Yeni nesil girişimciye 7 önemli tavsiye...

27.05.2013 - 16:07 | Son Güncelleme :

`Girişimci Kulübü` ilk toplantısında, Priceline.com’un kurucusu ve CEO’su Jeff Hoffman’ı ağırladı

Avea, Capital & Ekonomist Dergileri ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu işbirliği ile hayata geçirilen “Girişimci Kulübü”, ilk toplantısında 2010 yılında Ulusal CEO Konseyi tarafından “Yaşam Boyu Girişimcilik Başarı Ödülü”ne layık görülen, Priceline.com’un kurucusu ve CEO’su Jeff Hoffman’ı ağırladı.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı (Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı), Yemeksepeti.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Nevzat Aydın ve Capital & Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş’in katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya ülkemizin en önemli girişimcilerinin yanı sıra, Türkiye’de sektör lideri şirketlerin üst düzey yöneticileri de katıldı.

BANKALARIN MEVDUAT FAİZ ORANLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN...

Girişimciler Kulübü’nün bu ilk toplantısının ana konuşmacısı Jeff Hoffman: “Her gün bir önceki günden farklı ne yapılabilir sorusunun cevabı girişimciliktir. Benim için başarının formülü 3 maddeden oluşuyor; Büyük düşün, çok çalış ve değer yarat! Hayatın her döneminde 5 yaşında bir çocuk gibi soru sormaktan korkma.Girişimciliğin yüzde yüz başarı garantisi yoktur belki ama denenmemiş her yeni proje yüzde yüz başarı kaybı demektir. Üstelik günümüzde, girişimciler için sunulan fırsatlar ve imkanlar eskisinden çok daha fazla. Özel sektör ve hükümetler artık süreçleri kolaylaştırıyor. Yeni nesil girişimcilere tavsiyem, sadece kar odaklı düşünmemeleri; girişimlerini hayata değer katma amacıyla gerçekleştirmeleridir” dedi.

Avea CEO’su Erkan Akdemir: “Yeni nesil girişimcilik milli ekonominin oksijeni, dinamik girişimci ise ekonominin motoru… Yapılması gerekense, bilgi teknolojilerini desteklemek ve geliştirmek. Bu noktada Türkiye’nin en dinamik operatörü olarak; biz de bu amaca hizmetin peşindeyiz… Çünkü inovasyon ve girişimcilik Avea’nın genlerinde var.Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı Ar-Ge Merkezi’nde faaliyet gösteren AveaLabs bünyesinde faaliyet gösteren Kuluçka Merkezi’mizde teknoloji tabanlı yeni işletmelerle işini yeni kurmuş ve büyümek isteyen öğrenci ve girişimcileri teşvik ediyor, onlara fikir ve projelerini hayata geçirecekleri bir ortam sunuyoruz” dedi.

Girişimciliği özendirme ve destekleme misyonu

Avea, Capital & Ekonomist Dergileri ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu işbirliği ile hayata geçirilen; Türkiye’de girişimciliği özendirme ve destekleme misyonuyla faaliyet göstermeyi hedefleyen “Girişimci Kulübü”; üyelerinin katılımı ile ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı (Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı), Yemeksepeti.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Nevzat Aydın ve Capital & Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş’in katılımı ile gerçekleştirilen toplantının ana konuşmacısı ise 2010 yılında Ulusal CEO Konseyi tarafından “Yaşam Boyu Girişimcilik Başarı Ödülü”ne layık görülen, Priceline.com’un kurucusu ve CEO’su Jeff Hoffman oldu.

“Girişimcilik hayata değer katmak için atılan adımdır”

İlk şirketini Yale Universitesi’nde öğrenci olduğu dönemde kuran ve günümüzde dünyanın en çok takip edilen 25 yöneticisi arasında ilk sıralarda gösterilen Hoffmann, “Yeni Nesil Girişimcilik” başlığı altında, deneyimlerini paylaştığı konuşmasında, şirketlerin global pazarda varlıklarını devam ettirebilmeleri için innovatif bir perspektif taşımaları gerektiğinin altını çizdi.

Yeni Nesil Girişimciye 7 önemli tavsiye…

Dünyanın en güçlü 20 ekonomisinde yer alan Türkiye’nin hak ettiği noktaya gelmesi için girişimciliğin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken ve şirketlerin inovatif düşünceye yatırım yapmaları gerektiğini belirten Hoffman, “yeni nesil girişimcilere” 7 önemli tavsiyede bulundu.

Yaratıcı ve farklı bir fikre sahip olmanın en önemli adım olduğunu ve “iyi fikrin millet veya cinsiyet ayrımı olmaksızın” her yerden ve herkesten çıkabileceğini belirten Hoffman; geri kalan 6 fikri de şu şekilde sıraladı:

>> Mentörlerinizi kendinizi en yakın insanlardan değil,konunun ustalarından seçin;

>> Ekibinizi işinde tutkulu ve kendinizden daha akıllı insanlardan oluşturun;

>> Fikirlerinizi hayata geçirmekten korkmayın;

>> Hedef kitlenizi iyi tanıyın, onları dinleyin;

>> Kar odaklı düşünmeyin değer yaratın;

>> Hata yapmaktan ve başarısız olmaktan korkmayın.

