Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tasarruf tedbirleri tüm kamuyu kapsıyor

15.05.2024 - 14:45 | Son Güncelleme :
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tasarruf tedbirleri tüm kamuyu kapsıyor | Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen TOBB Genel Kurulu'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kamu kurumlarının milletimiz ve iş dünyamıza tasarrufta örnek olmasını hedefliyoruz. Bu paket kamuda verimliliği artırarak tasarrufu sağlamayı amaçlıyor. Tasarruf tedbirlerine istisnasız olarak tüm kamu idareleri ve personeli uymak zorundadır. Tasarruf kültürü yaygınlaştıkça cari açıktaki iyileşme hız kazanacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

TOBB'un değerli yönetimine teşekkür ediyorum. Burada Türkiye için çarpan vatanperver yürekler var, üreten, istihdam oluşturan girişimci ruhlar var. Millet ve memleket sevdalısı yol arkadaşlarım var. Türkiye'nin ve Türk ekonomisinin kalbi bu salonda atıyor.

Milletin emanetini taşıyan siyasetçi olarak TOBB genel kurullarına iştirak etmeye her zaman önem verdi. Buradaki yapıcı eleştirilerden faydalanmaya gayret ettim. Meselelerimizi sizlerle konuştuk, sorunlarımıza ortak akılla çözüm aradık. Engelleri birlikte aştık. Odalarımızın kapasiteleri arttı. 3 oda sisteminden biri haline geldiniz. Biz de bu süreçte size daima destek olduk. Hedef ve hayallerinizi gerçekleştirmek için önünüzü açtık. Togg'u birlikte hayata geçirdik.

Haberin Devamı

"TOGG'UN NE KADAR STRATEJİK HAMLE OLDUĞU BUGÜN DE ANLAŞILIYOR"

Bugün yollarımızı aşındıran binlerce Togg'da siz kardeşlerimin desteği ve emeği bulunuyor. Togg'un ne kadar stratejik hamle olduğu bugün de anlaşılıyor. Elektrikli araç piyasası çok büyük ivme yakaladı. Uzun yıllar sonra treni ve trendi kaçırmadık. Yerli ve milli markamız elektrikli araç sektöründe biz de varız dedik. O dönem sadece mali zorluklarla mücadele etmedik, zihinlere kazınmış öğrenilmiş çaresizlikle mücadele ettik. Emekleme safhasında kolunu bacağını kırmak için çok uğraştılar. Projeyi itibarsız hale getirmek için her yolu denediler. Türkiye'de ekonomiyi üst lige taşımayı baltalamak için kimler devreye giriyorsa elektrikli araç imalat sürecinde şahitlik ettik. Başkaları yapıyorsa biz niçin yapmayalım dedik. Elektrikli araç teknolojisinde yerimizi çok önceden aldık.

Haberin Devamı

"4 YILLIK SEÇİMSİZ DÖNEME GİRMİŞ BULUNUYORUZ"

En son geçen yıl 28 Mayıs seçimlerinden sonra TOBB mensuplarıyla bir araya gelmiştik. Son bir sene içinde ardı ardına yaşanan 3 seçim iş dünyamızı çok yordu. 2023 ekonomi açısından çok meşakkatli bir yıl oldu. Bölgemizde ülkemizi doğrudan etkileyen çatışmalar patlak verdi. Tek başına seçim gündemi bile iş dünyamızı yavaşlattığı hakikattir. 31 Mart seçimlerinin geride bırakılmasıyla 4 yıllık seçimsiz döneme girmiş bulunuyoruz. Küresel ekonominin son 5-6 yıldır fırtınalı sulardan geçtiğini sizler de biliyorsunuz.

"BUGÜN SERZENİŞTE BULUNANLAR YARIN HAYIR DUASI EDECEKTİR"

Dünyada 50-60 yılın zirvesine çıkan enflasyon atılan tüm adımlara rağmen ekonomi için endişe unsuru olmayı sürdürüyor. ABD ve AB merkez bankaları enflasyonun ne zaman düşeceğine dair net tarih veremiyor. Türkiye olarak krizlerden olumsuz etkileniyoruz. Biz bu dış faktörlerin yanında 6 Şubat tarihinde asrın felaketini yaşamış durumdayız. 53 bini aşkın insanımız hayatını kaybetti. 850 bin bağımsız bölüm kullanılamaz hale geldi. Depremzede illerimizin toparlanması için verdiğimiz mücadelenin yakın şahidi bu arkadaşlarımızdır. Gelecek 5 yıla ait yol haritamızı belirledik, yol haritasını harfiyen uyguluyoruz. Sandıkta bedel ödeme pahasına kararlı duruşumuzu esirgemedik. Şahsi ikbalimiz için ülke ve milletimize ilave yük oluşturacak hiçbir adım atmadık, bundan sonra da atmayacağız. Hükümetin özverili tavrının değeri gelecekte çok daha iyi anlaşılacaktır. Bugün serzenişte bulunanlar yarın hayır duası edecektir.

"CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUNU KIRDIK"

Ekonomi programımızın neticelerini çeşitli alanlarda görmeye başladık. Geçen seneyi yüzde 4.5 gibi tahminlerimizin üzerinde büyüme ile kapattık. Kişi başına gelir 13 bin 110 dolara çıktı. Dış talepteki zayıf görünüme rağmen ihracatta 255 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Turist sayısı yüzde 11.1 artışla 57.1 milyonu buldu. Böylelikle tüm zamanların en iyi turizm performansını elde ettik. Bu rakamlara ulaşma konusunda ümitvariz. 9 milyonu aşan ziyaretçi sayımızla 9 milyar dolar turizm geliri elde ettik.

Haberin Devamı

"RIZKIN 10'DA 9'UNUN TİCARETTE"

Vatandaşın işi ve aşını koruması temel prensibimizdir. Ekonomimiz istihdam oluşturmaya devam ediyor. İşsizlik oranı yüzde 8.6 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Burada yakaladığımız istikrarı perçinleyerek sürdüreceğiz. İş gücü piyasasında ortaya çıkan arz talep dengesini de gidereceğiz. Özel sektörün personel bulamamaktan şikayet etmesi ortada bir sorun olduğunu göstermektedir.

Siyasetten önce rızkını işçi ve ticaret olarak kazanmış bir kardeşinizin. Rızkın 10'da 9'unun ticarette olduğu müjdesine kendi ticari hayatımda tecrübe ettim. İş gücü piyasasında ihtiyaç duyulan becerileri geliştirecek politikalara ağırlık vereceğiz.

"ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK VERECEĞİZ"

Ülkemizin risk primi giderek düşüyor. Bu düşüş sayesinde iş dünyamızın dış finansmana erişim koşulları da iyileşiyor. 97.1 milyar dolar olan rezervlerimiz 127 milyar dolar seviyesine yükseldi. Mali disiplini sürdürerek para politikamızın etkinliğini artıracağız, enflasyonla mücadeleye destek vereceğiz.

"TASARRUF TEDBİRLERİNE İSTİSNASIZ OLARAK TÜM KAMU İDARELERİ VE PERSONELİ UYMAK ZORUNDADIR"

Yapısal reformları hızlandırıyoruz. Türkiye hem üreterek büyümek hem de tasarruf ederek kaynaklarını en verimli biçimde kullanmak zorunda olan bir ülkedir. Alın terimizden ve kendi bileğimizin gücünden başka hiçbir şeye umut bağlayamayız. Atalarımız işten artmaz dişten artar demişlerdir. Talimatım üzerine tasarrufu artırmak için ekonomi heyetimiz çalışma yaptı. Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan kamu malının korunmasına ihtimam göstermiş bir hükümetiz. Kamu kurumlarının milletimiz ve iş dünyamıza tasarrufta örnek olmasını hedefliyoruz. Bu paket kamuda verimliliği artırarak tasarrufu sağlamayı amaçlıyor. Tasarruf tedbirlerine istisnasız olarak tüm kamu idareleri ve personeli uymak zorundadır. Tasarruf kültürü yaygınlaştıkça cari açıktaki iyileşme hız kazanacak.

"BURALAR BİRİLERİ İÇİN ARPALIK DEĞİLDİR"

Son dönemde tepkilere yol açan israf görüntülerinin önüne geçmeyi arzuluyoruz. Kamu malı ve kamu görevi milletin bizlere emanetidir. Kimse bizden kul hakkının yenilmesine sessiz kalmamızı bekleyemez. 31 Mart'tan sonra muhalefet belediyelerinde yaşanan eş dost atamalarının mahşeri vicdanda ne gibi yaralar açtığını görüp takip ediyoruz. Gençlerimizin kamu kurumlarına ve yöneticilerine olan güvenleri sarsan skandallara artık bir dur denilmesi gerekiyor. Atanarak ve seçilerek gelinen her konumun sahibi milletimizin kendisidir. Buralar birileri için arpalık değildir. Ülkeye ve millete hizmet vasıtalarıdır.

Bu devlet bizim devletimiz. Hangi siyasi görüşe kökene meşrebe mensup olursak olalım hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız. Bu gemiyi fırtınalı sulardan çıkarmak ortak görevimizdir. Meselelerimiz ortak olduğuna göre çözüme de ortak akılla birlikte varmalıyız. Herkesi tasarruf paketini uygulamaya davet ediyorum. Rabbim yolumuzu bahtımızı açık etsin.

"BORSA BAŞKANLARINA YEŞİL PASAPORT"

Pasaport olayını Dışişleri Bakanımızla da görüştük. Yaklaşık 365, oda borsa başkanlarına yeşil pasaporttan verilecek, hayırlısı olsun. Görevli oldukları sürece yeşil pasaportu kullanacaklar.


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
10.771 Değişim: 0,29% Hacim : 5.423 Mio.TL Son veri saati : 10:03
Düşük 10.753 21.05.2024 Yüksek 10.776
Açılış: 10.767
32,2317 Değişim: 0,16%
Düşük 32,1477 21.05.2024 Yüksek 32,2558
Açılış: 32,1787
35,0512 Değişim: 0,18%
Düşük 34,9315 21.05.2024 Yüksek 35,1881
Açılış: 34,9888
2.497,18 Değişim: -0,53%
Düşük 2.491,56 21.05.2024 Yüksek 2.519,41
Açılış: 2.510,44
bigpara

Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.