Tantan Doğu Köylerine Dönüş Var

20.11.2000 - 00:00

İçişleri Bakanı Tantan: Sözde Ermeni Soykırımı Safsatalarına Verilecek En İyi Cevap, Her İnanç Ve Kültürden Anadolu İnsanının, Birlikte Ürettiği Uygarlık Ve Kültür Mirasına Sahip Çıkarak Korumaları Olacak -17 Ağustos Depreminden Alınan Dersler Işığında Sivil Savunma, Kurtarma Ve İlk Yardım Hizmetlerini Yeniden Örgütleme Çalışmaları Devam Ediyor -Mülki İdare, Emniyet Ve Güvenlik Mensuplarının Mali Ve Sosyal Haklarında Son Yıllarda Reel Olarak Önemli Ölçüde Düşüş Yaşanmıştır


ANKARA (A.A) - 20.11.2000 - İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Siyasi amaçlı sözde Ermeni soykırımı safsatalarına verilecek en iyi cevap; tarih boyunca bu topraklarda dostça yaşamış, her inanç ve kültürden Anadolu insanının birlikte ürettikleri uygarlık ve kültür mirasına sahip çıkarak korumaları olacak dedi. Tantan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu`nda bakanlık bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, içişleri Bakanlığı`nın, yurdun iç güvenliği ve asayişin sağlanması, kamu düzeninin korunması, verimli çalışan bir taşra yönetim mekanizmasının tesisi, mahalli idareler açısından yön verici düzenlemelerin yapılması, kaçakçılığın men ve takibi ile sivil savunma, nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinden sorumlu olduğunu söyledi. Görevlerini yerine getirirken çağın gereklerini, ülke ihtiyaçlarını ve halkın beklentilerini gözönünde bulundurduklarını belirten Tantan, bilimsel ve teknolojideki gelişmelerin de takip edildiğini kaydetti. Güvenlik güçlerinin özverili ve başarılı mücadelesi sonucunda ülkemizde sağlanmış bulunan huzur ve güven ortamı malumlarınızdır diyen Tantan, şunları kaydetti: Bölücü akımlara, her türlü teröre, yolsuzluklara ve halkımızı rahatsız eden bütün oluşumlara ve suçlara karşı mücadele, bundan sonra da özellikle terör, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlarla mücadele konusunda dünyaya örnek teşkil edecek derecede uzmanlaşan güvenlik güçlerimizin üstün gayret ve disiplinli çalışma anlayışı içinde kararlılıkla sürdürülecek. Bu mücadele, bugüne kadar olduğu gibi, ekonomiyi kaosa sürüklemeden, meşruiyet içerisinde ekonomik faaliyet yürütünlere zarar vermeden, ticari ve siyasi rekabetlere alet olmadan, ideooljik fırsatçılıklara prim vermeden, dürüst ile soyguncuyu bir tutmadan hukuk kuralları içinde ve hakkaniyet esaslarına görü yürütülecek.


KÖYLERE GERİ DÖNÜŞ;

Tantan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde uzun süre devam eden terör eylemlerinin etkisizleştirilmesinden sonra çeşitli nedenlerle köylerinden ayrılan ailelerden gönüllü olarak geri dönmek isteyenler, kendi köyleri civarında veya arazisi müsait başka yerlerde iskan imkanı sağlandığını bildirdi. Bunlar için gerekli olan sosyal ve ekonomik altyapının tesisini amaçlayan köye dönüş ve rehabilitasyon projelerininuygulanmasına devam edildiğini anlatan Tantan, halen Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli, Van, Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinin Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında bulunduğunu, bunlardan ilk 6 ilin İçişleri Bakanlığı yatırım programı kapsamında yer aldığını ifade etti. Projelere 2000 yılı için ayrılan 2.8 trilyon liralık ödeneğin tamamının illere gönderildiğini, 2001 bütçesinde bu konuda 3.2 trilyon lira ödenek konulduğunu belirten Tantan, yapılan çalışmaların vatandaşı eskiden yaşadığı yerlere iskan etmekle sınırlı kalmadığını, üretimden kopmuş insanları yeniden üretici hale getirmeyi ve valilikler koordinesinde eğitim seferberliği başlatarak yöre insanının eğitim düzeyini yükseltmek ve terörü düşünce olarak da ortadan kaldırmayı amaçladıklarını bildirdi.


DEPREMDEN SONRA;

Tantan, 17 Ağustos depreminden alınan dersler ışığında sivil savunma, kurtarma ve ilk yardım hizmetlerini yepyeni bir teşkilat yapısı içinde ve çağdaş bir anlayışla yeniden örgütleme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Sivil Müdaafa ve Belediye kanunlarında değişiklik yapılmasına dair Kanun Hükmünde Kararnemi`nin yürürlüğe girdiğini hatırlatan Sadettin Tantan, yeni düzenlemeyle öngörülen, afetlerde kurtarma ve yardım hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla Adana, Afyon, Ankara, Bursa, Diyarsakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Sakarya, Samsun ve Van`da 120`şer kadrolu personelden oluşan, çağdaş araç ve gereçlerle donatılmış sivil savunnma arama ve kurtarma birliktlerinin kurulmasının amaçlandığını söyledi. Tantan, birlik kurulmayan illerde ise ilin büyüklüğüne göre, 10, 20 veya 30`ar personelden oluşan arama ve kurtarma ekiplerinin oluşturulmakta olduğunu ifade etti.


