içinde bulunulan makroekonomik koşullar sebebiyle firmaların mevcut gelir-gider dengelerini yönetmekte yaşadığı zorlukları banka olarak yakından takip ettiklerini bildirdi.

Gür, bunun yanı sıra bu tür durumlarda şirketlerin ciro ve karlılık üretme kabiliyeti olup olmadığına öncelikle baktıklarını söyledi. Firmanın bu kabiliyeti varsa Alternatif Bank olarak üretimin, istihdamın devam etmesi için ellerinden geleni yapma anlayışıyla hareket ettiklerini aktaran Gür, şu değerlendirmelerde bulundu:

Haberin Devamı

"Her firmada veya her sorunlu kredide bu ortamı oluşturamayabilirsiniz ancak burada niyet önemlidir. Bu aşamada da kanunların bize verdiği esneklikle hareket etmeye özen gösteriyoruz. Banka olarak ölçeği ya da sektörü ne olursa olsun, büyüme hayalleri olan, ülkemiz için daha iyi bir geleceğe inanan, istihdam ve üretimle ekonomimize katma değer sunan tüm basiretli işletmelerin yanında uzun yol arkadaşı olma hedefiyle ilerliyoruz.

Sektörümüzde biz de dahil olmak üzere sermaye artışına giden bankalar var. Daha önce de belirttiğim gibi Alternatif Bank olarak, büyüme planlarımız doğrultusunda 2018 başından bu yana toplamda 750 milyon TL'nin üzerinde bir sermaye artışı gerçekleştirdik. 2023 yılına kadar da toplamda ek 150 milyon dolar, yani toplamda yaklaşık 300 milyon dolarlık bir sermaye artırım planımız söz konusu. Gerçekleştirdiğimiz bu artış büyüme planımız doğrultusunda bize itici güç sağlarken, hissedarımızın bankamıza ve ülke ekonomimize duyduğu güvenin bir kez daha altını çizmesi bakımından önem taşıyor."

"ENFLASYON, EYLÜL-EKİMDE TEK HANEYİ GÖREBİLİR"

Kaan Gür, enflasyonda özellikle baz etkilerine bağlı olarak gerileme eğiliminin güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Eylül-ekim aylarında tek hanelere inecek TÜFE'nin sınırlı bir yükselişle yılı yüzde 14-15 bandında bitirmesini beklediklerini, bu anlamda, gelecek aylarda TCMB'nin faiz indirimi yapabileceğini tahmin ettiklerini belirten Gür, bu doğrultuda kısa vadeli piyasa faizlerinde de gerileme eğilimi beklediklerini ve bu gelişmenin mevduat faizlerinde de aşağı yönlü eğilimleri destekleyeceğini kaydetti.

Üçüncü çeyrek genelinde yoğunlaşacak bu eğilimin ardından küresel risklerin özellikle yılın son çeyreğinde güçlenmesi durumunda faizlerdeki gerilemenin sınırlanmasının mümkün olacağını vurgulayan Gür, "Özetle, faizlerde önümüzdeki dönemde aşağı yönde olabilecek hareketin, yılın son çeyreğinde küresel ekonomik gelişmeler ve risklere bağlı hareket edeceğini düşünüyoruz." dedi.

"FAİZ İNDİRİMLERİ 400 BAZ PUANA ULAŞABİLİR"

Alternatif Bank Genel Müdürü Gür, Merkez Bankası'nın 2018'in eylül ayından bu yana sıkı para politikası duruşunu koruduğunu anımsattı. İç talebin zayıf kalmasının da etkisiyle enflasyon üzerinde para politikasının güçlü desteğinin görüldüğünü ifade eder Gür, mevcut durumda, TÜFE'deki gerileme eğiliminin devamına bağlı olarak, TCMB'nin faiz indiriminin gündemde olduğunu söyledi.

