TAVSİYELERİMİZ

İpotekli İhtiyaç Kredisi / Bireysel Finansman Kredisi Nedir?

27.11.2013 0 yorum yapıldı ve 5224 defa okundu.

Borçlarımı tek bir yerde toplamak istiyorum, bu mümkün mü?” Son günlerde sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri olan bu durum aslında bir çok kişiyi yakından ilgilendirmekte. Konutkredisi.com.tr olarak, ortak sorunu incelemek ve sizleri bu konuda aydınlatmak için bir rehber hazırladık.
 
İhtiyaç kredilerinde kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarı bankaya, ihtiyacınıza ve hatta maaşınıza göre farklılık gösterebilir. İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi yüksek miktarlı ve ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vadeli kredi kullanmak isteyen müşteriler için daha uygun bir alternatif oluşturuyor. Eğer eviniz varsa ve kredi için bunu ipotek ettirmekten çekinmiyorsanız ihtiyaç kredisine göre çok daha avantajlı şartlarla borçlanabilmeniz mümkün.
 

Hangi durumlarda bu ipotekli ihtiyaç kredisinden faydalanmalısınız?

İpotekli ihtiyaç kredisi, farklı birçok nedenden dolayı kullanılabilecek bir kredi türüdür. Bunun için sorununuzu net belirlemeniz gerekmekte ve başvurunuz esnasında düzgün bir planlama yapmalısınız. Sizin için hangi durumlarda bu kredi türüne başvurabileceğinizi aşağıda listeledik.

1-Borçlarınızı tek bir yerde birleştirip faiz oranını düşürmek istediğinizde
Birçok bankada birikmiş kredi ya da kredi kartı borçlarınız varsa bir konut ipotek göstererek onları tek bir kredi altında toplamanız hem borcunuzu daha uzun vadede ödemenizi hem de daha uygun faiz oranlarından faydalanmanızı sağlayacaktır.
2-Konut kredisi için gerekli peşinatı bulamadığınızda
 
Mevcut bir eviniz var, ikincisini de almak istiyorsunuz ancak konut kredilerindeki “evin değerinin %75’i” sınırına takıldınız. Bu durumda alacağınız evin %75’i için konut kredisi kullanırken, kalan %25’lik kısım için evinizi ipotek göstererek ipotekli ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.
 
3-Yüksek tutarda kredi ihtiyacınız olduğunda
Para ihtiyacınız standart bir ihtiyaç kredisinin karşılayabileceğinden daha fazla ise ipotekli ihtiyaç kredisinden yararlanabilirsiniz. Pek çok ev sahibi acil ve yüksek tutarlı nakit ihtiyacı doğduğunda evini satarak bu ihtiyacını gidermeye çalışır. İpotekli ihtiyaç kredisi ile evinizi satmak zorunda kalmadan eğer sizin için yeterliyse evinizin değerinin %50’si kadar krediden yararlanabilirsiniz. İşlerinizi düzeltip borcu geri ödediğinizde eviniz kendi mülkiyetinizde kalmış olur
4-İhtiyaç kredinizi daha uzun vadede, daha düşük taksitlerle ödemek istediğinizde
Standart ihtiyaç kredilerinde bankalar kredinizi maksimum 60 ay olacak şekilde vadelendiriyor. İpotek teminatlı kredide ise vade süresi 60 aydan başlıyor ve bankaya göre 120 aya kadar çıkabiliyor. Böylece uzun vadede daha düşük taksitli kredi kullanabilirsiniz, bütçenizi rahatlatabilirsiniz.
5-Konut kredisi ödemelerinizde zorlanıp ödeme aksatmak zorunda kaldığınızda
Daha önce kullanmış olduğunuz konut kredisinin taksitlerinin bitmesine birkaç yıl kaldıysa ve taksit ödemelerinde aksatmalara başladıysanız borcunuzun refinansmanı için ipotek teminatlı ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz. Taksit ödemelerindeki gecikmeler veya aksatmalar kredi skorunuzu olumsuz şekilde etkilemeye başlar, bu sebeple bankalar mevcut kredinizin transferine olumlu bakmayabilir. Ancak evinizi ipotek göstererek kullanacağınız krediyle hem konut kredinizi kapar hem de borcunuzu daha uzun sürede daha düşük taksitlerle ödeme fırsatı bulursunuz.
 
