Bakan Varank duyurdu: Bugünden itibaren başlıyoruz…

04.03.2019 - 14:53
Bakan Varank duyurdu: Bugünden itibaren başlıyoruz… | Genel Haberler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Bugünden itibaren akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başlıyoruz. Bu teknolojileri yerli olarak geliştiren KOBİ'lere uygulama ve ticarileşme desteği vereceğiz ayrıca üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ'leri de teşvik edeceğiz. Buna seracılık yatırımları da dahil. Bu manada dijitalleşmeden seracılık yatırımları da faydalanabilecek. Çağrımızın üst limiti 1 milyon lira ve daha da önemlisi bunun 300 bin lirası hibe şeklinde" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bugünden itibaren akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başlıyoruz. Bu teknolojileri yerli olarak geliştiren KOBİ'lere uygulama ve ticarileşme desteği vereceğiz, ayrıca üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ'leri de teşvik edeceğiz. Buna seracılık yatırımları da dahil." dedi.

Varank, Aydın Ticaret Borsasında düzenlenen "İş adamlarıyla İstişare Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak tüm politikalarında yatırımı ve üretimi merkez aldıklarını söyledi.

AA’nın haberine göre; bir ürünün tasarım aşamasından piyasada ticarileşme aşamasına varıncaya kadar tüm aşamalarını desteklediklerini aktaran Varank, yatırımcılar için bürokrasiyi en aza indirdiklerini ifade etti.

"TEKNOFEST'TE YÜZDE 60 ARTIŞ"

Varank, attıkları adımlarla milli teknolojinin güçlü sanayi vizyonuyla şekillendiğini belirterek, şöyle devam etti: 

"Hedefimiz küresel rekabette her zaman iddialı olmak, her zaman üst sıralarda yer almak. Bunun için sanayi ve teknolojideki yetkinliklerimizi zenginleştirmek, hatta bu alanlardaki eğilimlere yön vermek gayretindeyiz. Savunma sanayindeki başarımız ortada. Çok kısa bir zamanda nereden nereye geldik. Başka bir örnek daha vereyim. Dün TEKNOFEST başvuruları açıklandı. Şimdiye kadar 6 bin 774 takım başvurdu, yani bir önceki seneye göre yüzde 60'lık bir artış söz konusu. Bu bize şunu gösteriyor, gençler meraklı, gençler farkında ve gençler ilgili. Türkiye'nin çok önemli bir potansiyeli var. İyi yetişmiş iş gücü ve yeniliklere hızla adapte olma kabiliyeti var. İşte biz, bu kabiliyetleri daha ileri taşımanın derdindeyiz."

Bakan Varank, her zaman çözüm odaklı bir hükümet olduklarının altını çizerek, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'yle hız ve esnekliğin daha da arttığını vurguladı.

"TÜRKİYE EKONOMİSİNE GÜVENİN, İŞLERİNİZİ BÜYÜTMEKTEN ÇEKİNMEYİN"

Üreticinin daima yanında olduklarını ve onlardan üretime odaklanmalarını beklediklerini vurgulayan Varank, son dönemde istihdamı artırmak amacıyla önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anlattı.
Aralık 2020'ye kadar işe alınacak her yeni çalışanın SGK primlerinin ve vergilerinin 12 ay boyunca ödeneceğini aktaran Varank, eğer kadın, genç ya da engelli istihdam edilirse bu sürenin 18 aya çıkacağını kaydetti.

Nisan sonuna kadar, her bir ilave istihdamın 3 ay boyunca prim ve vergilerinin yanı sıra maaşın da ödeneceğini belirten Varank, şartlar sağlanmaya devam edilirse prim ve vergi ödemelerinin 9 ay daha süreceğini ifade etti.

