EUR/USD’da hedef 1,15

Yanlış duymadınız. EUR/USD paritesi ile ilgili hazırlamış olduğumuz çalışmaya istinaden hedef seviyenin 1,15 olduğunu söyleyebiliriz

Yanlış duymadınız. EUR/USD paritesi ile ilgili hazırlamış olduğumuz çalışmaya istinaden hedef seviyenin 1,15 olduğunu söyleyebiliriz.

Peki bu düşüşten nasıl yararlanacağız ve en önemlisi nasıl işlem stratejisi oluşturacağız? Bu soruların cevabını bu raporda sizlerle paylaşacağız. Ancak grafik bazlı çalışmadan önce geride bıraktığımız günlerde makro-ekonomik olarak neler yaşadığımızı bir gözden geçirelim.

3-5 Kasım: G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları başkanları Meksika’da buluştu.

5 Kasım: Yunanistan’da Troyka’dan bir sonraki kredi dilimini alabilmek için kilit önem taşıyan yapısal reformları parlamentoya sundu ve 7 Kasım tarihinde oylama kararı alındı.

6 Kasım: Yunanistan’da kamu be özel sektör çalışanları 48 saatlik greve gitti.

6 Kasım: ABD’de başkanlık seçimin yapıldı ve Obama yeniden başkan seçildi.

7 Kasım: Yunanistan 13,5 milyar Euro`luk ek kesinti paketini parlamentoda oyladı.

7 Kasım: Yunanistan halkı greve devam etti.

8 Kasım: ECB faiz toplantısı. Faizlerde değişiklik olmadı. ECB başkanı Draghi faiz kararında değişikliğin olmadığını, ancak parasal genişlemenin devam edebileceğini, indirimden ziyade tahvil alımının önemli olduğu açıklamasında bulundu.

13 Kasım: Atina parlamentosu Yunanistan’ın 31,5 milyar Euro’luk krediyi onayladı.

12/13 Kasım: Eurogroup/ECOFIN Bölgenin maliye bakanları bir araya gelecek. Yunanistan’ın kredi programında bir uzatma olup olmayacağının ele alınması bekleniyor. Aynı toplantıda Güney Kıbrıs’ında durumu görüşülecek.

13 Kasım: İtalyan ve Yunanistan tahvil ihalesi

Bugünden itibaren piyasalarda gelecek önemli verelere bakacak olursak;
14 Kasım: Portekiz’de grev var. Ülkenin en büyük sendikası CGTP (İşçi Konfederasyonu) kemer sıkma tedbirlerine karşı greve gidecek.

14 Kasım: İtalyan tahvil ihalesi

15 Kasım: Euro Bölgesi için Üçüncü çeyrek büyüme rakamları gelecek. Eurostat verilerine göre bölgede üçüncü çeyrekte yüzde 0.3’lük daralma bekleniyor.

19-20 Kasım: ECB workshop düzenleyecek. Merkez Bankalarını bir araya getirecek olan workshpta baka yöneticileri ve akademisyenler para politikalarının ve piyasalarının durumunu tartışacaklar.

20-21 Kasım: İspanya tahvil ihalesi.

22-23 Kasım: AB liderler zirvesi. Yetkililer 2014-2020 arası AB bütçesini görüşecek.

25 Kasım: İspanya’nın ayrılmak isteyen otonom bölgelerinde Katalonya’da seçim yapılacak.  Bölgesel yönetim başkanının erken seçim çağrısı gerçekleşecek.

25 Kasım: İtalya’da merkez sol parti Nisan 2013’te yapılacak olan seçimler öncesinde Demokrat parti liderini seçecek. Floransa Belediye Başkanı Metteo Renzi favori olarak görünüyor.

27 Kasım: İtalya ve İspanya’da tahvil ihracı

28-29 Kasım: İtalya tahvil ihalesi

Geride bıraktığımız hafta ve haftanın ilk iki gününde yaşanılan gelişmelerin gerek Avrupa gerekse ABD borsalarına olan etkisi EUR/USD paritesinde sert satışlara neden olduğunu gözlemledik. Euro’nun değer kaybettiği, Dolar’ın ise güç kazandığı bir haftadan sonra EUR/USD paritesinin kısa ve orta vadeli trendi de değişmiş olduğunu, bu değişimle birlikte EUR/USD paritesinde düşüş baskısının süreceğini, buna göre de hangi seviyelere dikkat edeceğimizi aşağıdaki teknik analiz bölümünde inceleyebilirsiniz. Bu nedenle de EUR/USD paritesinde 1,15 seviyesinin hedefleneceğini belirtirken sadece paritenin teknik görünümüne değil, Avrupa ve ABD borsası ile Dolar endeksine de bakarak paritedeki düşüşlerin baskın olacağına karar vermiş bulunmaktayız. Şimdi ise bu nedenle hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.Avrupa Borsalarının Son Durumu

Dax30 endeksini incelediğimizde 21 günlük basit hareketli ortalama olan 7285 seviyesinden başlayan düşüşlerin Cuma günü 89 günlük basit hareketli ortalama olan 7068 ile son verdiği ve buradan başlattığı kar realizasyonları nedeniyle de şuanda 7145 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Dax30 endeksinin 5 Haziran 2012 tarihinden itibaren devam eden yükseliş kanalının Cuma günü kırılmış olduğu, bu nedenle de endeksin günlük grafikteki 200 günlük basit hareketli ortalama olan 6818 seviyesine kadar gerileme ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bu düşüş sonrasında da 6818 seviyesi altında gerçekleşecek olası bir günlük kapanış var olan düşüşlerin devamlılığı açısından önemlidir. Bu nedenle de Dax30’da beklenilen bu düşüşler neticesinde Euro’nun değer kaybetme ihtimali de güçlenmektedir