Standart Krediyle Arasındaki Fark Ne?
1-Daha düşük faiz oranı
Standart kredi
İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
Teminatsız olması sebebiyle daha yüksek faizlidir. Banka verdiği borç karşılığında herhangi bir teminat almaz, sadece müşterinin ödeme kapasitesini (gelir durumu, kredi skoru, meslek vs. gibi kriterlere bakarak) değerlendirir. Bu sebeple banka için riski daha yüksektir. Banka bu riski faiz oranına yansıtır.
İpotek teminatlı kredide ise müşteri tarafından teminat olarak sunulan konuta ipotek koyulur. Müşterinin ödeme kapasitesine ek olarak teminatın getirdiği güvence sayesinde banka açısından daha az risklidir ve dolayısıyla faiz oranı daha azdır. Örnek olarak 30.000 TL tutarında ve 5 yıl vadeli bir kredide 1.500 TL’ye varan faiz kazancı sağlanabilir.

2. Daha düşük vergi ödemesi
Standart kredi
İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
Miktarının %15’i kadar KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve %5’i kadar da BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) kesintilerini ödersiniz.
Eğer ipotek göstereceğiniz ev kendinize ait ise BSMV’den muaf olursunuz (KKDF’de muafiyet yok). Örnek olarak 30.000 TL tutarında ve 5 yıl vadeli bir kredide 1.000 TL’ye varan vergi muafiyeti sağlanabilir.

3. Daha yüksek tutarda borçlanma fırsatı
Standart kredi
İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
Çoğu banka alabileceğiniz kredi tutarını 20.000 – 30.000 TL seviyelerinde sınırlar. Bunun sebebi ise teminatsız olan bu kredi türünü daha riskli görmeleridir. Özellikle yüksek tutarlı kredilerde bankaların tahsis birimleri krediyi ne için kullanacağınızı sorgulamak ister.
İpotekli ihtiyaç kredisi sayesinde ipotek gösterebileceğiniz kendi adınıza ya da bir aile bireyi adına tapulu konutun değerinin %50’sine kadar ihtiyaç kredisi çekmeniz mümkün. Mesela evinizin değeri 300.000TL ise 150.000TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz.


İpotekli İhtiyaç Kredisi sayesinde özetle, size daha düşük faizli kredi seçenekleri sunulacak. Düşük faizli ve uzun vadeli kredi şartlar altında bankanızın istediği tek koşul bir gayrimenkulu ipotek altına almanız.
Bilen Kur
27.11.2013 - 0 yorum yapıldı ve 5224 defa okundu.
Kredi Tutarı
 TL  
Vade
 Ay  
1.353 TL
Faiz
 %  
 
 
Merhaba Gökhan Bey, İnternet bankacılığı mevduat hesabı (E-Mevduat) hesabı açtırm... » Devamı...
Kredi geri ödemelerimiz bittiğinde ipoteğimizin fek edilmesi, yani konutumuz üzerinde bulunan banka ipoteği... » Devamı...
1) Öncelikle kart borcunuzu yeniden yapılandırması için bankanızla direkt temasa geçin. Ödey... » Devamı...
Faiz oranlarının düşmesi maalesef kredi maliyetlerinin de otomatik olarak düşmesi anlamına gelmiy... » Devamı...
İsmail Bey merhaba, Tasarruflarımızı mevduata yatırarak belirli bir süre sonunda mevduat getirisi a... » Devamı...
Murat Bey merhaba, Bu konuda kesin bir hüküm olmamakla birlikte bankaların genel yaklaşımı ayl... » Devamı...

Bigpara'da neler yapabilirsiniz?