Bakan Varank, şöyle devam etti: 

"Asgari ücret, 5 puanlık prim indirimi ve bölgesel istihdam teşviklerimiz de aynen sürüyor. Bu uygulamaları en iyi şekilde kullanın. Türkiye ekonomisine güvenin, işlerinizi büyütmekten çekinmeyin. Desteklerimiz sadece istihdamla sınırlı değil elbette. Üretim cephesinde de yeni politikalarımız devrede. OSB'lerdeki arsa tahsis süreçlerini hızlandırdık. Yine OSB'lerde yapı ruhsatını almasına rağmen iş yeri açma ve çalışma ruhsatını alamamış olan katılımcılara bir şans daha verdik. Ticarethanelerde kullanılan doğal gazın fiyatında yüzde 10'luk indirim yaptık. Tarımsal üretimi de ihmal etmedik. Bakanlığımızın 'sera yatırımı' teşviklerini de arttırdık. Bundan böyle 25 dekarlık modern seracılık yatırımları da öncelikli yatırım teşvikimizden, cazip imkanlarından faydalanabilecek. Yine seracılıkla ilgili bölgesel teşviklerimizde de iyileşmeye gittik."

Varank, Aydın'ın da dahil olduğu gelişmiş bölgelerde sera yatırımı yapmak isteyenler için minimum arazi kapasitesini 40 dekardan 20 dekara indirdiklerini ifade etti.

KOSGEB MÜJDESİ

KOSGEB'in yeni bir çağrıya çıktığı müjdesini veren Bakan Varank, şöyle konuştu: "Bugünden itibaren akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başlıyoruz. Bu teknolojileri yerli olarak geliştiren KOBİ'lere uygulama ve ticarileşme desteği vereceğiz, ayrıca üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ'leri de teşvik edeceğiz. Buna seracılık yatırımları da dahil. Bu manada dijitalleşmeden seracılık yatırımları da faydalanabilecek. Çağrımızın üst limiti 1 milyon lira ve daha da önemlisi bunun 300 bin lirası hibe şeklinde. Başlattığımız programlarla sanayimizin rekabet gücünü artırıyor ve teknolojik değişimin getirdiği risklere karşı temellerimizi sağlamlaştırıyoruz. Son dönemde uyguladığımız politikalar, üretimin öncü göstergelerine de olumlu yansıdı. Hem reel kesimde hem de ekonominin genelinde güven artıyor. Yabancı yatırımcıların da güveni artıyor. 2018'de ülkemize 13 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi oldu. 2017'ye göre yüzde 13'lük bir artış bu. Tek başına bu gelişme bile Türkiye'ye duyulan güvenin en somut göstergesidir."

KAMUDA YERLİ MALI KULLANIMI

Bakan Varank, güçlü büyüme için yerlileştirmeye odaklandıklarının altını çizerek, bu sayede kurdaki dalgalanmaların ekonomiye etkisini en aza indireceklerini söyledi.

Yerlileşme alanında çok boyutlu yaklaşımlarının bulunduğunu, bunlardan ilkinin yakında açıklayacakları yerlileştirme ürün programı olduğunu ifade eden Varank, "Programla birlikte, destek ve teşviklerimizi uçtan uca ve sonuç odaklı bir şekilde tasarlayacağız. İkinci boyut, kamuda yerli malı alımının daha güçlü bir şekilde teşvik edilmesi. Son boyut, mega projeler boyutu. Bu noktada Ceyhan endüstri bölgesi çok önemli bir örnek. Buranın enerji ve petrokimya sektörümüz için önemli bir üretim üssü olmasını hedefliyoruz. Tabii yerli katma değeri artırmak için, hem sizlerin hem de tüketicilerin farkındalığını yüksek olmalı." diye konuştu.

"BU ŞEHRİN POTANSİYELİNİ AÇIĞA ÇIKARMAK İÇİN GELİYORUZ"

Türkiye'nin ihtiyacı olan yapısal dönüşümü hep birlikte başaracaklarını anlatan Bakan Varank, Aydın'ın 16 senede milli gelirini 13 kat, ihracatını ise 5 kat arttırdığını söyledi.

