Erdoğan: Enflasyon yenilmiştir

08.07.2003 - 15:03 | Son Güncelleme : 08.07.2003 - 15:03

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yıllardır herkesin dilinden düşmeyen enflasyonun yenildiğini belirtti

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yıllardır herkesin dilinden düşmeyen enflasyonun yenildiğini belirterek, ``enflasyonun düşürülmesinin hayal olduğunu söyleyenler mahcup olmuşlardır`` dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye`nin itibarını yükseltmek için çıktıkları yolda yürüdüklerini ve hedeflerine kararlılıkla ilerlediklerini söyledi. ``Bu kutlu yolda ilerlerken`` zaman zaman önlerine çıkan engellerle de uğraştıklarını ve onları bir bir bertaraf ettiklerini anlatan Erdoğan, ``Dönemsel zorluklar aşılıyor. Her geçen gün ülkemizin gücü artıyor. Milletimizin yekvücut olarak kararlı ve asil duruşu, her zaman olduğu gibi bugün de bize güç ve kuvvet veriyor`` diye konuştu.

Her zaman metanetini ve vakarını koruyan Türk Milleti`ne müteşekkir olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: ``Yola çıkarken milletimizin taleplerine cevap vereceğimizi, halkımızı arzularına kavuşturacağımızı söylemiştik. Türkiye`nin gücüne, potansiyeline ve itibarına yaraşır bir yönetimle ülkemizi büyüteceğimizi söylemiştik. Bütün konuşmalarımızda güven ve istikrara vurgu yapmış, halkın yönetime güvenmesinin, sorunların çözümünde anahtar rolü oynayacağını ifade etmiştim.

Bize göre, yönetimin halka güvenmesiyle halkın yönetime güvenmesi birbirini tamamlayan iki temel unsurdur. Türkiye`nin birikmiş sorunları için bu iki temel unsurun sağlanması gerekiyordu. İşte biz, bunu sağladık. Allaha şükürler olsun ki, kısa zamanda yüzümüz ak çıktı ve AK Parti kadroları milletimizin yıllarca ertelenen taleplerine çözümler üretti. İzlediğimiz siyaset sayesinde ülkemizde her geçen gün güven ve istikrar ve sağlamlaşıyor. Zamanı durdurmuyor, güçlükler karşısında şaşkınlık yaşamıyor, hızımızı kesmiyoruz. Sürekli ileriye bakıyoruz. Kendi enerjimizi herkese taşımaya çalışıyoruz.``

HEYECAN
Erdoğan, her gün yeni bir etkinlik ve açılışla Türkiye`nin büyüme hedeflerine koştuklarını bildirerek, içerde ve dışarda konuştukları herkesin de büyüme heyecenını paylaştığını söyledi. Kendi heyecanlarını herkese taşımaya çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, ``Herkesi heyecanımaz ortak olmaya çağrıyorum`` dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu`nda Avrasya ülkeleri temsilcileriyle dün görüşme yaptığını hatırlatan Erdoğan, Türkiye`nin yakın çevresiyle ilişkilerinin ekonomik boyutunun yılların ihmali ile güdük kaldığının bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Erdoğan, Türkiye`nin yakın ve uzak komşuları ile ticari ilişkilerinin bugüne kadar siyasi irade desteğini yeterince arkasına alamadığını ifade ederek, Türkiye`nin bu yüzden gerçek potansiyellerine ulaşamadığını belirtti.

Avrasya ülkeleriyle ihmal edilen ilişkilere öncelik verdiklerini kaydeden Erdoğan, iş adamlarının bundan sonra arkalarında sağlam bir siyasi iradenin var olduğunun bilmelerini istedi.

Türk iş adamlarının bütün coğrafyalarda yeni ruh ve heyecanla girişimlerini sürdürürken Hükümet`in desteğini yanlarında bulacaklarını bildiren Erdoğan, şöyle devam etti: `Adalet ve kalkınma vadeden AK Parti iktarı sayesinde Türkiye, tahminlerin ötesinde bir süratle imkansız ve çözümsüz görünen sorunlarının üstesinden gelmeye başladı. İşte, yıllardır Türkiye`de hiçbir siyasetçinin telaffuz edemediği eksi enflasyonla tanıştı ülkemiz 18 yıl aradan sonra... Enflasyon canavarı yıllarca milletimizin yolunu kesiyor, adeta haraç alıyordu.

