Yeni haftada bu veriler öncelikli takip edilecek

08.05.2021 - 13:34 | Son Güncelleme :
Yeni haftada bu veriler öncelikli takip edilecek | Piyasa Haberleri

Önümüzdeki hafta yurt dışında ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) başta olmak üzere veri gündemi takip edilecek. Yurt içinde gelecek hafta Ramazan Bayramı tatili nedeniyle sadece 2,5 gün işlem gerçekleştirilecek piyasalarda, cari işlemler dengesi ve sanayi üretimi verileri takip edilecek.

Bu hafta yatırımcıların odağında emtia fiyatlarının seyri bulunurken analistler, artan enflasyon endişesine karşın ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki düşüşün, küresel ölçekte risk iştahının devam etmesini sağladığını söyledi.

Fiyatlamalar açısından öne çıkan gelişme ise altının ons fiyatının uzun süren sessizliğini bozarak yüzde 4'e yakın değer kazanması ve 27 haftanın en iyi performansını göstermesi oldu. Ons altın haftayı 1.831,2 dolardan tamamladı.

Bakırın libresi de yükselişini üst üste 5. haftaya taşıyarak, yüzde 5,5 yükseldi ve haftayı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,72 dolardan tamamladı.

Son dönemde enflasyon endişeleriyle yükselen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, yüzde 1,49'la 8 Mart haftasından bu yana en düşük seviyesini gördüğü haftada, 6 baz puan düşüşle yüzde 1,58'e geriledi.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

Bu hafta ekonomik aktiviteye ilişik verilerin yanı sıra para ve maliye politikalarına yönelik açıklamalar da gündemi meşgul etti. Ekonomi yetkililerinden, enflasyona ve olası parasal sıkılaştırmaya karşı uyarıda bulunanlara bu hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva da katıldı. Georgieva, hafta içindeki açıklamasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında sağlanan politika desteğinin çok dikkatli bir şekilde geri çekilmesi gerektiğini belirterek, dünyanın yükselen faiz oranlarına hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'in faiz artışına ilişkin açıklamalarıyla varlık fiyatlamalarında kısa süreli ancak sert dalgalanmalar görüldü.

Katıldığı etkinlikteki konuşmasında, hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin "aşırı ısınmasını" önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini belirten Yellen, birkaç saat sonra değerlendirmesine ise faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini ifade etti.

Kovid-19 salgınında aşılama çalışmalarında sağlanan ilerlemeye paralel ekonomilerin hızlı bir şekilde toparlanacağı beklentileri petrol fiyatlarını da destekledi. Brent petrolün varili ise yukarı yönlü hareketini ikinci haftaya taşıyarak bu hafta yüzde 2,3 artışla 68,1 dolar oldu.

NEW YORK BORSASINDA REKORLAR DEVAM ETTİ

ABD'nin gündeminde yükselen varlık fiyatları sebebiyle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklenenden önce faiz artışına gidebileceğine ilişkin endişeler bulunmasına karşın, bu hafta New York borsasında rekor seviyeler görüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell hafta içinde yaptığı konuşmada, ABD'de ekonomik görünümün canlandığını ancak henüz düzlüğe çıkılmadığını belirtti.

ABD'de hafta içinde açıklanan makro ekonomik verilerde ise karışık bir görünüm sergilendi. Ülkede tarım dışı istihdam 266 binle 1 milyon olan beklentilerin oldukça altında kalırken, işsizlik oranı yüzde 5,8'den yüzde 6,1'e yükseldi. Özel sektör istihdam artışının 742 bin ile 7 ayın zirvesine çıkmasına karşın, Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat ve imalat dışı endeksi ise tahminlerin altında kaldı.

Söz konusu gelişmelerle hafta genelinde dalgalı bir seyir izleyen New York borsasında, S&P 500 ve Dow Jones endeksi tarihi zirvelerini geliştirirken, Nasdaq endeksi değer kaybetti.

Bu hafta S&P 500 endeksi yüzde 1,23 ve Dow Jones endeksi de yüzde 2,29 değer kazanarak kapanış rekorlarını kırdı. Nasdaq endeksi ise haftalık bazda yüzde 1,51 düşüşle 13.752'ye geriledi.

10 Mayıs ile başlayan haftanın veri takviminde, çarşamba Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), perşembe Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve cuma perakende satışlar, sanayi üretimi, kapasite kullanımı ile Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek.

AVRUPA'DA ENDEKSLER TARİHİ YÜKSEK SEVİYELERİ TEST ETTİ

Avrupa'da bu hafta gözler İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) açıkladığı faiz kararındaydı. Banka, beklentiler doğrultusunda yüzde 0,1 olan politika faizi ve 895 milyar sterlinlik varlık alım programının büyüklüğünde değişikliğe gitmezken, İngiltere ekonomisine ilişkin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 7,25'e yükseltti.

Kovid-19 sonrası ekonominin güçlü şekilde toparlanacağını tahmin eden banka, tahvil alım planının hızını yavaşlatsa da paketin genel boyutunun değişmediğini kaydetti.

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun, üye ülkelere, AB tarafından onaylı Kovid-19 aşılarını yaptıran kişilere mevcut seyahat kısıtlamalarını kaldırma tavsiyesi pay piyasalarında olumlu karşılandı.

Bu hafta, Avro Bölgesi ülkelerinde açıklanan Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri genel olarak piyasa öngörülerine paralel gerçekleşti.