Gür, "Temmuz ayından başlayarak TCMB'nin faiz indirimine başlayacağını ve kademeli olarak 400 baz puana varabilecek bir faiz indirimin gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Söz konusu indirimlerin de yılın sonlarına bırakılmadan yapılabileceğini öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"FED'İN ADIMLARINDAN GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER OLUMLU ETKİLENİR"

Kaan Gür, Fed'in faiz indirimi ve daha sonrasında gelebilecek olası likidite sağlama adımlarının küresel piyasalarda en azından faizleri aşağı yönde baskılayabilecek bir ortam oluşturduğunu söyledi. 
Mevcut durumda Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin bu süreçten olumlu etkileneceğini ifade eden Gür, şunları kaydetti:

"Küresel büyüme eğiliminde gündeme gelebilecek güç kayıpları ya da risk algısındaki sert değişimler, önümüzdeki dönemde yine de risk faktörleri arasında olabilir. Fed'in adımları bu kapsamdaki olumsuzlukları sınırlasa da 2019 sonunda ABD ekonomisinde büyüme eğiliminin güç kaybına dair beklentiler bir risk faktörü olarak duruyor. Bu dönemde Fed'in ek likidite yaratması küresel endişeleri sınırlayabilir. Bununla birlikte, Fed'e dair olumlu fiyatlamanın dengelenmesi ya da düzeltmesi durumunda sınırlı dalgalanmaların gündeme gelmesi yine de mümkün olabilir."

"5 YILLIK STRATEJİMİZE UYGUN İLERLİYORUZ"

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, kendilerine çizdikleri 5 yıllık stratejik planlara uygun şekilde ilerlediklerini belirtti.

İkinci çeyrek sonuçlarının henüz açıklanmadığını ancak ilk çeyrekte gösterdikleri performansın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiklerini kaydeden Gür, "İlk 3 ayda varlıklarımız yıllık bazda yüzde 21 büyüdü. İkinci çeyrekte kredi ağırlıklı büyümeyle devam ettik. Özellikle pazar payı kazanımında, özel bankalar arasında hem kredilerde hem de mevduatlarda sektörün üzerinde büyüyerek hedeflerimiz doğrultusunda ekonomiye sağladığımız desteği sürdürdük. Sektöre oranla karlılık rasyolarımızı artırmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Gür, 2019'da Yeşilyurt'ta yeni bir bireysel şube açtıklarını ve yılın kalanında 2 şube daha açarak 50 şubeye ulaşacaklarını bildirdi.

"TÜRKİYE-KATAR ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYORUZ"

Kaan gür, hissedarları Commercial Bank'la birlikte Türkiye ve Katar arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirerek yatırımcı ve iş insanlarına "danışman bankacılık" yaklaşımı sunarak iki ülke arasında bir köprü görevi gördüklerini söyledi.

Katar riyalinin Türkiye'de alım-satım yapılan dövizler listesine eklenmesiyle Katar riyali cinsinden döviz işlemleri, ödemeler ve ihracat tahsilatları yapmaya başladıklarını bildiren Gür, "Kurumsal bankacılık ve sermaye piyasaları için sınır ötesi işlemlerin gerçekleştirilmesi, ticari destek, özel bankacılık ve sendikasyon kredileri konusunda Türkiye ve bölge genelinde entegre hizmetler sunarak Katar-Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinde etkin bir rol oynuyoruz." dedi.

Gür, Commercial Bank ile Alternatif Bank arasında para transferlerinin 60 saniyede yapılmasını sağlayan ve 7/24 hizmet veren yeni bir altyapıyı müşterileri sunmaya başladıklarını aktardı.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerdeki köprü görevini müşterilere sağladıkları ürün ve hizmetler dışında yatırımcıların ve iş insanlarının bir araya geldiği etkinliklerle geliştirerek yürütmeye odaklandıklarını anlatan Gür, "Bunun en son örneğini nisan ayında Doha’da Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi öncülüğünde Türkiye’den 4 girişim sermayesi fonunun yöneticilerini hissedarımız Commercial Bank’ın yatırım yapma potansiyeli olan müşterileriyle bir araya getirdiğimiz etkinlikte gerçekleştirdik." dedi. 


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
10.657 Değişim: 0,00% Hacim : 90.053 Mio.TL Son veri saati : 18:10
Düşük 0 28.05.2024 Yüksek 0
Açılış: 0
32,1749 Değişim: 0,13%
Düşük 31,9619 28.05.2024 Yüksek 32,2625
Açılış: 32,1324
35,0162 Değişim: 0,14%
Düşük 34,7318 28.05.2024 Yüksek 35,1017
Açılış: 34,9671
2.424,19 Değişim: -0,22%
Düşük 2.417,41 28.05.2024 Yüksek 2.439,40
Açılış: 2.429,46
bigpara

Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.