Koç`tan Enerjide Dev Işbirliği

17.11.2000 - 00:00

Norveç`inpetrol şirketi Statoil, doğalgaz pazarlamasına ilişkin ortak bir şirket Kuruyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkani Rahmi Koç: -Koç Topluluğu Yatirimlarinda Daima Memleketin Geleceğini Düşünmüştür -Statoil Başkani Ve Ceo`Su Fjell: -Türkiye, Hazar Havzasi Hidrokarbon Kaynaklarina Büyük Yatirimlar Yapan Statoil`In Gelecekteki Başarisi İçin Büyük Önem Taşimaktadir -Türkiye Orta Asya`Nin Zengin Kaynaklara Sahip Bölgelerini Avrupa Ve Tüm Dünyanin Enerji Pazarlarina Bağlayan Hayati Bir Merkez Ve Köprü Konumunda


İSTANBUL (A.A) - 17.11.2000 - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, yatırımlarında daima memleketin geleceğini düşünen Koç Topluluğu`nun bu felsefeden hareket ederek enerji sektörüne de yatırımlar yapmaya karar verdiğini söyledi. Koç Holding ile Norveç`in milli petrol şirketi Statoil arasında doğalgaz pazarlaması yapacak ortak şirketin kuruluş anlaşması İstanbul`da törenle imzalandı. Rahmi Koç, törende yaptığı konuşmada, Türkiye`nin enerji yatırımlarının talebin gerisinde kalması nedeniyle enerji sektörünün gitgide hem politik, hem stratejik, hem de endüstriyel açıdan önem kazandığını vurguladı. Enerjinin Türkiye`de hemen herkesi yakından ilgilendiren bir konuma geldiğine işaret eden Koç, şöyle konuştu: Milli enerji politikamız enerjinin istenildiği zaman ekonomik koşullarda legal kanallardan ve de çevreye zarar vermeyecek şekilde temin edilmesini emretmiştir. Kendi enerji kaynaklarımız kafi gelmediğinden ithal etmek durumundayız. Tabiatıyla diğer sektörlerde olduğu gibi enerjinin de getirilip optimum şekilde dağıtılması bu sektörün özelleştirilmesine ve liberalleştirilmesine yakından bağlıdır.

ZAMANLAMA DENK GELDİ;

Rahmi Koç, enerji sektörüne ciddi olarak girebilmenin büyük ölçüde yabancı bir ortak ile mümkün olduğunu kaydederek, Biz de bu yönde bir arayış içindeydik. Tesadüf odur ki Statoil de Türkiye`de ciddi bir müessese ile aynı konulara yatırım yapmaya karar vermiş. Dolayısıyla zamanlaması iki taraf için de denk geldi diye konuştu. Ortakları Statoil`in bir Norveç devlet şirketi ve dünyanın ileri gelen petrol ve doğalgaz şirketlerinden birisi olduğunu belirten Koç, aynı zamanda başta Azerbaycan olmak üzere Hazar Bölgesi`ndeki en büyük yatırımcılardan olduğunu vurguladı. Statoil ile kurulacak şirketin iki grup arasındaki işbirliğinin ilk adımı olduğunu belirten Koç, Bu şirketin memleketin doğalgaz ihtiyacının her kademesinde yardımcı olacağını ümit ediyorum dedi.

TÜRKİYE HAYATİ MERKEZ;

Statoil Başkanı ve CEO`su Olav Fjell de, Türkiye`nin, Hazar Havzası hidrokarbon kaynaklarına büyük yatırım yapmış bir şirket olan Statoil`in gelecekteki başarısı için büyük önem taşıdığını söyledi. Türkiye`nin ayrıca doğalgaz ve doğalgazdan üretilen elektrik enerjisi konusunda büyük ve hızla büyüyen bir pazar oluşturduğunu dile getiren Fjell, Türkiye`nin aynı zamanda Orta Asya`nın zengin kaynaklarına sahip bölgelerini sadece kendisine değil, Avrupa ve tüm dünyanın enerji pazarlarına bağlayan hayati bir merkez ve köprü konumunda olduğunu bildirdi. Hala İstanbul Boğazı kanalıyla yapılmakta olan petrol ve ürünlerinin ticareti ile Bakü`den Tiflis yoluyla Ceyhan`a ulaşması planlanan petrol boru hattının bunun belirgin göstergeleri olduğunu vurgulayan Fjell, Gelecekte doğalgazın Hazar bölgesinden Türkiye`ye ve buradan da Avrupa`ya ulaşmasını öngören doğalgaz projeleri Türkiye`nin bu husustaki önemini bir kez daha vurguluyor dedi. Olav Fjell, Türkiye`nin Avrupa`daki en büyük LPG pazarlarından birini de oluşturduğunu belirterek, şirketinin halen Türkiye`nin toplam ihtiyacının yaklaşık yüzde 15`ini karşılamasının kendisini son derece mutlu ettiğini söyledi.

