ASELSAN 2020'de 1479 kişiyi işe aldı

17.02.2021 - 15:38
ASELSAN 2020'de 1479 kişiyi işe aldı | Ekonomi Haberleri

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Görgün, geçen yıl 1479 kişiyi işe aldıklarını bildirdi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Kocaeli Sanayi Odasının video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen şubat ayı meclis toplantısında sanayicilere şirketin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sanayi sektörüne etkilerine işaret eden Görgün, 2020'de şirketlerin zorlu bir imtihandan geçtiğini, farklı koşullara alışmak ve bunları normalleştirmek durumunda kaldıklarını söyledi.

Türkiye ekonomisi ve küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Görgün, ASELSAN'ın faaliyetlerine ilişkin şöyle dedi: "Pandemi yılı 2020'de 1479 personel işe aldık, yani yaklaşık 1500 kişi diyebiliriz. 1500 kişi çalıştıran kaç firma var? Tüm alanlarımızda sanki yeni bir işletme açar gibi üretimi destekleme adına, istihdamı desteklemek adına aldık ve almaya da devam ediyoruz. Bu sene de yine alacağız, büyüyoruz çok şükür. Herkes işten personel çıkarmanın formülünü ararken Allah'a çok şükür biz 'koca bir şirket kattık bünyemize' diyoruz ASELSAN olarak."

##$HABER_1468288$##

Görgün, Şirketin 2020'deki ihracat performansına değinirken, "Önemli başarılardan biri de 2020 yılında seyahatlerin kısıtlı olduğu dönemde tarihi bir rekor yaptı ASELSAN. 454 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzaladık. Daha evvelki 1 yılda imzaladığımız sözleşme miktarını da geçti. İlk defa bakiye siparişimiz 1 milyar doları aştı ihracatta. Şu anda 9,5 milyar dolar gibi bakiye siparişimiz var. Bunun 1 milyar doları ihracat bakiye siparişi. 6 yeni ülkeye ihracat gerçekleştirdik." diye konuştu.

ASELSAN'ın yıl sonu raporunu gelecek hafta yönetim kurulu toplantısından sonra açıklayacaklarını belirten Görgün, şöyle devam etti: "3. çeyrek üzerinden bahsetmek istiyorum; 746 milyon dolarlık 9 ayda yeni sözleşme imzaladık. Bakiye siparişlerimiz 9,5 milyar dolara ulaştı. Hasılatımız TL cinsinden yüzde 10 oranında arttı. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) artışı yüzde 17 oldu ve FAVÖK marjımız ise yüzde 21,6'ya ulaştı. İlk 3 çeyrekler değerlendirildiğinde ivmelenmenin pozitif yönde olduğunu görebiliriz. Yurt içi ve yurt dışı satışlarımıza baktığımızda önceki seneyi 13 milyar lirayla kapatmıştık, 2020'de 9 ayda 8,5 milyar liraya ulaştık."

Ankara dışındaki tesis ve ofislerine ilişkin bilgi veren Görgün, "Bilişim Vadisi'nde yer kiraladık, taşınıyoruz oraya. Orada özellikle sivil alandaki çalışmalarımızı ve tasarımlarımızı yapıyor olacağız." ifadelerini kullandı.

"KÜRESEL AYAK İZİMİZİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Görgün, yurt içi ve dışı iştiraklerinin sayısının her geçen gün artığını dile getirerek, "Bu konuda stratejik yol haritamızda olan kendi içimizden çıkabilecek şirketleşmeleri de destekler bir yapıda büyümeye devam ediyoruz. Yurt içinde Sivas'ta optik alanında üretim yapan bir tesisimiz vardı ortak olduğumuz. Bununla beraber 2020'de faaliyete aldığımız Konya'da bir silah sistemleri fabrikamız oldu. Yine Altınay ile İstanbul'da DASAL Havacılık Teknolojileri drone üretimi için kurduğumuz bir şirketimiz oldu." dedi.

Toplamda 25 iştiraklerinin olduğunu ifade eden Görgün, şunları söyledi: "Yurt dışı iştiraklerimizde dünyanın her yerinde olmaya gayret gösteriyoruz. Küresel ayak izimizi artırmaya çalışıyoruz. Bunların sonucu olarak 6 yeni ülkeye ihracat yaptık ve ihracat yaptığımız toplam ülke 70'e ulaştı. Yurt dışında üretimler de yapıyoruz. Ürdün'de ve Kazakistan'da optik alanında üretim yapan fabrikalarımız var. Bununla beraber dünyanın değişik yerlerinde ya ofis ya da bakım onarım ağırlıklı faaliyet gösteren tesislerimiz var. Yine geçtiğimiz yıl Pakistan'da, Ukrayna'da ve Uzak Doğu'da yeni ofislerimiz açıldı. Bu anlamda da büyümeye devam ediyoruz."

