Yılın ihracatçısı Aselsan oldu

25.04.2014 - 14:38 | Son Güncelleme :

Bu yıl 12’incisi düzenlenen İhracatın Yıldızları-Teşvik Ödülleri yarışmasında Aselsan , “Yılın İhracatçısı” oldu.

<ımg style="HEIGHT: 176px; WIDTH: 294px" hspace="10" vspace="5" src="http://i.bigpara.com/i/55big/ali_babacan_650_5.jpg" width="649" align="right" height="365">Türkiye’nin ihracatına yön veren başarılı firmaların ödüllendirildiği ilk ve tek yarışma olan “İhracatın Yıldızları-Teşvik Ödülleri” bir kez daha sahibini buldu. Dünya Gazetesi ve DHL Express işbirliği ile Akbank ve Vodafone sponsorluğunda, bu yıl 12’incisi düzenlenen yarışmada Aselsan , “Yılın İhracatçısı” oldu.

Türkiye’nin 2013 ihracat hedeflerine ulaşması, ekonomik büyüme ve kalkınmanın temel taşlarından biri olan ihracatın desteklemesi ile ihracatçı firmaların teşvik edilmesi amacıyla 12 yıldır düzenlenen “İhracatın Yıldızları” yarışması, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı törenle sahiplerini buldu. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi kapsamında büyük katkı sağlayan Aselsan, “2013 Yılında İhracatın Yıldızı” ödülüne layık görüldü.

TAŞIT KREDİLERİNİ KIYASLAMAK İÇİN TIKLAYIN...

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesi için ihracatın önemine vurgu yaparak, üretime ve ihracata odaklı bir büyüme hedeflendiğini iletti. “2002 yılından bu yana Türkiye’nin ihracat rakamları 36 milyar Dolar’dan 152 milyar Dolar’a çıktı” diyen Babacan, Türkiye’nin potansiyelinin çok daha yüksek olduğunu vurgulayarak, ihracatçıları yeni gelişen pazarlara yönlendirdi. kobipostasi.net haberine göre; Babacan, Çin’in iç tüketime ağırlık verdiğini bu nedenle Çin’e ihracata önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Ayrıca, Afrika ve Asya’daki büyüyen pazarlara da dikkat çekti.

Dünya Gazetesi ve DHL Express işbirliği ile düzenlenen, Akbank’ın ana sponsor ve Vodafone Türkiye’nin iletişim sponsoru olarak desteklediği yarışmada, 500’ü aşkın firma arasından 10 kategori ve özel değerlendirmeler ile toplam 18 firma ödüllendirildi. Dereceye giren firmalar, Grand Hyatt Otel’de, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt’ün katılımı ile düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

İhracatın gelişmesine katkı sağlamak amacıyla KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar müşterilerine çeşitli çözüm önerileri sunan DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling, 12 yıldır düzenlenen “İhracatın Yıldızları” yarışmasının Türk ihracatının gelişimine verdikleri desteğin bir göstergesi olduğunu belirtti. Markus Reckling, “Finansal belgeler, acil yedek parça, tıbbi ürün, son dakika teslimatları gibi ihracat numune gönderilerinin hızlı ve güvenli bir şekilde gitmesi gereken noktaya ulaşması son derece önemlidir. Üretim merkezi olarak çalışan batılı ülkelerle aradaki bağı sağlamada kilit rol oynayan lojistik, ihracatın en önemli kollarından biridir. DHL Express, lojistik sektörünün global pazar lideri olarak, Türk ihracatçılarının dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırmak üzere 220’den fazla ülkede, 300 uçak ve 300 bin çalışanı ile hizmet vermektedir. Avrupa Ülkeleri’ne 1 veya 2 gün içinde dünyanın geri kalan bölgelerine ise 2 ya da 3 gün içinde teslimat yapıyoruz. DHL Grubu, yakın zamanda açıkladığı 2020 Stratejisine uygun olarak, öncelikli gelişen pazarlardan biri olan Türkiye’ye yatırımlarını sürdürecektir” diye konuştu.

