Binlerce Yeni Müşteri Fırsatı

29.10.2000 - 00:00

Çilingirler, camcılar, çekiciler, gezici servisler, özel hastaneler, nakliyeciler, boyacılar, tesisatçılar... Kalitenize güveniyorsanız asistans şirketlerine başvurun...
Türkiye `asistans` kavramıyla yeni tanıştı. Ancak her alanda olduğu gibi, bu kavram da çok çabuk yerleşti ve hızla yaygınlaşmaya başladı. 1980`li yıllarda sadece turistlere yönelik yardım ve tedarik hizmeti olarak algılanan asistans hizmetleri, bugün büyük bir sektör olma yolunda. Bankaların, sigorta şirketlerinin, otomobil firmalarının promosyon olarak asistans hizmetlerine yönelmeleri de, bu alanda faaliyet gösteren firmaların sayısını her geçen gün artırıyor.


Nedir bu asistans hizmetleri?


Türkçe karşılığı yardım ve tedarik olan `asistans` (assistance), sigorta, finans, otomotiv gibi sektörlerdeki kuruluşların müşterilerine vaat ettikleri çilingir bulma, elektrik, su tesisatı tamiri, hastane ve ambulans hizmeti, kiralık araba temini, araç tamiri, gitmek istediğiniz yere uçak bileti bulma, otel bulma gibi sorumluluklarını ifade ediyor. Tabii bu sorumlulukları banka, sigorta ya da otomotiv şirketleri kendileri üstlenmiyor. Bu işi yapan profesyonel asistans şirketleri var. Asistans şirketleri de, tüm bu sorumlulukları, oluşturdukları geniş hizmet destek birimleri aracılığıyla hallediyorlar. Sektördeki potansiyel arttıkça, asistans şirketleri de hizmet verdikleri ürünlerde kapasitelerini artırıyorlar.


Peki, asistans şirketinin yetkili hizmet birimi olabilmek için neler gerekiyor? Öncelikle, kendi konunuzda üzerinize sorumlulukları yerine getirebileceğinizi garanti edebilmeniz gerekiyor.Bu garantiyi verdikten sonra, siz de en az binli rakamlarla ifade edilen bir müşteri kitlesine hitap edebilir duruma geliyorsunuz. Ancak üstlenilen sorumluluklar çok ciddi. Öncellikle 24 saat, 365 gün hizmet verebilmeniz gerekiyor. Hizmet için çağrı geldiğinde, ihtiyacın hemen karşılanması bekleniyor. Bunun için asistans şirketlerine özel personeller ayırmak gerekiyor. Ayrıca, araçlı ekiplerle hizmet vermek de tercihte önemli rol oynuyor. Yaptığınız iş mutlaka garantili olmalı. Hizmet sonrasında müşteriyi arayıp, memnun kalıp kalmadığını kontrol etmelisiniz.


Bu arada hemen belirtelim, yetkili hizmet birimi müşteriden ücret almıyor. Hizmetin karşılığı tamamen asistans şirketinden tahsil ediliyor. Ücretlerse hizmet, bölge ve yetkili hizmet birimine düşen müşteri sayısına göre değişiyor. Bazı bölgelerde liste fiyatlarına göre anlaşma imzalanabiliyor. Bazen de liste fiyatından yüzde 10-15 arasında değişen iskontolu rakamlarla çalışılabiliyor.


TUR ASSIST İLK ASİSTANS ŞİRKETİ;

Tur Assist, İspanya`nın önde gelen sigorta, finans ve gayrimenkul gruplarından Mapfre Mutualidad`a bağlı Mapfre Asistencia`nın Türkiye kuruluşu olarak hizmet veriyor. Dünya genelinde 43 milyon civarında üyeye hizmet veren grubun 33 yardım çağrı merkezi bulunuyor. Dünyada 40 bin hizmet birimiyle yaklaşık bin kurumun müşterilerine hizmet ulaştıran grup, Türkiye`de 3 bin hizmet noktasıyla yaklaşık 50 kurumun 1 milyonu aşkın müşterisiyle ilgileniyor.


