Bilişim Devleri Bu Adamın Peşinde!

27.11.2000 - 00:00

Pentium 4`ün tanıtım demolarını hazırlayan Türk akademisyen Mevlüt Dinç, şimdi de ilk Türk bilgisayar oyununu tüm dünyaya sunmaya hazırlanıyor...
Türk akademisyen Mevlüt Dinç`in hayat hikayesi filmlere konu olacak cinsten. Babası ve annesi öldükten sonra Türkiye`de maddi sıkıntılar yaşayan Dinç, soluğu İngiltere`de alıyor. Aslında Dinç`in İngiltere yolculuğu da hayli ilginç. İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi`nde öğrenim gören Dinç de, 80 öncesi Türkiye`den nasibini alanlardan... Üniversitelerde yaşanan kargaşa ve boykotların sıklaştığı 1979`da, Dinç maddi sıkıntılarını bir süre olsun çözmek için üniversiteye ara veriyor ve İstanbul`a amcasının yanına çalışmaya gidiyor. Şans bu ya, burada Dinç`in karşısına bir İngiliz kızı çıkıyor. 1979`da evlenen Dinç, 6 ay sonra soluğu İngiltere`de alıyor...


İNŞAAT İŞÇİLİĞİNDEN OYUN PROGRAMCILIĞINA;

Dinç, İngiltere`ye indiği gibi üniversitelerden doktora için burs arayışına giriyor. Doktora için seçtiği konuysa ekonomi planlama... İki aylık araştırma sonucunda Londra Üniversitesi`nden istediği bursu yıllığı 900 paunddan kazanıyor. Şans bu ya, Dinç`in doktoraya başlayacağı dönem İngiltere`de Teacher dönemiyle çakışıyor.
İsterseniz hikayenin bu kısmını Dinç`ten dinleyelim: Teacher başa geçer geçmez pek çok reform yaptı. Reformlarından biri de yabancı öğrencilerin burslarına zam yapmak oldu. Benim kazandığım doktoranın ücreti de bir anda 3 bin paunda çıktı. Zaten çok büyük maddi sıkıntılar içinde bursu kazanmıştım. Bu zam benim akademik kariyerimde ara vermeme neden oldu. Dinç doktora öğreniminden vazgeçmek zorunda kalınca çalışmaya karar veriyor. İnşaat firmalarından, lokantalara kadar pek çok firmaya başvuruda bulunuyor. Fakat başvuruda bulunduğu tüm firmalardan olumsuz yanıt alıyor. Nedeniyse hayli ilginç. Yüksek öğrenim görmüş olması...


Tam pes etmek üzereyken bir inşaat firması çalışma başvurusunu kabul ediyor. Dinç, iki ay süreyle bu firmanın inşaatlarında çalışıyor. Hayatındaki değişimse eşinin bir akrabasının çalıştığı kablo firması STC`de işe başlamasıyla gerçekleşiyor: Burada tanıştığım arkadaşının evinde, o dönemin meşhur bilgisayarlarından ZX Spectrum`u görmüştüm. Onun da ısrarıyla aynı bilgisayarın daha gelişmiş bir modelini aldım. Böylece bilgisayarla tanışmış oldum. Ardından bilgisayar programcılığı kurslarına başladım. Bir yandan evde bilgisayar dili çalışıyordum, bir yandan da programlama dillerini eve aldığım kitaplardan takip ediyordum. Bu tempo geceli gündüzlü iki yıl sürdü. Ve bilgisayar dillerinde kendimi yeterli gördüğüm gün kablo şirketine istifamı verdim ve yazılım şirketimi kurdum.