ENERJİ SEKTÖRÜNÜN SERBESTLEŞTİRİLMESİ;

Türkiye`nin enerji pazarının serbestleştirilmesini öngören çok zor bir süreci başlattığını da hatırlatan Fjell, şunları kaydetti: Özel sektör yatırımcıları için sağlayacağı imkanlar kadar aşılması gerekecek engeller de yaratacak olan bu işlemin gerçekleştirilmesi zor olmakla birlikte son derece gereklidir. Statoil olarak Hazar Havzası`nda bulunan kaynaklarımızın değerlendirilebilmesi için Türkiye`de faaliyet göstermenin gerekli olduğu sonucuna varmış ve ayrıca Türkiye`de sağlam bir platform kurulabilmesi için yerel bir ortakla işbirliği yapılması gerektiğine karar vermiş bulunuyoruz. Koç`un da enerji portföyünü güçlendirmek için bir enerji şirketi ile ortak olmayı tercih etmesi ve şirketimizi seçmiş olması bizi çok mutlu etmiştir. Hızla büyümekte olan bir pazara büyük miktarlarda enerji sağlayacak bir değer zincirinde ortak faaliyetlerde bulunmanın büyük çabalar gerektiren bir girişim olduğunu söyleyen Fjell, kaçınılmaz olarak bazı zorluklarla karşılaşılacağını dile getirirerek, Koç ile işbirliği yapmak, bizlere ortaklık değerlerimizi ve iş ahlakımızı paylaşabileceğimiz son derece saygın ve profesyonel bir ortak kazandırmıştır dedi. Koç-Statoil işbirliğinin hem karlı hem de uzun süreli olacağına, gerek şirketler gerekse Türk toplumu açısından son derece yararlı bir girişim oluşturacağına inandığını kaydeden Fjell, Şirketinizle ve Türk yetkili mercileri ile işbirliği yapmak ve Türk enerji sektörünün göstereceği büyük gelişme süreci içinde yer almak imkanı bizleri mutlu etmektedir diye konuştu.

ENERJİDE LİDERLİK HEDEFİ;

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Ömer Koç da, iki şirketin güçlerini birleştirerek sektörün önde gelen gruplarından birisi olmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye`nin önde gelen kuruluşlarından birisi olarak enerji sektöründe büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Ömer Koç, bunu yaparken de mevcut LPG ve elektrik santralleri faaliyetlerini geliştirmek ve doğalgaz sektörüne girmenin öncelik verdikleri hususları oluşturduğunu bildirdi. Geçen Haziran ayı sonunda Statoil ile yurtiçi ve yurtdışında doğalgaz sektöründe birlikte olma niyetini açıkladıklarını hatırlatan Ömer Koç, bu kapsamda yürütülen çalışmaların sonunda Türkiye`deki kanun ve mevzuatlar özel sektöre imkan tanıdığında, doğalgazın pazarlanması ile ilgili faaliyetlerde bulunabilecek bir ortak şirket kurulmasına karar verildiğini bildirdi. Kurulması öngörülen ortak şirkete yönelik ortaklık anlaşmasının bugün imzalanmasıyla önemli bir adım atıldığını vurgulayan Ömer Koç, Bu, Koç Grubu olarak enerji sektöründe hedeflediğimiz büyümenin aynı zamanda ülkemizin enerji problemlerinin çözümüne yapmak istediğimiz katkılar konusundaki ciddiyetimizin somut bir göstergesidir dedi. Ömer Koç, yasalar izin verdiği zaman Türkiye`ye doğalgaz ithal edip bunu kullanıcılara en uygun koşullarda ulaştırmayı planladıklarını bildirdi. Soruları da yanıtlayan Ömer Koç, Üretimde de ortaklık olacak mı? sorusuna, Görüşmelerimiz sürüyor. Kesin birşey yok yanıtını verdi.

ŞİRKETİN FAALİYETE BAŞLAMASI SERBESTLEŞMEYE BAĞLI;

Şirketin asgari sermaye ile kurulacağını ve ortaklık yapısının yüzde 50-50 olacağını belirten Koç, şirketin faaliyete başlamasının da piyasanın ne şekilde serbestleşeceğine bağlı olacağını bildirdi. Ömer Koç, Doğalgaz pazarlaması Avrupa`yı da kapsıyor mu? sorusuna, İlk planda Türkiye, Balkanlar ve Hazar Havzası düşünülmektedir. Avrupa, Batı Avrupa düşünülmemekte diye yanıtladı. Türkiye enerji piyasasında darboğazın nasıl aşılacağına ilişkin bir soruya Fjell, bu durumun 1-2 yıl devam edeceğini ancak doğalgaz arzının artması ile bunun ortadan kalkacağını söyledi. Rahmi Koç ise bu soruyu, Uzun vadede bir sorun görmüyorum diyerek yanıtladı. Törende, Statoil Başkanı Fjell, Rahmi Koç`a Norveç`e gelerek balık tutması dileğiyle bir olta hediye ederken, Rahmi Koç da Fjell`e günün anısına gümüş bir tabak sundu.
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • KREDİ
104.331 Değişim: 0,40% Hacim : 2.966 Mio.TL Son veri saati : 13:37
Düşük 103.016 21.11.2017 Yüksek 104.546
Açılış: 103.146
3,9570 Değişim: 0,81%
Düşük 3,9200 21.11.2017 Yüksek 3,9781
Açılış: 3,9252
4,6477 Değişim: 0,92%
Düşük 4,6009 21.11.2017 Yüksek 4,6759
Açılış: 4,60525
162,92 Değişim: 1,07%
Düşük 160,87 21.11.2017 Yüksek 163,79
Açılış: 161,20
TL
Ay
%

bigpara

Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.