Albaraka Türk Genel Müdürü: Türkiye'nin önü daha da açılacak

01.01.2021 - 17:02
Albaraka Türk Genel Müdürü: Türkiye'nin önü daha da açılacak | Ekonomi Haberleri

Albaraka Türk Genel Müdürü Utku, "Önümüzdeki dönemde İstanbul Finans Merkezi’nin de açılmasıyla ekonomik ortamın gerek öngörülebilirlik gerek kurumlar itibarıyla tam anlamıyla sağlanması Türkiye’nin önünü daha da açacaktır" dedi.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, "Bankacılık Söyleşileri" kapsamında AA muhabirine, Albaraka Türk ve sektörün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dönemindeki çalışmaları hakkında bilgi verirken, geleceğe ilişkin öngörülerini paylaştı.

AA'nın haberine göre; Türkiye'de bankacılık sektörünün oldukça güçlü bir yapıya sahip olduğunu belirten Utku, ekonominin en önemli paydaşlarından olan bankacılık sektörünün senelerdir belli ölçekli krizlerden başarıyla çıktığını söyledi.

Utku, 2020 yılında ise şu ana kadar modern ekonomik sistemin tecrübe etmediği bir krizle karşı karşıya kaldığını, Kovid-19 salgını sebebiyle bankaların ilk kez kısıtlamalarla karşılaştığını ve yeni bir model ortaya koymaya çalıştığını ifade etti.

Sektörün özellikle kriz yönetiminde benzeri görülmemiş bir tecrübe kazandığını vurgulayan Utku, "Bu tecrübe bankacılık sektörünü kuvvetlendiren bir etken oldu. Kriz senaryolarında back-up planlarının değeri tekrar ortaya çıkarken bankaların bu planlara daha fazla önem vermesi de gelecek için önemli bir durum oluşturacaktır. En önemli bağışıklık ise dijitalleşme alanında gerçekleşti. Bankacılık sektörü halihazırda dijitalleşme alanında önemli atılımlar gerçekleştirmekteydi ancak Kovid-19 bu süreci hızlandırırken genele yayılmasına yardımcı oldu. Ayrıca 2020 yılında bankalar önemli bir kredi büyümesi ve yeniden yapılandırmalar gerçekleştirdi. Bu süreci doğru yöneten bankaların bilançoları önemli bir gelişme kaydetti." şeklinde konuştu.

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE ÜLKEMİZİN FİNANSAL EKOSİSTEMİNE KATKIDA BULUNMAYI AMAÇLIYORUZ"

"Albaraka Türk olarak zorlu bir yıl olan 2020'yi hedeflerimizi gerçekleştirerek tamamlıyoruz." diyen Utku, en son açıklanan üçüncü çeyrek bilançosunda aktiflerin yılbaşına göre yüzde 33’lük bir büyüme sağlayarak 68,3 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Utku, kullandırdıkları fonlarda da yıl başına göre yüzde 36'lık bir büyüme yakaladıklarını, en önemli büyümeyi ise karlılık tarafında gerçekleştirdiklerini bildirdi.

30 Eylül 2020'da dönem net karının 137 milyon TL olarak gerçekleştiğini aktaran Utku, "Bu alanda önemli bir gelişme sağladık. Ayrıca dijitalleşme tarafında da hedeflerimize ulaşırken bünyemizde hizmet veren yazılım geliştirme fonksiyonlarını AlbarakaTech Global çatısı altında birleştirdik. Sürdürülebilirlik alanında da CDP kapsamında en yüksek skorları alarak bu alanda çalışmalarımızın meyvesini de toplamış olduk. Hedeflerimizi önümüzdeki dönemde yenileriyle zenginleştirerek ülkemizin finansal ekosistemine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"DİJİTALLEŞMEDE 2021'DE ÖNCÜ ADIMLAR ATMAYI PLANLIYORUZ"

Melikşah Utku, Albaraka Türk’ün en büyük hedefinin sürdürülebilir bir büyüme olduğunu belirterek, "2021 yılı için de asıl hedefimiz sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayacak hamleler yapmaktır. Uzun vadeli ve sürdürülebilir bir büyüme için strateji planları oluşturmaktayız." dedi.

2021 yılında kredi mekanizmasının genişlemesiyle gelen müşterilerin olası risklerini müşteri memnuniyetini önde tutarak başarıyla yönetmenin bu dönemde büyük önem arz ettiğini söyleyen Utku, "Özellikle NPL rakamlarının yukarı gitme eğiliminde olabileceği 2021 yılında riskleri yönetmek bankacılık sektörünün de ana gündemini oluşturacaktır. Ayrıca dijital alandaki yatırımlarımızı da hızlandırmayı amaçlıyoruz. Dijitalleşme geçtiğimiz dönemde de önemli hedeflerimizin olduğu bir alandı ama 2021'de bu alanda öncü adımlar atmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu.

"FİJİTAL' BİR DÖNEMİN AYAK SESLERİNİ DUYMAKTAYIZ"

Albaraka Türk Genel Müdürü Utku, 2020 yılında tüm sektörlerde olduğu gibi bankacılıkta da dijitalleşmenin ön plana çıktığını, sektörün her paydaşının dijital dünyaya biraz daha alıştığını söyledi.