O ARTIK OYUN YAZARI;

Dinç, 1985 yılında ilk oyununun demolarını hazırlıyor ve tanıtım için Londra`daki bilişim fuarından bir stand kiralıyor. Oyunun demoları bir hayli ilgi çekiyor. O dönemin ünlü oyun firmaları Dinç`le görüşmek için randevu veriyorlar. Fakat randevu veren ilk şirket Mirrosoft, oyunun temasını anlatınca Dinç`e kapıyı gösteriyor. Dinç`i kapıdan kovduran oyunu merak ediyor musunuz? `Gerry the Germ`... Dinç`in oyun kahramanı bir mikrop, hedefi ise insanlar. Mikrop insan vücuduna giriyor ve öldürmeye çalışıyor... Dinç`e randevu veren ikinci firma ise BT (British Telecom). Firma oyunu çok beğeniyor ve satın almaya karar veriyor. Dinç`ten dinliyoruz: O dönem en iyi oyun yazılımları 2 bin paunddan satılıyordu. Ben oyunumu 8 bin paunda satarak dikkat çektim. Oyunu ilk olarak ZX Spectrum bilgisayarlar için yazdım. Ve o dönem İngiltere`de ciddi satış rakamlarına ulaştı. Bunun üzerine BT, oyunu Commodore 64 için yazmamı önerdi. Ve 4 bin paunda öneriyi kabul ettim.


BT ile Dinç`in işbirliği Amstrad CPU 64 model bilgisayarlar için yazılan oyunlarla devam ediyor. `Gerry the Germ` daha sonra Amerika`da satışa çıkıyor ve burada da ciddi satış rakamlarına ulaşıyor. İki yıl boyunca oyun vizyonda kalıyor. İşler yolunda gidince BT yeni oyunlar için Dinç`e teklifler sunuyor. Bunlardan biri de 3 boyutlu ve hareketli oyun yazmak üzerine. O döneme kadar dünyada böyle bir çalışma gerçekleştirilmemişti diyor Dinç, Oyunu bitirdikten sonra BT`den 20 bin paund istedim. Firma rakamı çok kabarık buldu. Fakat ilk oyundaki satış rakamlarından dolayı oyun firmaları peşimdeydi. Derken 80`lerin yazılım devi Electric Dreams `Prodigy` adlı oyunumu 22 bin paunddan satın aldı.
Bu oyun da tutunca Dinç`in oyun pazarındaki ünü yayılıyor. Dinç`in kapısını aşındıran oyun devlerinden Activision, Sega oyun makinelerine oyun yazması için Dinç`i ikna ediyor. Dinç de First Samurai adında bir oyun yazıyor ve oyun Activision`ı batmaktan kurtarıyor. Ayrıca oyun 1991 yılında dünyanın en iyi oyunu ödülünü alıyor. Ardından İngiltere`de dünyanın en çok satılan ve kopyalanan oyunu ödüllerini de topluyor.


ÜNÜNÜ INTEL BİLE DUYDU;

Kendisini kapıdan kovan Mirrosoft bile Dinç`e teklifler yağdırıyor. Hatta Microsoft, First Samurai`nin telif haklarını bile satın alıyor. Böylelikle oyun tüm dünyada satışa sunuluyor. Mirrosoft`un patronuysa ünlü Maxwell. 90`ların başında yatında intihar ettiğini anlatan haberleri hatırlayacaksınız. Maxwell ölünce Mirrosoft batma noktasına geliyor. Dinç`in zengin olma hayalleri de bu iflasla birlikte son buluyor.
Mevlüt Dinç, First Samurai`nin PC oyun versiyonunu ise 1992`de çıkarıyor. Fransız oyun şirketi UBI Soft`la işbirliği de bu noktada başlıyor. İşler iyi gidince Dinç, Nintendo oyun makineleri için de Street Racer adında bir oyun yazıyor. Bu oyunun en önemli özelliği, dört kişinin aynı anda tek ekranda oyunu oynayabilmesi. 1998 yılına kadar UBI Soft ile işbirliği devam ediyor. 1999 yılında ise PlayStation oyunlarını piyasaya süren Eidos ile anlaşma sağlanıyor.


