Yerli rüzgar türbininde fatura şoku

08.12.2016 - 11:19
Yerli rüzgar türbininde fatura şoku

Yerli türbinle üretilen rüzgar elektriğine kilovatsaat başına 11 cent yerine 7.3 cent ödenmesi şok yarattı.

Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarını, yerli teknoloji kullanarak değerlendirmeyi teşvik ediyor. Ancak Balıkesir’den gelen bir haber, yerli rüzgar türbini ile santral kuranları şaşkınlığa uğrattı. Gönen OSB’de yerli türbin kullanarak bir rüzgar santrali kuran Yücel Çeltik Bakliyat Gıda Tarım Nakliyat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin sahibi Adem Yücel, şebekeye sattığı elektriğin fiyatının 11 cent’ten 7.3 cent’e düştüğü uyarısıyla adeta şoke goldu. Bölgedeki görevli tedarikçi konumunda bulunan Uludağ Elektrik Perakende Satış AŞ, Yücel Çeltik’in kasım ayında gönderdiği faturayı iade ederek, bundan böyle kilovatsaat başına 11 cent yerine 7.3 cent üzerinden fatura kesmesi gerektiğini bildirdi.

Yücel, 11 cent’in devletin garanti ettiği alım fiyatı olduğunu, santrali bu şartlar altında kurduğunu da hatırlatan bir ihtarname eşliğinde 11 cent fiyat üzerinden yeniden fatura gönderdi. Benzeri durumdaki yerli türbin kullanan lisanssız rüzgar santrali sahipleri de durumdan tedirgin oldu. Yerli türbin üreticileri de tepkili.

"MORALİMİZ BOZUK"

Dünya Gazetesi`nden Mehmet Kara`nın haberine göre Yücel Çeltik Bakliyat Gıda Tarım Nakliyat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin sahibi Adem Yücel, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, “Moralimizin bozulmaması mümkün değil. Bir yatırım yaptık, devlete güvendik. Rüzgar santralinin açılması için ciddi şekilde mücadele ettik. Santralin açılması çok uzun sürdü. Dönemin Enerji Bakanı Taner (Yıldız) Bey ile yüz yüze görüştük, o bizzat ilgilendi, açılmasında katkısı oldu, sağolsun. Biz devlete güvendik. Elektriğimiz beş yıl süresince 11 cent üzerinden alınacak diyen mevzuata ve uygulamaya güvendik. Uludağ Perakende Elektrik AŞ, kestiğimiz faturayı geçen ay kabul etmiyor. Kanun değişti, 7.3 cent olacak diyorlar. İade faturasını bir daha iade ettik. Noterden ihtarname gönderdik” dedi. İthal türbin bana ters Adem Yücel, elektrik üretiminde ithal yerine yerli rüzgar türbini kullanmayı milli bir görev kabul ettiği için tercih ettiğini ifade ederek şöyle dedi: “Aslında yerli üretici dururken ithal türbin kullanmak bana ters geliyordu. Bu yüzden yerli türbin üreticileriyle temas kurdum. Hatta santrali kurmayı planlarken üreteceğimiz elektriğin fiyatının ithal türbinlerde olduğu gibi kilovatsaat başına 7.3 cent olduğunu sanıyordum. Yani asgari tutarı... Oysa yerli türbin olunca 3.7 cent ilave katkı veriliyormuş. Bu da yerli türbin üretimini teşvik için sağlanan bir katkı aslında. Belki de paramızı geri alabileceğimiz süre bize çok uzun gelecek, RES kurmaktan vazgeçecektik. Ama 11 cent’lik fiyat yatırımın geri dönüş süresini de kısaltıyordu. Seve seve, büyük heyecanla kurduk.”

250 kW’lık bu rüzgar yatırımının kendilerine maddi ve manevi olarak yükü olduğunu anlatan Adem Yücel, “Yerli türbin olsun istedik. Almanlar da bize teklif sundu. Biz riske girdik, özellikle yerli türbin istedik. Kaç aydır 11 cent’ten fatura kestik. Tamamen bölgesel görevli tedarik şirketinin inisiyatifine kalmış görünüyor. Nasıl çıkacağız bu işin içinden? Bir sürü de kredi kullandık” diye konuştu.

NOTER KANALIYLA İHTAR ÇEKTİ

“Devletin çıkardığı bir düzenleme geriye doğru nasıl işliyor onu da anlamış değilim” ifadesini kullanan Adem Yücel, “Tek muhatabınız Uludağ Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi mi?” sorusu üzerine şunları ilave etti: “Faturayı kestiğimiz kurum bu. Şimdi 11 cent’ten almayız diyor. Kendi kullanımımızı karşılayıp fazlasını da satmak için kurduk. Bu zamana kadar 11 cent’ten kabul ettiler. Ama şu anda bir yönetmelik değişikliğini gerekçe göstererek fiyatı 7.3 cent’e çekmeye çalışıyorlar. Kanunda bir açıklık yok. Uludağ Elektrik itiraz etmeyeceğimizi düşünerek kafasına göre yorum yapıyor. Benim anladığım bu. Üstelik bir rakam belirtilmemiş. Attıkları mesajlara karşılık defalarca anlattık durumu. Buna rağmen kabul etmiyorlar. Bugün (6 Aralık Salı) tekrar faturamızı iade etmişler. Biz de reddettik. İhtar çektik.” Yücel, görevli tedarik şirketine çekilen ihtarın yanı sıra başka kurumlara da başvurmaya hazırlandıklarını belirtti. Yücel şöyle dedi: “EPDK'ya mı, yoksa başka yerlere mi başvurmamız gerekecek tam bilmiyorum ama hakkımızı arayacağız. Onlar için bu fiyat farkı çok önemli olmayabilir. Ama bizim için hayati önemde. Vakti zamanında bütün teferruatlarla tek tek ilgilenip, tüm prosedürleri tamamlayanlar biziz. O kadar uğraştıktan sonra bununla karşılaşıyoruz. Şaşkın ve üzgünüz.”

