3. Global Tarim Girişimciliği Zirvesi Türkiye’de büyük bir ilgi ile gerçekleşti

17.04.2018 - 15:44 | Son Güncelleme :
3. Global Tarim Girişimciliği Zirvesi Türkiye’de büyük bir ilgi ile gerçekleşti | Borsa İstanbul Haberleri

Global Tarım Girişimciliği Zirvesinin açılışını Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ yaptı.

Besin kaynaklarımızı derinlemesine inceleyip, daha verimli kullanmayı hedefleyen, tarım ve teknolojiyi birleştiren Tarımsal Gıda (Agrifood Sector) alanında dünya çapındaki en önemli etkinliklerden biri olan Global Tarım Girişimciliği Zirvesi Global Agripreneurs  Summit (GAS) 3. defa gerçekleşirken Türkiye ilk kez evsahibi ülke oldu. GAS 2018, Borsa İstanbul’da küresel girişimcilik ekosisteminin en önemli zirvelerinden biri olan Global Girişimcilik Kongresi’nin kardeş etkinliği olarak  gerçekleşti.

Haberin Devamı

Industry Disruptors Game Changers kurucu ortağı, Future Agro Challenge (FAC)/Global Agripreneurs Summit (GAS)  organizasyonlarının kurucusu Carla Tanas’ın konuşmasıyla devam eden  zirveye tarımsal gıda dünyasının önde gelen isimlerinden BM Dünya Gıda Güvenliği Komite Başkanı (CFS) Mario Arvelo,  Dünya Çiftçiler Organizasyonu Başkanı Theo De Jager, AgriDigital kurucusu Emma Weston,  UC Davis Genetik Düzenlemeler ve Tarım uzmanı Alison Van Eenennaam,  Eindhoven University of Technology, Endüstriyel Tasarım Bölümünden Javed Khan, Endeavor Kurucu Genel Sekreteri ve Future Agro Challenge (FAC) Turkey yerel partneri Didem Altop, Future Agro Challenge (FAC) ve Stage-Co  Global Agroprenurs Summit (GAS) yerel partneri Patrick Bosteels, Rabobank Gıda ve Tarım İnovasyonu Direktörü Jeroen Leffelaar ve Abbott Nutrition Bilim ve İnovasyon Düzenlemeleri Direktörü Keith O’Neill katılarak ufuk açan konuşmalara imza attılar. 

Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, “Borsa İstanbul olarak tarım sektöründe faaliyet gösteren yatırımcılara destek olmak ve daha rekabetçi bir pazar ortaya çıkarmak için azami gayret gösteriyoruz. Tarım sektörü ile finans sektörün entegrasyonunu arttırmak adına çeşitli projeler yürütüyoruz. Melek yatırımcılar ve girişim sermayesi fonları üzerinden tarım sektörüne yönelik yenilikçi fikir ve projeleri olan firmaların fon bulmalarına aracılık ediyoruz” şeklinde ifade etti.

Haberin Devamı

Future Agro Challenge ve Global Tarım Girişimciliği Zirvesi kurucusu Carla Tanas,
Global Tarım Girişimciliği Zirvesi 3. Senesinde ve ilk kez İstanbul, Türkiye evsahipliğinde gerçekleşiyor. Giderek artan dünya nüfusununu beslemek için sürdürülebilir ve sağlıklı gıda üretiminin de artmasını sağlayacak inovasyon ve teknoloji yani tarım girişimciliğinin desteklenmesi tüm ülkelerin önceliğinde olması gereken bir konu. Future Agro Challenge yarışması ekonomik büyümenin ve sürdürülebilirliğin temellerinden biri olarak gördüğümüz tarım ve girişimciliği bir araya getirip canlandırarak, dünya işgücünün %40 ını oluşturan çiftciler korumak için yaratıldı. Global Tarım Girişimciliği Zirvesi ise, esasen bu alanın paydaşlarını halkla bir araya getirerek gıda kaynaklarımızı tartışırken, besin zincirinde devrim yaratan inovasyonlara odaklanan bir eğitim platformu olduğunu belirtti.