Eidos, Dinç`ten Street Racer adlı oyunun ikinci versiyonunu çıkarmasını istiyor. Bu oyunun yazılımı sırasında firma batıyor. İşte tam sırada Dinç`in o güne kadar yapmış olduğu çalışmalar Oxford Üniversitesi Yazılım Bilimleri`nin dikkatini çekiyor ve ortak çalışma teklifine dönüşüyor. Dinç, bu aşamayı şöyle anlatıyor: Oxford`la amacımız 3 boyutlu oyun motoru yazılımını gerçekleştirmekti. Yazılım tamamlandığında tüm bilgisayar kullanıcıları kendi istedikleri oyunu senaryo edip oynayabilecekler. Bu çalışmada kullandığımız teknoloji Intel`in de ilgisini çekti ve Pentium 4`ün tanıtım demolarını bu teknolojiyle hazırlamamızı istediler. Biz de onlar için bir demo çalışması yaptık ve gönderdik. Pentium 4 ilk kez Amerika`da Dinç`in imzasıyla dünyaya tanıtıldı. Dinç`in demoyla ilgili çalışmalarını internette adresinde görmek mümkün.


Pentium 3 için yazılmış olan demo 10 binden fazla kullanıcı tarafından download edilmiş durumda. Yakında Pentium 4 için yapılan demo da kullanıcılara sunulacak. Ayrıca Dinç`in PlayStation için oyun yazan firmalardan Code Masters`la, 1.5 milyon paundluk oyun anlaşması var. 2001 yılına kadar bu oyunun ve oyun motorunun bitmesi planlanıyor. Intel`in Pentium 4`ü tanıtımında da oyun motoru tanıtılacak. Dinç için projenin en önemli noktası Türkiye`de üretilecek olması. Ayrıca oyunlarda mekan olarak İstanbul seçilecek. Oyun motoru 1 milyon dolara mal olacak. Bu oyun motoru için yapılan yatırım ile 6-7 oyun daha yazılabilecek. İyi oyunun 2-3 milyon sattığı ve oyunların fiyatlarının 30-35 dolarlar arası olduğu düşünülürse, yaratılmış olan pazar 100 milyon doları aşıyor. Dinç`in kapısını Türkiye`den de pek çok bilişim firması çalıyor. Unutmadan, İTÜ`den gördüğü desteği de belirtelim. İTÜ, Mevlüt Dinç`in projesini beğenmiş ve ona bir laboratuar tahsis etmiş. Ayrıca Logo Yazılım, ProSilk ve Garanti Teknoloji Dinç`in halen görüşme yaptığı firmalar.


MEVLÜT DİNÇ VE OYUNLARI;

*İLK oyununu 1985 yılında yazdı. `Gerry the Germ` adındaki oyun İngiltere`de en çok satılan oyunlar arasında yer aldı. Ardından Amerika`da satışa sunuldu ve iki yıl vizyonda kaldı.

*İKİNCİ oyunu dünyada ilk kez üç boyutlu ortamda yazılmış olan `Prodigy` idi.

*PC`LER için yazdığı `First Samurai` adlı oyun 1991 yılında dünyanın en iyi oyunu ödülünü aldı.

*1992`DE Nintendo için Street Racer adlı oyunu yazdı. Bu oyun da büyük ilgi gördü.

*1999 yılında PlayStation oyunları için yazılım geliştiren Eidos ile anlaştı. Bu anlaşma ilk meyvesini 2001`de verecek.
*2000 yılında Intel`in Pentium 4`ün tanıtım demolarını hazırladı.


MEVLÜT DİNÇ KİMDİR?

*1962 yılında Ankara`da doğdu.

*1979 yılında İktisadi Ticari Bilimler Akademisi`ni bitirdi.

*1985 yılında ilk şirketi olan Actor yazılım firmasını kurdu.

*2000 yılında kurduğu Vividimage Dinç`in ikinci yazılım firması. (PARA)


Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • KREDİ
105.964 Değişim: 0,66% Hacim : 7.409 Mio.TL Son veri saati : 18:10
Düşük 103.677 22.11.2017 Yüksek 106.145
Açılış: 105.357
3,9180 Değişim: -0,09%
Düşük 3,9162 23.11.2017 Yüksek 3,9215
Açılış: 3,92135
4,6312 Değişim: -0,08%
Düşük 4,6285 23.11.2017 Yüksek 4,6362
Açılış: 4,63505
162,65 Değişim: -0,10%
Düşük 162,64 23.11.2017 Yüksek 162,85
Açılış: 162,82
TL
Ay
%
  • PİYASALAR
  • ENDEKSLER
Sembol Son %

bigpara

Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.