YÜCEL ÇELTİK AYDA 8-10 BİN TL FATURA ÖDÜYOR

Adem Yücel, “Tabii ki biz bu arada elektrik faturası ödüyoruz. Bazı aylar 8 bin TL, bazı aylar 10 bin TL olabiliyor. Rüzgarın yeterli ya da verimli olmadığı saatlerde veya makineler rüzgar gülünün ürettiğinden fazla kullandığımız saatlerde şebekeden elektrik alıyoruz. İşin özeti şu. Biz normalde bir ay fabrikamız çalıştığı zaman da bazı günler rüzgardan elde edilen elektriği satıyoruz. Rüzgar gülünden alıyoruz ama yetmeyebiliyor. Büyük makineler var. Ana hattan da alıyoruz. Onun toplamı 8-10 bin TL ödüyoruz. Geceleri satış yapıyoruz.

“O ZAMAN YABANCILAR BİZİ SÖMÜRMEYE DEVAM ETSİN

Yapılmaya çalışılan uygulama değişikliğini “çok saçma” olarak nitelendiren Adem Yücel şöyle konuştu: “Yerli teknolojinin önünü nasıl açacaksın? Büyük sıkıntı yani. Yani devlet elektriği 7.3 cent’ten alacaksa bunu niye yerli türbinle kursun ki? Maliyetini kaç yıl sonra ödeyecek? Yatırımcı zaten yapmaz ki, kurmaz ki santral. O zaman vereceksin parayı Almanlara, Hollandalılara, sömürmeye devam edecekler. Bana dışarıdan birkaç firma geldi. Özellikle yerli olsun istedim. Üreten Northel’in sahibi de bu işe kafasını koymuş. Yerli yapsın. 11 cent yerliden ötürü olduğu için değil yani. Yerli katkıyı ben sonradan duymuştum hatta. Ben yapmazsam, o tercih etmezse yerli firmalar nasıl çıkacak? İlle de ithalata bağımlı mı olacağız…”

SERMETAL PATRONUNU DA 7.3 CENT KORKUSU SARDI

Sermetal Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Kerse de Balıkesir’de yerli rüzgar türbini kullanarak lisanssız elektrik üreten bir başka işadamı. Rıdvan Kerse şunları söyledi: “Ben şu anda ihtiyaç fazlası elektrik üretip şebekeye veremiyorum, çünkü tüketimim üretimimin çok çok üzerinde. Ama tüketimim azalıp da şebekeye satmaya başladığım an Yücel Çeltik’e yapılanın aynısı bana da yapılır, yani düşük fiyattan mahsuplaşma yapmaya kalkarlar. Bunda bir haksızlık var. Adem (Yücel) Bey haklı. Devlet 11 cent’ten alacağını açıklamıştı. Adem Bey’in zararı bizim de zararımız. Yazık, günah yani. Yarın işlerim azalırsa biz de satmaya gayret edeceğiz, otomatikman bir üzüntü kaynağı yani. Kurduğumuz tesis 7.5 yılda kendisini amorti edecek. Zaten en başlarda ruhsatlarda sıkıntı yaşandı. İlk türbin olduğundan arızalar yaşadım. Yerli üretimdir, destek olalım dedik. Ondan ötürü devam ediyoruz.”

FABRİKA KAPALIYKEN ÜRETİLEN ELEKTRİK ŞEBEKEYE

Şebekeye verdiği fazla elektrikten aldığı birim fiyatın aşağıya çekilmeye çalışılmasına tepki gösteren Adem Yücel, “Temmuz ayında bizim çeltik fabrikasında işler yavaş olduğu için yaklaşık 10 bin TL fatura kesip ödeme aldık mesela. Ondan önce de var. Ondan sonra da var. Bizim az buçuk her ay üretim fazlamız oluyor. Her ay da para aldık. 1500, 1700, 3000 TL oldu. Sürekli fatura kesiliyor. Sadece rakamlar değişiyor. Geceleri çalışmadığımız için türbinin geceleri ürettiğini şebekeye satmış oluyoruz. 08:00-20:00 arasında en fazla 12 saat çalışıyoruz.”


Etiketler

  • Enerji Bakanı
  • Taner Yıldız
  • rüzgar türbini
  • yücel çeltik
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
 
  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • KREDİ
102.410 Değişim: 0,53% Hacim : 4.861 Mio.TL Son veri saati : 18:05
Düşük 101.887 18.05.2018 Yüksek 102.885
Açılış: 102.033
4,4904 Değişim: 0,66%
Düşük 4,4437 18.05.2018 Yüksek 4,5055
Açılış: 4,4609
5,2874 Değişim: 0,40%
Düşük 5,2522 18.05.2018 Yüksek 5,3044
Açılış: 5,26615
186,41 Değişim: 0,24%
Düşük 185,98 19.05.2018 Yüksek 186,49
Açılış: 185,98
TL
Ay
%

bigpara

Copyright © 2018 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.