Tur Assist, Türkiye`de 1994 yılından itibaren hizmet vermeye başladı. Türkiye`de konut yardımı konusunda ilk kez hizmet vermeye başlayan şirketler arasında yer alıyor. Sektörün hızla geliştiğini belirten Genel Müdür Ali Güven Aykaç, günde yaklaşık bin çağrı aldıklarını belirtiyor. Bu çağrıların yüzde 15`i konut yardımı, yüzde 40`ı yol yardımına yönelik. Çağrıların diğer bölümünü ise bilgi hattı ve diğer hizmetler oluşturuyor. Tur Assist, kiralık araba, ambulans, otel, camcı gönderme, güvenlik, çilingir, hasar ihbar, tesisat ve ekspertizlik gibi hizmetler veriyor. Kuruluşlardan, sunulan hizmet ürünün kapsamına, amacına ve limitine göre ücret talep ediliyor. Bu ücretler, kişi başına 10 sentle 100 dolar arasında değişiyor.

Bilgi için Taner Arıcı faks: (0212) 247 25 08


SAT YARDIM ;


15 SANİYEDE BİR OPERASYON;

1974 yılında Fransa`da kurulan Mondial Assistance, Türkiye`de 1997 yılından beri SAT Yardım ve Destek Hizmetleri adı altında faaliyet gösteriyor. ISO 9001 ve ISO 9002 sertifikalarıyla kalitesini belgeleyen kuruluş, 25 şubesi ve 2 bin 730 çalışanıyla 80 milyon kişiye asistans hizmet sunuyor. 168 ülkede temsilcilikleri bulunan Mondial Assistance, 325 bine yakın hizmet sağlayıcıyla üyelerine ulaşıyor. Kuruluş, her 15 saniyede bir operasyon gerçekleştiriyor. Mondial Assistance Türkiye, 1984 yılında temsilcilik bazında çalışmalarına başladı. 1997 yılında şube olarak hizmete başlayan Mondial Assistance Türkiye, yüzde 100 yabancı sermayeli olarak kuruldu. Halen 58 kişilik kadroyla hizmet veren şirket, 7 bin 500 hizmet birimiyle üyelerine ulaşıyor. Mondial Assistance Türkiye Genel Koordinatörü Mustafa Akın, sektördeki yaklaşık 30 kuruluşun 1.5 milyon civarında müşterisine hizmet verdiklerini belirtiyor. Bu kuruluşlar arasında Garanti Bankası, TEB, Osmanlı Bankası, İş Bankası, Toprak Sigorta, Başak Sigorta, İhlas Sigorta, Türk Nippon Sigorta, Koç Allianz Sigorta, Bayındır Sigorta, Ford Otomotiv, Tofaş, Hyundai ve Air France ilk göze çarpanlar.

Mondial Assistance Türkiye, gezici servis, çekici, konaklama, araç kiralama, fatura ödeme, vefat işleri, ambulans, hastane, tesisat, çilingir, camcı gönderme, çocuk bakımı, hasar ihbar ve ön ekspertiz gibi hizmetler sunuyor.

Bilgi için Mustafa Akın telefon: (0212) 216 82 65


ASSIST LINE;

TÜRK SERMAYELİ İLK KURULUŞ;