Jeff Hoffman:”Büyük düşün, Hayatın her döneminde 5 yaşında bir çocuk gibi soru sormaktan korkma, değer yarat!” Yaratıcı fikirlerin dünyayı değiştirebileceğini söyleyen ve girişimcileri çiftçilere benzeten Jeff Hoffman; “Her gün bir önceki günden farklı ne yapılabilir sorusunun cevabı girişimciliktir. Benim için başarının formülü 3 maddeden oluşuyor; Büyük düşün, çok çalış ve değer yarat! Hayatın her döneminde, 5 yaşında bir çocuk gibi soru sormaktan korkma. Girişimciliğin yüzde yüz başarı garantisi yoktur belki ama denenmemiş her yeni proje yüzde yüz başarı kaybı demektir. Üstelik günümüzde, girişimciler için sunulan fırsatlar ve imkanlar eskisinden çok daha fazla. Özel sektör ve hükümetler artık süreçleri kolaylaştırıyor. Dolayısıyla, benim yeni nesil girişimcilere tavsiyem, sadece kar odaklı düşünmemeleri; girişimlerini hayata değer katma amacıyla gerçekleştirmeleridir. Öte yandan, global pazardaki büyük oyunculara, özellikle teknoloji liderlerine yeni nesil girişimcileri destekleme konusunda önemli görevler düşüyor. Ben de teknoloji anlamında girişimleri olan bir işadamıyım. Bu noktada, Avea’nın da burada üstlendiği misyonun çok değerli olduğunu düşünüyorum. Genç girişimciler için bir ekosistem yaratmaya çalışıyor, Ar-Ge ve teknolojilerini genç girişimcilere açıyorlar. Bu girşimciler için önemli bir mentorluk. Avea’nın yanı sıra Türk insanının girişimci ruhu ve dinamizmi son yıllarda dikkatlerden kaçmıyor. Türkiye’de böylesine girişimci bir gruba sesleniyor ve kendi deneyimlerimi paylaşıyor olmaktan mutluyum“ dedi.

“Bu ağın, girişimciler için bir nevi yol haritası görevinde bir platform olması en büyük hedefimiz”

Toplantıda konuşan Yemeksepeti.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Nevzat Aydın ise: “Türkiye Girişimcilik konusunda  gözleri üzerine çekmeye devam etmektedir, bu yükseliş trendi ile uzun zamandır planladığımız ve bugün ilk etkinliğini gerçekleştirdiğimiz Girişimci Kulübü’nün daha birçok başarıyı da beraberinde getirmesini arzu ediyoruz. Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında yeni girişimcilerin rolü çok önemli. İnancımız ülkenin artan girişimci sayısının bizi bu hedefe ulaştıracağıdır. Bu sebepledir ki girişimciliğin farkındalığının ve rol model sayısının artmasını sağlayan her türlü girişimi ve etkinliği destekliyoruz. Girişimci Kulübü; ürün, servis ve projeleri ile kendi alanlarında sürdürülebilir başarı kazanmış firmaları kuran ve yöneten girişimcileri yıl boyunca çeşitli etkinliklerde bir araya getirerek, girişimcilere gerekli ağları kurma imkanı sağlayacak. Bugün gerçekleştirilen ilk etkinliğiyle de Amerika’nın en büyük girişimcilerinden biri olanPriceline.com’un kurucularından Jeff Hoffman’ı ağırlıyor ve girişimcilerle bir araya getiriyor. Eminim ki, Jeff Hoffman’ın anlatacakları girişimcilere farklı bir bakış açısı sağlayacaktır.

Avea Girişimci Kulübü’nü, Türkiye’yi önümüzdeki 10 yıla taşıyacak girişimcileri bulup onlara başarılı olmaları için gerekli desteği verecek önemli bir oluşum olarak görüyorum. Girişimcilerin fikirlerini hayata geçirebilecekleri motivasyon ve bilgi birikiminin devamlılığına katkıda bulunacak bu ağın, girişimciler için bir nevi nasıl yol alacaklarını gösteren bir platform olması en büyük hedefimiz” dedi.