Dijital bankacılığın her bankanın önem verdiği bir alan olduğunu belirten Utku, internet üzerinden müşteri olmak dahil birçok bankacılık faaliyetinin dijital alana taşındığını bildirdi.

Ayrıca ödeme sistemlerinde önemli değişiklikler yaşandığını ifade eden Utku, şunları kaydetti:

"Fintechlerin devreye girdiği bir süreci yaşadık. 2020 yılı ATM’lerden para çekme limitlerinin arttırdığı, temassız ödemelerin büyük ölçüde yaygınlaştığı bir dönem oldu. Ayrıca TCMB 2020 yılında belli alanlarda öne çıktı. Özellikle 7/24 EFT gibi trendlerde öncü oldu. Bankaların 7/24 EFT yapmaları ve TCMB’nin Bankalararası Kart Merkezi’ne hakim ortak olması ödeme yöntemleri açısından çok önemli bir gelişme olarak akıllarda kaldı. Bu öncülükle dijital ödeme yöntemleri alanlarında yenilikçi gelişmeler görebiliriz. 2021 yılında da bu gelişmeler devam edecektir.

Öte yandan çağrı merkezleri alanında da önemli gelişmeler gördük. Şubeye gitmeden çağrı merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilen bankacılık faaliyetleri artarken kitle de bu duruma uyum sağladı. Bununla birlikte dijital bankacılığın da yükselmesiyle sektörde şubeleşme hamlelerinde bir gerileme mevcut. Bankalar her zaman şubeleşmeye ihtiyaç duyacak ancak artık 'fijital' bir dönemin ayak seslerini duymaktayız. Fiziksel ve dijitalin gerek şubelerde gerek bankacılık faaliyetlerinde birleşmesi ve faaliyetlerin tek bir bütün olarak yürütülmesi önümüzdeki dönemde gündemde olacak en önemli konulardan olacaktır.

Ayrıca yeni bir çalışma modeli de gündemimize bu sene girmiş oldu. Karantina dönemlerinde evden çalışma modeli öne çıkarken bu modelin büyük oranda başarılı olduğunu gördük. Bundan sonra da özellikle bankacılık sektöründe evden çalışma modelinin devam etmesi bekleniyor."
Utku, 2021’de dijitalleşmenin daha ağırlık kazanacağı, şubeleşmenin hız keseceği, evden çalışma modelinin devam ettiği, müşteri deneyiminin ağırlık kazanacağı bir sürecin görüleceğini söyledi.

TL KREDİLERDE YAVAŞLAMA, YP KREDİLERDE BÜYÜME OLABİLİR

Melikşah Utku, Türkiye'nin, Ortodoks politikaların etkisiyle bir normalleşme sürecine girdiğini, bu dönemde reel getirinin enflasyonun üstünde olmasının beklendiğini belirtti.

Dolayısıyla dolarizasyonun geri çekilmesi ve yabancı sermayenin Türkiye'ye girişinin sağlanmasının hedeflendiğini söyleyen Utku, yapılan hamlelerle kredi maliyetlerinin yükselmesiyle kredi mekanizmasında 2020’deki gibi bir büyümenin gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Utku, özellikle TL kredilerde büyümenin yavaşlayacağına, buna mukabil dolarizasyonun azaldığı, yabancı sermayenin Türkiye'ye giriş yaptığı ve cari açıkta toparlanmanın yaşandığı bir yılda öngörülebilirlik sağlandığı takdirde yabancı para kredilerde büyüme yaşanabileceğini dile getirdi.

Ayrıca bankacılık sektörünün öngörülebilirliğin artmasıyla kambiyo zararlarını da azaltmak isteyebileceğini söyleyen Utku, şu değerlendirmelerde bulundu:

"TCMB’nin hamlelerinin yanı sıra ekonomi ve hukuk reformunun yapılmasıyla Türkiye ekonomik anlamda önemli gelişmeler gösterebilir. Ortodoks politikalara dönüşün etkisiyle yabancı sermayenin Türkiye’ye akışıyla büyüyen ama cari açık vermeyen ve dijitalleşmeyi önceleyen bir ülke konumuna yükselirsek sürdürülebilir büyümenin de kapısı açılacaktır.

Ayrıca dijital dünyaya ve yeni ödeme sistemlerine hızlı uyum sağlayan, regülasyonlar noktasında gerekli düzenlemeleri yapan bir ülke hüviyetine ne kadar hızlı geçersek geleceğin dünyasında o kadar avantajlı konuma geçeriz. Önümüzdeki dönemde İstanbul Finans Merkezi’nin de açılmasıyla ekonomik ortamın gerek öngörülebilirlik gerek kurumlar itibarıyla tam anlamıyla sağlanması Türkiye’nin önünü daha da açacaktır."


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
1.569 Değişim: 0,28% Hacim : 29.945 Mio.TL Son veri saati : 18:05
Düşük 1.552 20.01.2021 Yüksek 1.574
Açılış: 1.573
7,4145 Değişim: -0,06%
Düşük 7,3931 21.01.2021 Yüksek 7,4232
Açılış: 7,4191
8,9945 Değişim: 0,10%
Düşük 8,9624 21.01.2021 Yüksek 9,0049
Açılış: 8,9856
445,87 Değişim: 0,03%
Düşük 444,86 21.01.2021 Yüksek 446,71
Açılış: 445,75
bigpara

Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.