ABD Borsalarının Son Durumu

Dow Jones (DJ30) endeksini incelediğimizde tıpkı 2008 seçimi sonrasında oluşan sert satışların bir benzerini de Obama seçimi sonrasında gerçekleşen satıcılı seyirle hemen hemen aynı olduğunu, bu nedenle de tarihin tekerrür ettiği bir görüntüden sonra var olan düşüş baskısının devam ettiğini görmekteyiz. Bu düşüşlerin 200 günlük basit hareketli ortalama olan 12952 seviyesinin altında günlük kapanış yapması nedeniyle devam etme ihtimalinin kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Bunu teyit etmek için de haftalık grafikteki yükseliş kanalının kırıldığını ( 2 Ekim 2011’den itibaren devam eden yükseliş kanalı ) gözlemleyebiliyoruz. ABD borsalarının Dolar ile ters korelasyon olduğunu düşünürsek ABD borsalarında yaşanılacak düşüşlerin Dolar açısından olumlu olduğunu, bu durumunda EUR/USD paritesinde satış baskısına maruz kalacağını söyleyebiliriz.

 Dolar Endeksi Son Durumu

Dolar endeksi grafiğini incelediğimizde haftalık ve aylık grafikte net bir yükseliş trendi ve Dolar endeksinin bu kanal içerisinde hareket ettiğini görmekteyiz. Kanalı incelediğimizde henüz yükselişin daha başında olmamız nedeniyle Dolar’daki çıkışların devam etme ihtimalinin güçlü bir ihtimal olduğu, bu nedenle de Dolar’daki değerlenmenin parite de sert satışlara maruz kalabileceğini söyleyebiliriz.

Bütün bu gelişmelerle birlikte EUR/USD paritesinin düşüşlerinin güçlü bir ihtimal devam edeceğini söyleyebiliriz. Ancak son sözü EUR/USD grafiğindeki beklentilere bırakmak istiyorum. EUR/USD paritesinin haftalık grafiğini incelediğimizde düşüş kanalı içinde hareketlerini sürdürmekte ve uzun bir süredir parite 1,3170 seviyesi altında hareketine devam etmektedir. Günlük grafikte 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,2820 seviyesi altında günlük kapanış yaptıktan sonra Cuma günü de 1,2750 seviyesi altında günlük kapanış yaparak satış sinyallerini vermiştir. Haftalık grafiğimizde de bu düşüş sinyalinin teyidi alındığından dolayı kanalın alt noktası olarak belirlediğimiz 1,15 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Ancak bu sürecin uzun bir süreçten geçtiğini, bu nedenle de daha kısa vadeli beklentileri sizlerle paylaşmak istedik. EUR/USD paritesindeki orta vadeli hedefimizin 1,2450 ve 1,2250 seviyeleri olduğunu, bu nedenle de yaşanılacak olası yükselişlerin satış fırsatı olması gerektiğini söyleyebiliriz. Peki EUR/USD paritesinde tepki alışları oluşacak mı?

Genel olarak baktığımızda EUR/USD paritesinin Cuma günü 1,2690 desteğini kıramamış olması tepki alışının oluşma ihtimalini artırmaktadır. Bu nedenle de yaşanılacak geri çekilmelere dikkat etmek ve bu geri çekilmeleri satış fırsatı olarak değerlendirmek gerekmektedir. Peki nereye kadar çıkış gerçekleştirir sorusuna ise kademeli bir şekilde önce 1,2755 daha sonra 1,2880 ve 1,3000 seviyelerinin çıkışlarda izlenebilecek seviyeler olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de kısa vadeli yaşanılacak olası yükselişlere dikkat etmeli ve yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirmeliyiz.Kısa vadeli tepki alışlarının devam edip etmeyeceğine günlük grafikteki 100 günlük basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da İchimoku indikatöründe bulutun taban seviyesi olan 1,2650 seviyesi karar verecektir. Eğer EUR/USD paritesi bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarıda bahsettiğimiz geri çekilme seviyeleri hedeflenecektir. Kısa vadeli olarak yaşanılacak bu yükselişlerin uzun vadeli satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini, 1,3170 seviyesinin üzerine stop loss belirleyerek yılsonu 1,2470 ve 1,2250 seviyelerinin hedeflenmesi stratejisi uygulanabilir.

  • BIST
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • KREDİ
116.316 Değişim: 2,54% Hacim : 6.415 Mio.TL Son veri saati : 18:10
Düşük 114.749 21.02.2018 Yüksek 116.316
Açılış: 115.021
3,7872 Değişim: -0,29%
Düşük 3,7825 21.02.2018 Yüksek 3,8089
Açılış: 3,7982
4,6653 Değişim: -0,46%
Düşük 4,6598 21.02.2018 Yüksek 4,6991
Açılış: 4,68695
161,76 Değişim: -0,45%
Düşük 161,52 21.02.2018 Yüksek 162,58
Açılış: 162,50
TL
Ay
%
  • PİYASALAR
  • ENDEKSLER
Sembol Son %

bigpara

Copyright © 2018 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.