Yenilikler, AR-GE çalışmalarının birer sonucu; dinamik girişimci, ekonominin motorunun yakıtıdır

Avea CEO’su Erkan Akdemir ise yeni nesil teknoloji şirketi olarak, girişimciliğin yeni normal düzendeki önemine dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi: “Girişimci Kulübü” üyelerinin sahip oldukları tecrübelerin, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni girişimcilere yol göstereceğine eminiz. Dünyanın en büyük 18 ekonomisinden (IMF 2010 Dünya Ekonomik Görünümü Raporu) birine sahip olmakla birlikte ülkemizin; küresel gelişimden maksimum verim alarak, hak ettiği büyüklüğe daha hızlı ulaşabilmesi için daha fazla girişimciye ihtiyacı var. Çünkü 80’li yıllara damgasını vuran büyük sermayeli işletmelerin yönetimindeki “yönetilebilen ekonomi”modeli; yerini küçük bütçeli ancak inovatif odaklı girişimcilerin ön planda olduğu “girişimci ekonomi” modeline bıraktı. Girişimciliği destekleyen ve bu amaç doğrultusunda da girişimcilerin büyüyeceği ekosistemler oluşturan Türkiye’nin yeni nesil teknoloji şirketi olarak, Türkiye’de kendi işinin patronu daha çok insan olmalı diyoruz. Factbook 2013 araştırmasında Türkiye, ‘kendi işinin patronu’ olan kadın ve erkek oranlarında OECD’nin ilk sırasında yer aldı. Yapılması gerekense, bilgi teknolojilerini de desteklemek ve geliştirmek. Çünkü teknoloji; verimliliğin artmasını sağlayan ve yeni fikirlerin ticarileşmesiyle yenilikçiliğe dayanan girişimciliği besleyen çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

“AveaLabs Kuluçka Merkezi ilk mezunlarını Haziran’da vererek kapıları yeni girişimcilere açacak”

Türkiye’nin en dinamik operatörü olarak; Avea’nın inovasyon ekosisteminin kurulmasında doğru ve iddialı bir örnek teşkil ettiğine inandığını belirten Akdemir: “Yeni nesil girişimcilik milli ekonominin oksijeni, dinamik girişimci ise ekonominin motoru… Yapılması gerekense, bilgi teknolojilerini de desteklemek ve geliştirmek. Ve bu noktada Türkiye’nin en dinamik operatörü olarak; biz de bu amaca hizmetin peşindeyiz… Çünkü inovasyon ve girişimcilik Avea’nın genlerinde var. Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı Ar-Ge Merkezi’nde faaliyet gösteren AveaLabs bünyesinde faaliyet gösteren Kuluçka Merkezi’mizde teknoloji tabanlı yeni işletmelerle işini yeni kurmuş ve büyümek isteyen öğrenci ve girişimcileri teşvik ediyor, onlara fikir ve projelerini hayata geçirecekleri bir ortam sunuyoruz.”

Kuluçka Merkezi’nin Haziran ayında, ilk mezunlarını vererek yerlerini yeni girişimcilere bırakacağını söyleyen Akdemir “Yeni nesil bir teknoloji şirketi olarak, bu alandaki temel gayemiz ise girişimcilerimize dünya devleriyle yarışan teknolojileri yerli kaynaklarla üretebilme ortamı oluşturmak” dedi ve ekledi: “İşi teknoloji olan girişimcilerimizin Avea Kuluçka Merkezi’nde geliştirdikleri ürün ve uygulamalar ise mobil operatörlerin ağ ve IT yapılarında doğrudan kullanılabilir bir şekilde konumlandırıldı. Bu ürünlerin bir kısmı ise Avea sistemlerinde kullanılmaya başlandı. Yani Kuluçka Merkezi’ndeki girişimcilerimiz iş yaptığımız partnerlerimiz oldu.”

“2009’dan bugüne ülkemizde girişimcilik oranlarında yüzde 100’lük bir artış var”

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise yaptığı konuşmada: “Girişimcilik oranı son yıllarda 2 katına çıktı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2009’dan bugüne ülkemizde girişimcilik oranlarında yüzde 100’lük bir artış var. Bu çok güzel bir gelişme. Bu gelişmeyi de Girişimci Kulübü gibi ekosisteme fayda sağlayan paydaşlara borçluyuz. Bu gibi girişimciliğin farkındalığını ve ülkemizde rol model sayısını artıracak her türlü inisiyatifin destekçisiyiz ve olmaya da devam edeceğiz. Bugünkü konuşmacımız Jeff Hoffman Amerika’nın en başarılı girişimcilerinden. Konuşmasının girişimcilere ve girişimci adaylarına farklı bir bakış açısı katacağından şüphem yok. Girişimciliği destekleyen ve Girişimci Kulübü’nün kurulmasına önayak olan tüm girişimci arkadaşlarıma, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim“ dedi.


Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
1.408 Değişim: 0,03% Hacim : 15.794 Mio.TL Son veri saati : 18:05
Düşük 1.400 16.04.2021 Yüksek 1.413
Açılış: 1.406
8,0595 Değişim: 0,65%
Düşük 8,0020 16.04.2021 Yüksek 8,1121
Açılış: 8,0073
9,6572 Değişim: 0,53%
Düşük 9,5724 16.04.2021 Yüksek 9,7085
Açılış: 9,6062
461,08 Değişim: 1,50%
Düşük 453,88 16.04.2021 Yüksek 463,33
Açılış: 454,29
  • PİYASALAR
  • ENDEKSLER
Sembol Son %
bigpara

Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.