  • Konut Kredilerini Kıyaslayın
   Tüm bankaların konut kredilerini masraflar dahil gerçek maliyet hesabına göre en ucuzdan en pahalıya sıralayabilir, aylık ve toplam ödemenizi görebilirsiniz.

  • İhtiyaç Kredilerini Kıyaslayın
   Tüm bankaların evlilik, seyahat, eğitim, sağlık kredilerini masraflar dahil gerçek maliyet hesabına göre en ucuzdan en pahalıya sıralayabilir, aylık ve toplam ödemenizi görebilirsiniz.

  • Taşıt Kredilerini Kıyaslayın
   Tüm bankaların 0 ve 2. el taşıt kredilerini masraflar dahil gerçek maliyet hesabına göre en ucuzdan en pahalıya sıralayabilir, aylık ve toplam ödemenizi görebilirsiniz.

  • Kredi Kartlarını Kıyaslayın
   Tüm kredi kartlarının mil, puan ve ödül programlarını inceleyip, alışveriş markalarının güncel kampanyalarını takip edebilirsiniz.

  • Vadeli Mevduatları Kıyaslayın
   Tüm bankaların vadeli mevduat faizlerini bir arada görebilir, birikiminize en yüksek faizi veren bankayı ve net kazancınızı görebilirsiniz.

       Konut kredisi, konut ya da taşınmazların satın alınması için banka tarafından, alınacak konutun ipotek altına alınması şartı ile verilen bir kredi türüdür. Mortgage ise, ev almak için yeterli miktarda birikimi olmayan kişilerin, bankalar yada finans kuruluşlarından, kredi kullanarak ev sahibi olabileceği bir kredi türüdür. Konut kredilerinde vade seçenekleri 2-5 yıl arasında iken, mortgage’da bu süre 5 ile 30 yıl arasına kadar uzayabilmektedir. Konut kredisinde, sizden ipotek edilecek bir mal istenirken, mortgage kredilerini gelirinizi gösteren bir belge ile ev alabilirsiniz.
       Konut kredileri nde taksitler aksatıldığında yasal olarak bir yıl telafi hakkınız vardır. Mortgage kredilerinde ise; ödeme aksatıldığı takdire banka o ana kadar yapılan ödemeleri geri ödeme ve evi satma hakkına sahiptir. Fakat bu duruma sigorta sistemi ile önlem alınabilmekte, kişi ödeme zorluğuna düşerse sigorta sistemi bir kaç ay için devreye girmektedir.
       Kredi kullananların dikkat edeceği en önemli kriterlerin başında, faiz oranı ve toplam maaliyet gelmektedir. Bütün bu değişkenlerin kafanızı karıştırmaması için ziyaretçilerimize çok yardımcı olacak kredi hesaplama araçları sunmaktayız. Kredi Bigrapa’nın konut kredisi hesaplama aracı, toplam kredi yada aylık ödeme miktarınızı girdiğinizde, bankaların tüketicilere sunduğu ev kredisi seçeneklerini gösterir. Böylece ev kredisi hesaplama aracıyla tüm bankaların konut kredilerini karşılaştırarak sizin için en uygun konut kredisi veya mortgage kredilerini seçebilirsiniz.
       Bigpara’nın deneyimli ekibi tarafından hazırlanan konut kredisi hesaplama aracı, yıllık maliyet oranlarını sürekli güncelleyerek kullanıclılarına en sağlıklı ve güncel şekilde ev kredisi hesaplama imkanı sunmaktadır. Siz de mutlaka kullanacağınız krediye karar vermeden önce konut kredisi hesaplama aracımızdan faydalanarak tüm banka kredilerini karşılaştırın.

bigpara

Copyright © 2015 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Uyarı Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi giriniz !
Görüş ve Önerileriniz Bu alan site ile ilgili görüşler içindir. Hisse ve piyasalarla ilgili görüş ve sorularınızı ilgili yorum bölümlerinden iletebilirsiniz.