Sektörde bir yıldan beri hizmet veren Assist Line, yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket olarak dikkat çekiyor. Assist Line Genel Müdürü Faruk Ömrüuzak, verdikleri asistans hizmetlerinin, özellikle müşteri bağımlılığı yaratmak isteyen kuruluşlara yönelik olduğunu belirtiyor. Sektörün daha da genişleyeceğini düşünen Faruk Ömrüuzak, halen Türkiye`de yaklaşık 4 milyon kişinin asistans hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olduğunu belirtiyor. Türkiye`de 5 bin 500 hizmet birimiyle faaliyet gösteren Assist Line, uluslararası anlaşmalarla dünyanın her yerinde asistans hizmet sunabiliyor. Faruk Ömrüuzak, son 4 ay içinde yaklaşık 2 bin kişiye aktif hizmet verdiklerini, yardım talebinde bulunanların yüzde 70`inin yol yardımı için, yüzde 30`unun da konut yardımı için aradığını belirtiyor. Yaklaşık 30 kuruluşun müşterilerine hizmet veren Assist Line, boyacılık, marangozluk, nakliye, konser ve maç biletleri bulma, catering, bebek bakıcılığı, cenaze işleri, gezici servis, çekici, araç kiralama, ambulans, hastane, tesisat, çilingir, camcı gönderme, temizlik servisleri ve tercümanlık hizmetleri sunuyor. Bu hizmetler, kuruluşlara müşteri başına yol yardımı için 10-12 dolara, konut yardımı içinse yaklaşık 5 dolara mal oluyor. Bu ücretlendirme yaklaşık bin müşterisi olan bir kuruma göre yapılıyor ve bir kişiye yılda üç defa hizmet sunuluyor.


YETKİLİ HİZMET BİRİMİ OLABİLMEK İÇİN...

ÇEKİCİ hizmeti vermek isteyenlerin, platformlu ve rampalı araçlar kullanması gerekiyor.

BOYACILIK, nakliyecilik ve marangozlukta işin temiz yapılması ön plana çıkıyor. Her ihtiyaca cevap verebilmek gerekiyor.

ÇİLİNGİR hizmeti vermek isteyenlerin çilingirciler veya ilgili diğer odalara kayıtlı olması tercihte etkili oluyor. Kullanılan aletlerin her ihtiyacı karşılayabilecek teknolojide olması gerekiyor.

TESİSAT konusunda ustalık belgesi ön plana çıkıyor. En az 2 personelin asistans şirketinin işlerine ayrılması gerekiyor. Kullanılan aletlerin yeterli sayıda ve yeni teknoloji olması isteniyor.

CAM tedarik hizmet biriminde görev alan firmaların yeterli sayıda ve kalifiye eleman çalıştırması isteniyor. Büyük iş merkezlerine de hizmet verileceği için, iş vitrin camı gibi özel kullanım amaçlı malzemelerin yedekli olarak bulundurulması gerekiyor.

KİRALIK araç hizmetinde en önemli nokta, Türkiye çapında hizmet verebilmek. Bu hizmet biriminde, her zevke ve amaca uygun araç bulundurulması gerekiyor.

OTEL hizmet birimi uzun süreli kullanılmayacağı için, daha çok rahatlık ön plana çıkıyor. Müşterinin açıkta kalmaması için oda potansiyeli fazla olan oteller tercih ediliyor.

GEZİCİ hizmet birimlerinin her türlü araç modelinden ve markasından anlaması gerekiyor. Sorunu anında halledilebilmesi en önemli nokta.

SAĞLIK için gerekli hizmeti hastane ve özel doktorlar veriyor. Hastanelerde her branştan uzman bir doktorun bulunması gerekiyor. Donanımların yeni ve teknolojik olması isteniyor. Ambulansların gerekirse ameliyat yapabilecek düzeyde ve sayısının fazla olması tercihte etkili olan konular arasında bulunuyor. Doktorlarınsa uzmanlaşması en önemli nokta.

ÇOCUK bakımında en önemli konu güven. Bu güven öncelikle test ediliyor. Çalışmaya başladıktan sonra istenilen saatte hizmet verebilmek gerekiyor. (PARA)

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • KREDİ
108.489 Değişim: 0,00% Hacim : 6.245 Mio.TL Son veri saati : 18:10
Düşük 108.489 20.10.2017 Yüksek 108.489
Açılış: 108.489
3,6870 Değişim: 0,42%
Düşük 3,6842 23.10.2017 Yüksek 3,7146
Açılış: 3,6842
4,3405 Değişim: 0,28%
Düşük 4,3330 23.10.2017 Yüksek 4,3699
Açılış: 4,333
151,33 Değişim: 0,13%
Düşük 151,03 23.10.2017 Yüksek 152,91
Açılış: 151,14
TL
Ay
%
  • PİYASALAR
  • ENDEKSLER
Sembol Son %

bigpara

Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.