Enflasyon çalışma barışını yok ediyor, yapılan bütün toplu sözleşmeleri, yapılan zamları, daha imzalanma aşamasında iptal ediyor, adeta işçinin cebinden çekip alıyordu... Tüm bunlar ülkemizin gerçekleriydi. İşte, güven ve istikrarın sağladığı büyük imkan sayesinde yıllardır herkesin dilinden düşmeyen enflasyon yenilmiştir. Yaz aylarında eksi enflasyonu telafuz ettiğimizde bunun bir hayal olduğunu söyleyenler mahcup olmuşlardır.``

Buyümenin yüzde 7.4 olarak gerçekleştiğini kaydeden Erdoğan, büyümeyle ekonomik krizin yaralarının sarılacağını ve Türkiye`nin bir sıçrama hamlesi yapacağına inandığını ifade etti.

Meclis ve Hükümetinsaat gibi çalıştığını belirten Erdoğan,Türkiye`nin çağdaş hukuk devleti olma kararlılığını dünyaya gösterdiğini söyledi.

BÜROKRATLARA ÇAĞRI
Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, bürokratlardan, ``halkına karşı sorumluluğu üstlenmiş olan milletvekilleriyle diyaloğu daha iyi zeminlere taşımalarını`` isteyerek, bunun ülke yararına olduğunu dile getirdi. Dört bir koldan ülke kaynaklarını birleştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, ``Kimse bizi töhmet altına bırakmasın. Bu beyhude çabaya girenler daha fazla hüsrana uğrar`` dedi.

Yılların deliklerini kapatmaya, yolsuzluk ve hukuksuzluklarla mücadele ettiklerini ve bunu her alana yaygınlaştırmaya çalıştıklarınıanlatan Erdoğan, halkın menfaatlerini korumak için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini bildirdi. Sanayicilerin ortak şikayeti olan ``elektrik fiyatlarının dünya standartlarının üstünde olmasına`` da değinen Erdoğan, bu konuda geçmişte yapılan doğalgaz anlaşmalarının bedelinin ödendiğini söyledi.

TÜRKİYE, DOĞALGAZ ANLAŞMASIYLA ELEKRTİRİĞE ÇARPILDI
``Türkiye doğalgaz anlaşmalarıyla da elektriğe çarpılmıştır`` diyen Erdoğan, ülke geleceğinin, ihtiyacından fazla doğalgaz anlaşmalarıyla ipotek altına alındığını belirterek, bunun giderilmeye çalışıldığını söyledi. Erdoğan, hemen hemen her hafta ülkenin bir yerinde baraj ya da içme suyu tesisi açılışları yaptıklarını, Türkiye`nin enerjisini ülkeye kazandırmaya devam edeceklerini bildirdi.

TELEKOM
Erdoğan, Türk Telekom`un GSM şirketleri arasındaki asimetrik anlaşmaları simetrik hale getirdiklerini, bununla yılda 600 trilyon liranın kazanılacağını, bu kazanımların millete döneceğini ve tüm sektörlerin de bundan yararlanacağını söyledi.

Türkiye`nin yollarını sadece karayoluyla değil, denizyoluyla da açtıklarını bildiren Erdoğan, 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı`nda ``yüzyıldır ihmal edilen konulara el attıklarını`` ve bu amaçla çeşitli kararlar aldıklarını hatırlattı.

KABOTAJ
Gemi taşımacılığını daha cazip hale getirmek için 1 Ocak 2004`ten geçerli olmak üzere kabotaj hattından geçecek gemilere ucuz yakıt vereceklerini, ÖTV almayacaklarını ve deniz taşımacılığında bir reform gerçekleştirileceğini belirten Erdoğan, yapılanları, ``geçmiş hükümetler döneminde hayal edilemeyen kararlar``olarak nitelendirdi.

``MUHALEFET YORGUN DÜŞMÜŞ OLABİLİR``
Her alanda daha fazla çalışmak ve ellerini çabuk tutmak zorunda olduklarını anlatan Erdoğan, ülkenin kaybedecek zamanı kalmadığını, kaybedilenlerin de telafi edilmesi gereğini vurguladı. Milli gelirde Avrupa ve dünya standartlarını önlerine koymak zorunda olduklarını ifade eden Erdoğan, ``Bizler daha çok çalışmak zorundayız`` dedi.

MECLİS`E DEVAM UYARISI
Meclisi`in itibarını yükseltmek için milletvekillerinden TBMM`ye devam konusunda daha titiz davranmalarını isteyen Erdoğan, ``Bu Meclis sayesinde ülkenin itibarını yükselteceğiz`` görüşünü kaydetti.