İhracatın Yıldızları – İhracatı Teşvik Ödülleri’nin Türkiye’nin 2001 krizinden çıkmak için ihracata sarıldığı koşullarda tasarlandığını vurgulayan Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, “2002 yılında ilk yarışmayı ilan ettiğimizde, Türkiye’nin ihracatı 31 milyar dolar düzeyindeydi. Bugün 151 milyar doların üzerinde. Aradan geçen 12 yılda yaklaşık beşe katlandı. Türkiye’yi 10 yılda 5’e katlayarak 150 milyar dolara ulaştıran politikalar, 500 milyar dolar hedefi için yetmeyecek. Cesaret, girişimcilik gücü önemli özellikler gerçekten. Ancak artık bunun ötesine, farklı bir faza geçmek gerekli görünüyor. Özellikle ihracatımız içindeki payı bir türlü yüzde 3’ü aşmayan ileri teknolojili ürün ve hizmet ihracatında atılım yapmak kritik önem taşıyor. İşte İhracatın Yıldızları yarışmasını da biz biraz da bunun için önemli buluyoruz. Her daim bir potansiyeller ülkesi olmanın ötesine taşıyıp, başarılı ihracat örnekleriyle Türkiye’nin dinamizmini somutlaştırıyor” dedi.

PİYASALARDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

Türkiye’nin ihracatının son 10 yılda yıllık ortalama %12’nin üstünde büyüdüğünün altını çizen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Tüm ihracatçılarımızı bu başarılı performans sebebiyle kutluyorum. Ancak ülkemizin önünde yeni ve iddialı hedefleri bulunuyor. Orta Vadeli Planda kişi başı milli gelir hedefimiz 16 bin dolar civarında. Bu hedefe ancak ihracatçılarımızın artan desteğiyle yaklaşabiliriz. Bunun için 1,6 dolar civarında bulunan ihracat kilogram fiyatımızın 2,5-3 dolarlara çıkması lazım. Tüm ihracatçılarımızla birlikte yükte hafif pahada ağır ihracata daha fazla yönelmemiz gerekiyor. Yurt çapında yaygın 990’a yakın şubemiz, genel müdürlükte ve sahada görev yapan dış ticarette uzman ekibimiz, 1.300 üzerinde KOBİ ve Ticari müşteri ilişkileri yöneticilerimizle ihracatçı firmalarımızın yanındayız. Uluslararası işbirliklerimiz, ihtiyaca göre kişiselleştirilmiş dış ticaret çözümlerimizle firmalarımızı destekliyoruz” dedi.

12. kez destekledikleri “İhracatın Yıldızları” ödüllerinin, tüm dış ticaret firmalarını daha da yüksek ihracat performansı için motive edecek bir etkinlik olduğunu vurgulayan Binbaşgil, bu başarılı organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray şu değerlendirmede bulundu: “Giderek birbirine yakınlaşan, daha bağlantılı hale gelen dünyamızda ekonomik rekabet de hızla küreselleşiyor. Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme ve ekonomik kalkınma hedeflerine erişmesi için ihracat kapasitesini artırması kaçınılmaz bir zorunluluğa dönüşüyor. Vodafone Türkiye olarak, ülkemizin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda, mobil teknoloji olanaklarının gücüyle, sürdürülebilir kalkınma yolculuğunda etkili atılımları gerçekleştireceğine inanıyoruz. Vodafone Türkiye olarak misyonumuzu ‘Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileri ile Türkiye’de herkese ilham vermek’ olarak belirledik. Sabit ve mobil iletişimde yurt dışıyla çok avantajlı görüşme fırsatı sunan Dış Ticaret Destek Paketi, mobil hizmetleri en baştan eksiksiz karşılamayı ve özellikle yurtdışında kullanımı çok kolay hale getirmeyi hedefleyen Vodafone Red Business tarifeleri ve verimlilik artışı sağlayan makineler arası iletişim teknolojileriyle, ihracatçı işletmelerimizin dijital dönüşümde yerini almasını ve uluslararası pazarlarda aktif bir şekilde faaliyet göstermesini hedefliyoruz. İhracatın Yıldızları - İhracatı Teşvik Ödülleri törenine verdiğimiz destek ile ihracatın gelişmesi ve teşvik edilmesine yolunda değerli bir sinerji yarattığımıza inanıyoruz. Bu vesileyle Türkiye’nin dış ticaret atılımına katkıda bulunan tüm ihracatçı firmaları yarattıkları fark için tebrik ediyorum.”