Jeff Hoffman, Uluslararası konuşmacı, girişimci, Scale kitabı yazarı, Priceline eski CEO’su, Dünyanın bir araya gelip tarımda inovasyon geliştirmek için fikirlerini paylaşması hiç bugünkü kadar önemli olmamıştı. Yerkürenin beslenmesi herkesin önceliklerinde en üstte yer alması gereken bir konu, Global Tarım Girişimciliği Zirvesi de hepimizin geleceğini etkileyecek bu konuda en ileri çözümleri, en son teknolojiyi, en parlak beyinleri bir araya getiriyor ifadesini kullandı.

Global Tarım Girişimciliği Türkiye yerel Partneri Stage-Co Kurucusu Patrick Bosteels, “Tarım ve gıdada sürdürülebilirliğin ülkemiz ve dünya için öneminin farkındayız, Stage-Co olarak en önem verdiğimiz konuların başında tarım inovasyonu geliyor. Dünyanın her yerinden tarım girişimcilerini ve fikir önderlerini bir araya getiren bu dev etkinliğe destek verdiğimiz ve bir tarım ülkesi olan Türkiye’de bu konuda bir farkındalığın uyanmasına katkıda bulunabildiğimiz için sevinçliyiz. Türkiye’de tarım girişimciliğinin ve agrotekin gelişebilmesi için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Haberin Devamı

Besin tedarik zincirinde yaşanan devrimsel dönüşümlere ve sektörde hızla gelişen inovasyonlara odaklanan, her yıl değişen trendlere uygun olarak, uzmanları, inovasyon öncülerini ve paydaşları bir araya getiren Global Tarım Girişimciliği Zirvesinde tarımsal gıda endüstrisinin geleceği derinlemesine konuşuldu. 

Tarımsal gıda sektörünü en çok etkileyen konuların yanı sıra, kamusal regülasyonların da konuşulduğu  zirveden bazı konu başlıkları şöyle idi:

Tarımda Blockchain Uygulaması – Gıda tedarik zincirinde şeffaflığın anahtarı olabilir mi?
Gen Düzenlemesi – Toplumsal açıdan ve beslenmeye dair etkileri neler olabilir?
Big Data & Machine Learning -  Bu teknolojilerin ezber bozan sonuçları neler olabilir?
Yapay Zeka & Robotik – Geleceğin iş dünyası ve gençler için ne anlama geliyor?
Beslenme – Beslenmeyi nasıl tanımlıyor ve anlatıyoruz?

Stage-Co'nun konferans organizasyonunda yerel partner ve kolaylaştırıcı olarak destek verdiği Zirve kapsamında finali yapılan Future Agro Challenge (FAC) Yarışmasında, 5 kıta ve 50 ülkeden yarışan ekipler arasından, birinciliği kazanan ekibe Yılın Tarım Girişimcisi olarak işini geliştirmesi ve yeni pazarlara ulaşması için benzersiz kaynaklara erişim sağlandı. Avustralyalı startup Agunity, Future Agro Challenge (FAC) 2018 birincisi oldu. Agunity Afrika’da tarımla uğraşan mikro girişimcilere bir yazılım ve mobil cihaz kanalıyla blockchain üzerinden ödeme alma ve nakit döngüsünü kolaylaştırma hizmeti veriyor. Türkiye’den katılan Nebran Doğal ise dünya çapında dördüncülük elde etti.

Yarışma geçtiğimiz 3 yılda dereceye giren ekiplere profesyonel strateji koçluğu, geniş networklere açılım, yatırıma hazırlık eğitimleri ve mentorlük anlamında benzersiz olanaklar sağladı. 

2016’da Kolombiya ve 2017’de Güney Afrika'dan sonra şimdi de 2018’de Türkiye’de gerçekleşen Uluslararası Tarım Girişimciliği Zirvesi, tarladan çatala bütün süreçteki en son teknoloji çözümlerini, sektörün uzmanları ve paydaşlarını yeni sinerjiler ve sınır ötesi fırsatlar için potansiyel oluşturan toplantılarda bir araya getiren, sürdürülebilirlik, gıda güvenliği, üretim ve süreç takip alanlarında fikir önderlerini ve ezber bozan görüşleri dinlediğimiz benzersiz bir etkinlik olarak ön plana çıktı. Geleneksel tarım sektörüne inovasyon kültürünün yerleşmesiyle hem tarımsal çalışmaların canlanması, hem de küresel ekonomik büyüme ve sürdürebilirlik için büyük katkıda bulunması bekleniyor. 