Almanya'da sanayi üretimi aylık bazda yüzde 2,5, fabrika siparişleri de yüzde 3 yükselişle beklentileri geride bıraktı. Bu gelişmelerle yükseliş eğiliminde hareket eden avro/dolar paritesi, haftayı yüzde 1,2 değer kazancıyla 1,2166'dan tamamladı.

Haftalık bazda İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,29 artışla 7.129,71 puana çıkarken, bu seviye 24 Şubat 2020'den bu yana en yüksek seviyeye işaret etti. Benzer şekilde Fransa'da yükselişini üst üste 4. haftaya taşıyan CAC 40 endeksi Kasım 2000'den bu yana en yüksek seviye olan 6.390,04 seviyesini görürken, haftayı yüzde 1,85 yükselişle 6.385,51 puandan tamamladı.

Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,74 ve İtalya'da MIB 30 endeksi de yüzde 1,95 değer kazandı. Gelecek hafta; salı Almanya'da ZEW Beklenti Endeksi, çarşamba İngiltere'de Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ile sanayi üretimi, Almanya'da TÜFE ile Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi verileri takip edilecek.

ASYA PİYASALARI TATİL DÖNÜŞÜ KARIŞIK SEYRETTİ

Asya borsalarında bu hafta haftanın büyük bölümünde tatil nedeniyle işlem yapılmazken, son iki gündeki işlemlerde karışık bir seyir izlendi.
Dünyanın en önemli emtia tüketicilerinden Çin'de, fiyatların rekor seviyelere ulaşmasıyla pay piyasalarında artan satış baskısı dikkati çekerken, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) Kovid-19'un etkileri sürdüğü müddetçe faiz oranlarının istikrarlı şekilde düşük tutulacağını bildirmesi Japonya pay piyasalarının alıcılı seyretmesinde etkili oldu.

Japonya ve Çin'de açıklanan hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, Çin'in dış ticaret fazlası 42,9 milyar dolarla öngörüleri oldukça aştı.

Bu hafta, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,89, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,6 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,81 değer kaybetti. Gelecek hafta, salı Çin'de TÜFE ile ÜFE ve perşembe Japonya'da ödemeler dengesi verileri takip edilecek.

YURT İÇİ PİYASALAR BAYRAM HAFTASINA MORALLİ GİRİYOR

Hafta içinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 19'da tutmasının ardından artan küresel risk iştahının da desteğiyle pay piyasalarında yükseliş, dolar kurunda düşüş görüldü.

Gelecek hafta Ramazan Bayramı tatili nedeniyle sadece 2,5 gün işlem gerçekleştirilecek piyasalarda cari işlemler dengesi ve sanayi üretimi verileri gündemin odağında bulunuyor.

Bu haftanın öne çıkan verileri arasında, TÜFE nisanda aylık yüzde 1,68 ve yıllık yüzde 17,14 artış kaydederek beklentilerin hafif altında kaldı.

TCMB'nin Para Politikası Kurulu toplantısının karar metnindeki ifadeler ise haftanın en çok konuşulan konusu oldu. Karar metninde, "Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir." ifadeleri dikkati çekerken, analistler, böylece faiz indirim beklentilerinin en erken haziran sonrasına ötelendiğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da yaptığı açıklamada, 2021 yılında büyümenin yarıya yakınının dış ticaret tarafından geleceğini öngördüklerini belirterek, "2021 yılı ilk çeyrek büyümesi yüzde 5,5-6 bandında olabilir, ikinci çeyrekte baz etkisi ile birlikte çift haneli büyüme göreceğiz muhtemelen, yılın genelinde de 5'in üzerinde bir büyüme gerçekleşeceğini düşünüyorum." dedi.

Bu hafta açıklanan şirket finansal sonuçlarının da tahminlerden iyi bir ilk çeyreğe işaret etmesi Borsa İstanbul'da yükselişin ivme kazanmasını sağladı. BIST 100 endeksi, bir önceki hafta kapanışına göre yüzde 3,11 değer kazanarak, yükselişini üst üste ikinci haftaya taşıdı ve haftayı 1.441,33 puandan tamamladı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.465 puanın önemli direnç, 1.390 ve 1.360 seviyelerinin destek konumunda olduğunu söyledi.
Dolar/TL ise hafta içinde 8,37'nin üzerini test etse de TCMB'nin faiz kararı ve ABD'de beklentilerin altında kalan makroekonomik verilerle düşüşe geçti ve haftayı yüzde 0,56 azalışla 8,2418'den kapattı.

Gelecek hafta yurt içinde pazartesi, işgücü istatistikleri, salı ödemeler dengesi, sanayi üretimi ve TCMB'nin PPK toplantısının özeti, çarşamba konut satışları takip edilecek. Borsa İstanbul'da çarşamba günü öğlen başlayan Ramazan Bayramı tatili nedeniyle yarım gün işlem gerçekleştirilecek, perşembe ve cuma günü ise piyasalar kapalı olacak.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği anketlere katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının martta 3,6 milyar dolar açık vermesini, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise martta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 artmasını bekliyor.


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
1.411 Değişim: 0,00% Hacim : 11.944 Mio.TL Son veri saati : 18:00
Düşük 1.405 24.06.2021 Yüksek 1.416
Açılış: 1.405
8,7022 Değişim: -0,07%
Düşük 8,7005 25.06.2021 Yüksek 8,7087
Açılış: 8,7087
10,4005 Değişim: -0,05%
Düşük 10,3876 25.06.2021 Yüksek 10,4087
Açılış: 10,4059
497,28 Değişim: 0,05%
Düşük 496,39 25.06.2021 Yüksek 498,13
Açılış: 497,05
bigpara

Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.