120 MİLYON KİŞİYE KİMLİK NUMARASI VERİLDİ;

İçişleri Bakanı Tantan, nüfus hizmetlerini çağdaş ve modern bir yapıya kavuşturmak amacıyla uygulamaya konulan, Türkiye`nin en büyük ve önemli bilişim projesi olan Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) ile ilgili olarak yazılımın ve 923 nüfus idaresine yaygınlaştırma çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Tantan, 28 ekim 2000 tarihinde nüfus kütüklerine kayıtlı yaşayan ve hayatta olmayan 120 milyon kişiye Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verildiğini bildirdi. Tantan, projeyle ilgili olarak 2001 yılında merkez ve ilçe nüfus idareleri arasında iletişim ağının kurulması, ayrıca halen kullanılan ve kolaylıkla taklit edilen nüfus cüzdanları yerine taklit edilemeyen ve bazı güvenlik unsurları içeren daha çağdaş yapı ve görünümde yeni nüfus cüzdanlarının üretim ve dağıtımının hedeflendiğini kaydetti. Hizmetlerin daha etkili ve verimli sunulabilmesi için bilim ve teknolojideki gelişmelerin yakından izlenip uygulandığını balirten Tantan, şehirleşme, nüfus hareketleri, AB, gençlik, yerel yönetim uygulamaları, organize suçlar, yönetimi geliştirme, insan hakları ve uluslararası hukuk gubu konularda proje, strateji ve politikaların oluşturulması amacıyla bakanlık bünyesinde Strateji Merkezi kurulduğunu söyledi.Tantan, Mülki İdare Araştırma Projesi (MİAR), Yolsuzluk Araştırma ve Yaşanabilir Bir İstanbul Projesi`nin, merkezde yürütelen çalışmalar arasında bulunduğunu, ayrıca trafik eğitimi, iftaiye hizmetlerinin etkinliğinin artırılması, mahalli idareler bilgi bankası projelerinin de 2001 yılında merkezce gerçekleştirileceğini söyledi.


PERSONELİN EĞİTİMİ, MALİ VE SOSYAL HAKLARI ;

Tantan, mülki idare amirlerinin yetiştirilmesine ve gelişmeleri izlemesine önem verdiklerini, bu amaçla hizmet içi eğitime ağırlık verildiğini anlatarak, ayrıca mülki idare amirlerinin objektif kriterlerle yükselmelerine imkan verecek yasa tasarısının da hazırlandığını söyledi. Önemli görevler üstlenen mülki idare personeli ile emniyet ve güvenlik personelin mali ve sosyal haklarında son yıllarda reel olarak önemli ölçüde düşüş yaşandığına dikkati çeken Tantan, Komisyon ve Yüce Meclisimizin mülki idare amirlerinin ve güvenlik mensuplarının mali ve sosyal haklarının, ifa ettikleri görevlerle mütenasip hale getirilmesinde gerekli desteği vereceğinize inanıyorum dedi.


SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI SAFSATALARINA EN İYİ CEVAP...

Konuşmasının son bölümünde, Türkiye`nin her yöresinin, farklı kültür ve inançlara sahip insanların eserleriyle dolu olduğunu, bunun Türkiye`ye evrensel değerleri taşıması özelliğiyle dünya devletleri arasında ayrı bir önem kazandırdığına dikkati çeken Tantan, şöyle konuştu: Sürekli gündeme getirilen siyasi amaçlı sözde Ermeni soykırımı safsatalarına karşı verilecek en iyi cevap; tarih boyunca bu topraklarda dostça yaşamış, her inanç ve kültürden Anadolu insanının birlikte ürettikleri uygarlık ve kültür mirasına sahip çıkarak korumaları olacaktır. Bu amaçla 2001 yılında bakanlığımızın teşvik ve öncülüğünde sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla Kastamonu, Antalya, Bursa, Van ve Antakya`da tarihi-kültürel mirasımızın ve doğal kaynakların korunmasına yönelik toplantılar düzenlenecektir. Ayrıca tarihi eserlerin bazılarının restorasyonu ve doğal varlıkların korunması ve geliştirilmesi için bakanlığımızca maddi destek de sağlanmıştır. Tantan, İçişleri Bakanlığı`nın 20001 yılı bütçesinin 254 trilyon 833 milyar lira olarak belerlendiğini ve 2000 yılı bütçesine göre yüzde 227`lik artış sağlandığını söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü`nün bütçesinin yüzde 26`lık artışla 1 Katrilyon 176 trilyon 463 milyar lira olduğunu belirten Tantan, Jandarma Genel Komutanlığı`nın yüzde 25 artışla 831 trilyon 547 milyar lira, Sahil Güvöenlik Komutanlığı`nın ise yüzde 31`lik artışla 43 Trilyon 672 Milyar lira oylarak belirlendiğini sözlerine ekledi.
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • KREDİ
106.839 Değişim: 0,83% Hacim : 2.343 Mio.TL Son veri saati : 12:33
Düşük 105.989 23.11.2017 Yüksek 106.947
Açılış: 106.382
3,9067 Değişim: -0,37%
Düşük 3,9048 23.11.2017 Yüksek 3,9478
Açılış: 3,92135
4,6309 Değişim: -0,09%
Düşük 4,6278 23.11.2017 Yüksek 4,6745
Açılış: 4,63505
162,03 Değişim: -0,49%
Düşük 161,91 23.11.2017 Yüksek 163,72
Açılış: 162,82
TL
Ay
%

bigpara

Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.