Çiftçilerin yüzde 69’unun küçük ölçekli  tarım yaptığı Türkiye’de çiftçiler için finansal zorluklar doğuran mevcut yapı, hassas bir zirai ekonomiye sebep olurken, zirai ekonomi projelerine odaklanan tarım girişimcilerin için de müthiş fırsatlar doğuruyor. 

YENİ NESİL SÜPER ÇİFTÇİLERİ ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN BİR FIRSAT

Türkiye’de tarımsal üretim yapan çiftçilerin yaş ortalaması dünya geneline göre oldukça yüksek, bu nedenle genç yaştaki kişilerin çiftçilikle ilgilenmesi için de büyük ihtiyaç var. Agritech (teknolojik tarım) konusunda donanımlı ve buna uygun projeler geliştiren tarım girişimcileri için Türkiye’de tarım alanında potansiyel olarak çok büyük kaynaklar mevcut.  Türkiye’nin süper çiftçileri ülkedeki tarım girişimcilerine destek olarak ve güçlendirerek ortaya çıkacak. Türkiye’de tarımın gelişmesi için genç çiftçiler ile uluslararası projeler yapan tarım girişimcilerinin bir araya gelmesi ve ortaklaşa bir girişim atmosferi oluşturması büyük etki yaratacaktır. Future Agro Challenge (FAC) Türkiye’nin hedefi de tarım girişimcilerini daha donanımlı hale getirmek, genç ve yüksek potansiyele sahip çiftçiler ve tarım girişimcileri için bir platform sağlayarak gıda üretiminin sürdürülebilir bir geleceğe sahip hale gelmesi için bir farkındalık yaratmak.


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
11.156 Değişim: 0,15% Hacim : 113.883 Mio.TL Son veri saati : 18:05
Düşük 11.083 19.07.2024 Yüksek 11.193
Açılış: 11.145
33,0413 Değişim: -0,11%
Düşük 32,9282 19.07.2024 Yüksek 33,1580
Açılış: 33,0783
35,9402 Değişim: -0,60%
Düşük 35,8912 19.07.2024 Yüksek 36,1721
Açılış: 36,1579
2.549,54 Değişim: -1,98%
Düşük 2.540,66 19.07.2024 Yüksek 2.603,90
Açılış: 2.600,98
HALKA ARZ REHBERİ
Halka arz nedir? Halka arz yolu ile başta hisse senetleri (pay) olmak üzere, tahvil, bono, kira sertifikası gibi sermaye piyasası araçlarının satışı mümkündür... devamı ›
Halka arzın faydaları nelerdir? Şirket paylarının BIST'te işlem görmesinin faydaları üç başlıkta incelenebilir: makro ekonomi açısından, yatırımcılar açısından ve şirketler açısından... devamı ›
Borsa İstanbul'un halka arz teşvik çalışmaları Şirketlerinin sermaye piyasalarının sunduğu imkanlardan daha fazla faydalanması yardımcı için Borsa İstanbul yeni bir hamle başlattı... devamı ›
Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ’ler için fırsat GİP’te halka açılan şirket sayısı 25 olup, 2 tanesi şartlarını sağlayarak Borsa İstanbul’un ana pazarı olan Pay Piyasası’na geçmiştir... devamı ›
Kaynak temininde iki alternatif yöntem Borsa İstanbul, şirketlere sunduğu alternatif fırsatlarla şirketlerin fon temin etmelerini kolaylaştırma yolunda önemli imkanlar sunmaktadır... devamı ›
Şirketlerin sermaye piyasalarına olan ilgisi arttı 2012 yılından bu yana şirketlerimizin sermaye piyasalarının imkanları ile temin ettikleri fon tutarı 156 milyar TL’yi aşmıştır... devamı ›
1 2 3 4 5 6
bigpara

Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.