Varank, bu yatırımlarla 31 bin kişiye yeni iş imkanı sağlandığını aktararak, 2002'ye kadar 32 KOBİ'nin KOSGEB'ten yararlanırken, 16 senede bu sayının 3 bin 500'e ulaştığını anlattı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çercioğlu'nun bakanların kente yaptığı ziyaretten rahatsızlık duyduğunu, bu tavrının Aydın'a yakışmadığını söyleyen Varank, şöyle konuştu:  "Aslında biz buraya hizmet etmek için geldik, bu şehrin potansiyelini açığa çıkarmak için geliyoruz. Bundan rahatsızlık duyulması çok doğru değil. Özlem Hanım ile birbirimizde telefon numaramız var. Ne zaman ihtiyacı olduysa ben kendisinin talebini geri çevirmedim. Her türlü probleminde kendisine yardımcı olmaya çalıştım. Dolayısıyla bu tavrın Aydın'ın misafirperverliğine yakışmadığına inanıyorum. Hatta en son Büyükşehir Belediyesinin sahip olduğu işletme alanının uluslararası bir yatırımcıya verilmesi hususunda problem yaşadığında yine ben devreye girdim. O problemlerini de çözmeye çalıştım. Biz şehrimize hizmet etmek için buralardayız, bu misafirperverliği de bekliyoruz."

Aydın'ın tarımda, turizmde, sanayide çok güçlü bir potansiyeli bulunduğunu kaydeden Varank, tüm amaçlarının kentin potansiyelini gerçeğe dönüştürmek olduğunu belirtti.

Varank, şöyle devam etti: 

"Ancak Aydın'ın yerel yönetimlerde maalesef son yıllarda bir duraklama dönemi yaşadığını üzülerek ifade etmem gerek. Aydın'ın gücüne, potansiyeline, dinamizmine yetişemeyen bir büyükşehir belediyesi var. Aydın'da maalesef hizmetler noktasında sınıfta kalmış bir yönetim var. Ne yapılmış diye bakıyorsunuz, belediye imkanları bilboardlara akıtılmış. Aydın'da bilboard belediyeciliği yapılmış. Oysaki, Aydın'da yapılması gereken onlarca iş, çözülmesi gereken onlarca problem var. Büyükşehir yasası biliyorsunuz, ilçelere de hizmet götürülmesi, şehrin bir bütün olarak kalkınması için yapılmış bir yasa ama Aydın Büyükşehir Belediyesi, kendi partisinden belediyelerle bile uyumu yakalayamamış durumda. Biz Aydın'da 31 Mart'ta mazeret siyasetinin son bulmasını istiyoruz. Belediyeler arasında sorun değil uyum istiyoruz. İşte o yüzden Cumhur İttifakı olarak Aydın'da tam bir birliktelikle çalışıyoruz."

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de Aydın'ın ihracatını 3 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, buna da tarım ve madencilikteki ürünleri işleyerek ulaşacaklarını söyledi.

Cumhur İttifakı'nın Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş da tarım, turizm ve termalin çok önemli bir değer olduğunu, bu değerleri birbiriyle buluşturarak Aydın'ı dünyada parmakla gösterilecek bir şehir haline getirmeyi planladıklarını ifade etti.

Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin de 2018 yılında toplam 725 milyon dolar ihracat, 250 milyon dolar da ithalat yapıldığını belirterek, kentte yüksek teknolojik ürünlere geçişin düşük olduğunu, buna yoğunlaşmanın önem taşıdığını söyledi.


Etiketler

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
KAPANIŞLAR (BIST)
BUGÜN 1000 TL NE OLDU?
992 TL        
BORSA
1.009 TL        
DOLAR
1.010 TL        
EURO
1.006 TL        
ALTIN
 
bigpara

Copyright © 2019 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.