HİSSE FİYATLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

10 kategoride 18 firma ödül aldı

Ödül töreninde, Bilgi Birleşik Giyim, Zorlu Dış Ticaret ve Çolakoğlu Dış Ticaret firmaları, nominal olarak geçtiğimiz yıla göre ihracatını en fazla artıran firmalar oldukları için “İhracat Performans” ödülüne layık görülürken, Elektro Gitar FYZ, Tosmur Group,ve Hedef Eğitim Araçları firmaları geleneksek ürünler dışında Türkiye’den ilk kez ihraç edilen ürünlerle dikkat çektikleri için ‘Kreatif Ürün’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

En fazla ülkeye ihracat yapan ve ihraç ürünlerine kattıkları çeşitlilikle ‘Yeni Pazar – Pazar Çeşitliliği’ kategorisinde Türk Traktör, Küçükbay A.Ş, Maramarabirlik firmaları ödüllendirildi. Hızla gelişen ‘e-İhracat’ kategorisinde time2shirt.com, ‘Hizmet İhracatı’kategorisinde Ford Otosan, ‘İnovasyon Şampiyonu Ödülü’ kategorisinde ise Durmazlar Makina ödüllendirildi.

Turquality desteğinden faydalanan ve bu destek kapsamında yurtdışında Türk Malı imajını güçlendiren firmaların değerlendirildiği‘Markalı İhracat Ödülü’ kategorisinde Samet A.Ş. ödül alırken, Türkiye’nin ihracatçısını dış pazarlarda destekleyerek etkinliğini arttırmasını sağlayan, yabancı misyonlar, dernekler, elçilikler ve ataşeliklerin değerlendirildiği “Ticaret Elçisi Ödülü” kategorisinde ise ödül, Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara’ya takdim edildi.

CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde ayrıca, özel nitelik taşıyan faaliyetlerinden dolayı öne çıkan firma, kurum ve kuruluşlar da ‘Özel Ödüller’ kategorisinde değerlendirildi. Funda Özer Baltalı – Baltalı Gıda, Beyçelik Gestamp ve Bizimköy Engelliler Üretim Merkeziözel ödüle layık görüldü.

İhracatın Yıldızları’nda ödül alan 18 firmayı, DHL Express, Dünya Gazetesi, Akbank ve Vodafone ayrıca ödüllendirdi. Hızlı hava taşımacılığı lideri DHL Express, üretici-ihracatçı şirketler bazında dereceye giren firmalara yurt dışına ücretsiz gönderi hakkı sunacak.Dünya Gazetesi’nin tüm kazananlara 1 yıllık ücretsiz abonelik hakkı verdiği yarışmada Akbank ödüle değer bulunan firma, kurum ve kuruluşların 1 yıl boyunca yapacakları ihracat işlemlerinden ücret almayacak. Ödül sahibi firmalar ayrıca, Vodafone Türkiye’nin İş Ortağım Dış Ticaret Destek Paketi’nden 12 ay ücretsiz faydalanabilecek.


Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
1.408 Değişim: -0,10% Hacim : 25.907 Mio.TL Son veri saati : 18:05
Düşük 1.398 15.04.2021 Yüksek 1.419
Açılış: 1.410
8,0207 Değişim: 0,17%
Düşük 8,0020 16.04.2021 Yüksek 8,0391
Açılış: 8,0073
9,6262 Değişim: 0,21%
Düşük 9,5724 16.04.2021 Yüksek 9,6286
Açılış: 9,6062
454,79 Değişim: 0,11%
Düşük 453,88 16.04.2021 Yüksek 455,46
Açılış: 454,29
  • PİYASALAR
  • ENDEKSLER
Sembol Son %
bigpara

Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.