"TOPLAM PERSONEL SAYIMIZ 8 BİN 888'E ULAŞTI"

Haluk Görgün, toplam personel sayılarının 8 bin 888'e ulaştığını belirterek, "Bunların yüzde 60'ı mühendis. Çalışanlarımızın yüzde 67'si lisans ve lisans üzeri eğitime sahip. Yüzde 3'ü de doktoralı. Biz hem bu mühendis yapısıyla hem de Ar-Ge merkezlerimizde çalışan mühendislerimizin sayısıyla bir teknoloji, mühendislik ve Ar-Ge şirketi olduğumuzu söylüyoruz." diye konuştu.

Geçen sene 541 milyon dolarlık Ar-Ge faaliyeti yürüttüklerine dikkati çeken Görgün, "438,9 milyon doları dış kaynaklı Ar-Ge'ydi, 57,2 milyon doları da öz kaynaklı Ar-Ge'ydi. ASELSAN her sene cirosunun yüzde 7'sini Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor. Toplam 15 Ar-Ge merkezinde faaliyet gösteriyor ASELSAN. Ar-Ge personelimizin sayısı da 5 bin 210." ifadelerini kullandı.

Görgün, Ar-Ge çalışmalarının birçok dönüşü olduğuna işaret ederek, "Ben 2018'de ASELSAN'a katıldım. 2017'de ASELSAN'ın cirosu 1,4 milyar dolardı. Bir sonraki yıl 1,8 milyar doları yakaladık ve sonra 2,1 milyar doların üzerine çıktı." dedi.

ASELSAN'ın savunma sanayisinde elde ettiği tecrübeyi sivil alanlara da uygulama hedefi koyduğunu dile getiren Görgün, son birkaç yılda güvenlik, ulaşım, enerji ve sağlık alanına hızlı bir giriş yaptıklarını, 900'ün üzerinde çalışanın ASELSAN'ın geçmişte kazandığı kabiliyetleri sadece bu alanlara yaydığını anlattı.

"HER 10 SİPARİŞTEN 9'UNU KOBİ'LERE VERİYORUZ"

Görgün, yan sanayiyle iş birliği için gayret gösterdiklerini vurgulayarak şunları kaydetti: "Bu konuda bir direktörlüğümüz var. Personelimiz bu konuda gayretli bir şekilde çalışıyor. ASELSAN olarak 2020'de 2 bin 716'sı KOBİ olmak üzere 3 bin 189 firmaya sipariş verdik. Yani geçen sene 3 bin 189 firma ASELSAN'a fatura kesti. Bu firmalara 1,5 milyar doların üzerinde açık siparişimiz var ve 2020'de toplam ödemeye baktığımızda 890 milyon dolar civarında yapılan ödeme görülüyor."

Yurt içi alım oranının 2020'de yüzde 73'e çıktığını belirten Görgün, "Bu millileştirmeye ne kadar önem verdiğimizin en açık göstergesi. Diğer taraftan iş verdiğimiz yerli üretici sayısı da 2 bin 500'ü geçti. Her 10 siparişten 9'unu KOBİ'lere veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Görgün, millileştirme ve yerlileştirmeyle ilgili çalışmaları sistematik olarak ilerletebilmek için 2 yıl önce Milli ve Yerli Ürün Geliştirme Kurulunun kurulduğunu, bu konudaki faaliyetler sonucu 307 ürünün millileştiğini ve bunlardan 26 milyon dolar kazanç sağlandığını bildirdi.

"VİRÜS TESPİT CİHAZI GELİŞTİRDİK"

Görgün, ASELSAN'ın sağlık alanındaki Ar-Ge ve yatırım çalışmalarıyla ilgili soru üzerine, sağlık konusunda farklı alanlarda faaliyet gösterdiklerini ifade ederek şu bilgileri paylaştı:

"Mesela en dikkati çekici olanını söyleyebilirim; Bilkent Üniversitesi ile MR cihazı geliştiriyoruz. Bu prototip tasarım olarak yerli bir ürün ama komponentler yerli değil. Komponentleri yerlileştirme ve onları kritikliğine göre sıralama sürecindeyiz. Bir KOBİ ile yürüttüğümüz defibrilatör cihazı çalışmamız var. İtalya'ya ve Fransa'ya ihraç ettik. Çok kısa bir zamanda, 2020'de yaptık bunu. Yine kalp akciğer pompası yapıyoruz. Biliyorsunuz Türkiye'nin optik merkezi ASELSAN. Optik ile virüs tespiti yapan cihazı geliştirdik. Bu bir doğruluk derecesi; birden fazla virüsün aynı anda tespiti ve hızlı tespiti mümkün. Onun da henüz lansmanını yapmıyoruz. Çalışıyor, testlerimiz devam ediyor."


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
1.378 Değişim: 0,18% Hacim : 19.230 Mio.TL Son veri saati : 18:05
Düşük 1.353 13.04.2021 Yüksek 1.386
Açılış: 1.380
8,1253 Değişim: -0,30%
Düşük 8,1065 13.04.2021 Yüksek 8,1754
Açılış: 8,1495
9,7058 Değişim: -0,11%
Düşük 9,6646 13.04.2021 Yüksek 9,7442
Açılış: 9,7167
455,80 Değişim: 0,39%
Düşük 450,99 13.04.2021 Yüksek 458,54
Açılış: 454,05
bigpara

Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.