TBMM`nin tatile girmeden çıkarılması gereken yasalar bulunduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

``Muhalefet yorgun düşmüş olabilir. Ama siz iktidar milletvekilleri değil. Biz uzun soluklu bir yolun yolcularıyız. Biz maraton koşucusuyuz. Siyaset budur. Sizler, bu enerjiyi ona göre kullanmak zorundasınız. Muhalefet belki sizle birlikte koşamayacak. Ama biz istikametimize aynı hızla devam edeceğiz. Çünkü makas çok açıldı, bunu biz kapatacağız. Bunun mesuliyeti çok. Milletimiz bize ağır bir yetki verdi. Son 50 yılın en büyük yetkisi bu; yüzde 66 temsil yetkisi veren bu aziz millete biz layık olmak zorundayız. ``

ÇIKARILACAK YASALAR
Erdoğan, ``DP`nin ruhu şad olsun sayenizde`` diyen izleyiciye ``sağolun`` karşılığını verdi.

Erdoğan, Türkiye Yatırım ve Promosyon Ajansı`nın kurulması hakkında kanun tasarısı, İcra ve İflas Yasası`nda değişiklik, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu Başkanlığı`nın teşkilat yasası, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Maden Kanunu, Orman Kanunu`nda değişiklik yapılması hakkındaki yasa tasarılarının Bakanlar Kurulu ve Meclis`in öncelikli gündem maddeleri olduğunu bildirerek, Meclis tatile girmeden bu ve benzeri birçok düzenlemenin yasalaştırılması gerektiğini söyledi.

``BAŞIMIZI YERE EĞDİREMEZ``
Dünyanın da gözünün üstlerinde olduğunu, gittiği her dış gezide ``bizi şaşırttınız, hayrete düşürdünüz ve bize de heyecan verdiniz`` sözlerini duyduklarını anlatan Erdoğan, Meclis ve Hükümet çalışmalarının ne kadar dikkatle izlendiğini her dış gezide ve uluslararası toplantıda gördüğünü belirtti. Portekiz ziyaretinde de atılan adımların dışarıda ne kadar ilgiyle izlendiğini gördüğünü anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

``Yıllarca iç meseleler yüzünden dünya ile konuşurken de dışarıya zaaf vermişiz. Sahip olduğumuz imkanları değerlendirememiş, itibarımıza yaraşır bir liyakatla temsil edilmemişiz. İçerideki zaaflarımız dışarıda hep elimizi zayıflatmış. Artık halkın güvenini alan ve halkına güvenen iktidarımız sayesinde dünya ile daha itibarlı bir ülkenin temsilcileri olarak masaya oturuyor ve geçmiş yılları hamdolsun unutturuyoruz.``

KİMSE İLTİMAS BEKLEMESİN
Erdoğan, ``halkın emeğini, alınterini, kimliğini ve itibarını koruyacaklarından`` herkesin emin olmasını isteyerek, ``Dışarıda ve içeride herkes bizden iltimas yerine adalet beklesin. Herkes büyük bir ülkenin, devletin hukukunu kimseye çiğnetmeyeceğini bilsin`` dedi.

AKP olarak halk ile aynı dili kullanacaklarını söylediklerini, kendilerinin taleplerinin halkın talebi olduğunu belirten Erdoğan, dünya ile konuşurken de ülkenin itibarına gölge düşürmeyecek, barış, güven ve adaletin sözcüsü olmaya çalıştıklarını, Türkiye`nin dünya için vazgeçilmezliğinin de burada yattığını bildirdi.

BAKKAL DEĞİL, DEVLET İDARE EDİYORUZ
Dünya ile konuşurken tarihi derinliğe yaraşır düzeyli bir diyaloğu esas aldıklarına işaret eden Erdoğan, ``Konjonktürel sorunlar hiçbir zaman başımızı yereeğdiremez. Bizler büyük ve güçlü bir Türkiye`yiz. Gücümüzü tarihimizden, coğrafyamızdan ve milletimizden alıyoruz.

Kimse dönemsel sorunları fırsat bilmesin ve gerilimden medet ummasın. Biz bakkal idare etmiyoruz, devlet idare ediyoruz, devlet... Bunu bile politik ranta dönüştürmek isteyen zavallılar var. Birlik, beraberlik, bütünlük bu değildir. Bir olay olduğu anda pat diye onun üstüne atlanılmaz`` diye konuştu. (A.A.)
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • KREDİ
114.418 Değişim: 2,01% Hacim : 8.368 Mio.TL Son veri saati : 18:10
Düşük 111.107 16.01.2018 Yüksek 114.475
Açılış: 111.708
3,7910 Değişim: -0,25%
Düşük 3,7850 16.01.2018 Yüksek 3,8338
Açılış: 3,80045
4,6514 Değişim: -0,28%
Düşük 4,6211 16.01.2018 Yüksek 4,6973
Açılış: 4,66425
163,27 Değişim: -0,27%
Düşük 162,33 16.01.2018 Yüksek 164,97
Açılış: 163,71
TL
Ay
%

bigpara

Copyright © 2018 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.